Jump to content

AMS ile PortableOS yapımı

vatan71

Recommended Posts

Arkadaslar soyle bir sey dusunuyorum:

Autoplay Media Studio (AMS) ile bir "PortableOS"

yapacam.Yani bir isletimsistemine benzer olacak...

Sonra icine ayni Windows 7 gibi `Bilgisayarim` falan koyacagim ama

tek fark dosyalar HDD ye degil, INTERNETE

yollanacak. Yani HDD internet olacak.

(internet derken bir web sitesite ftp araciligiyla dosya gondermeyi kastettim)

Bu `PortableOS` belirli bir siteye yollanacak ve bitti!

Dosyalarimizi her yerde, her zaman HAZIR bir durumda bulacagiz...

Ama AMS ile ftp upload nasil yapilir...

KONU 4.SAYFADA DEVAM EDİYOR

• Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Aşağıda sık kullanılan ftp komutlarına örnekler verdim:

FTP.Connect("ftp.site.com", "kullaniciadi", "sifre", "", true) -- bağlan

FTP.ChangeDir("/public_html") -- klasor degistir

FTP.CdUp(); -- bir üst klasöre geç

FTP.Delete("dosya.txt"); -- bulundugun klasordeki dosya.txt dosyasini sil

FTP.Download("dosya.txt", _TempFolder .. "\\yeni.txt"); -- bulunduğun klasordeli dosya.txt dosyasını temp klasorune yeni.txt adı ile indir

FTP.Rename("tnctr.doc", "kintaro.txt"); -- bulundugun klasordeki tnctr.doc dosyasını kintaro.txt ismi ile değiştir

FTP.Upload("c:\\tnctr.txt", "kintaro.txt"); -- c:\ deki tnctr.txt dosyasını varsayılan dizine kintaro.txt adi ile upload et

FTP.Disconnect (); -- bağlantıyı kes

Ayrıca FTP ile işlem yaparken ilk olarak ftp.connect ile bağlanmalı sonra tüm işlemler bitince ftp.disconnect ile bağlantı kesilmelidir. Önemli bir nokta ise komutlarda belirttiğim "bulundugunuz klasor" den kastım o anki varsayılan dizindir. Yani siteye bağlanıp FTP.ChangeDir("/videolar") komutu ile videolar klasorune geçiş yaptıysanız ondan sonraki gelecek rename, delete, upload, download gibi komutlar sadece videolar klasorundeki dosyalar için geçerli olacaktır. Bir üst veya alt klasordeki dosyalar ile işlem yapmak için ftp.changedir ile mutlaka önce onlara geçiş yapılmalıdır.

Bu sistemin aynını Microsoft geliştiriyor şu anda. Hatta betası yakında yayınlanacak diye biliyorum. Adınada Azure diyorlar.

Amaç her gittiğin yerden internet üzerinden erişilebilecek kişisel sistem olduğu kadar lisanssız kullanım riskini sıfıra indirmek ;)

Ams ile yapılırsa güzel olur aslında, hayali bile güzel :)

Fikir vermesi açısından farklı altyapıyla yapılmış örnek vereyim

http://www.oos.cc/login.html

AMS ile bu iş yapılmaz üzgünüm. Şunu yapabilirsin, arayüz açılır, eklemiş oldugun dosyalar listboxda liste halinde sıralanır, öyle masa üstü gibi bir yerleşim beklemeyin ve simgeleri sürükleyip yer değiştirmede zor. Hadi hepsi mümkün olsa bile dosyaları nerde depolayacaksınız? Sınırsız bandwith ve alan gerekir. Masrafları kim karşılayacak? Hevesinizi kırmak istemem ama durum böyle :)

Bu sistemin aynını Microsoft geliştiriyor şu anda. Hatta betası yakında yayınlanacak diye biliyorum. Adınada Azure diyorlar.

Amaç her gittiğin yerden internet üzerinden erişilebilecek kişisel sistem olduğu kadar lisanssız kullanım riskini sıfıra indirmek ;)

Ams ile yapılırsa güzel olur aslında, hayali bile güzel :)

Fikir vermesi açısından farklı altyapıyla yapılmış örnek vereyim

Please register to see this content.

OzgrGvnc ben o siteye üyeyim çok güzel ama word gibi programları yok..

eyeos var oda güzel ama hepsi yavaş...

internetle etkileşimli her yazılım yavaş olacaktır yani sizin bağlantı hızınızla doğru orantılı. Sonuçta kabaca sistem portable programları çalıştıracak, programı açtığınızda masaüstü gelecek, daha önce yüklemiş oldugunuz programların simgeleri olacak ve bunlara tıkladığınızda o programı download edip ondan sonra çalıştıracak buda bir bekleme süresi gerektirecek. web üzerinden çalışan webos lar daha hızlı olacaktır çünkü çalıştacağı yazılım zaten yanıbaşında olduğu için bekleme süresi bu düşünceye nazaran daha kısadır. Ayrıca ufak bir hesaplama yapalım.

Fikir projeye dönüştü ve hayata geçti hatta çokda tutuldu diyelim. 3.000 kullanıcıya eriştik varsayarak tablomuzu oluşturalım:

her kullanıcı günde 2 program çalıştırıyor desek bir portable program ortalama 1 MB civarıdır Yani bir kullanıcı günde ortalama 2 MB harcayacak Yani;

3.000 Kullanıcı X 2 Program

3.000x2=6.000 -- günlük 6 GB

30x6=180 --aylık 180 GB

Yani ayda 180 GB band genişliği gerekiyor ki bu 3000 kullanıcı için. Harcanan Process'i hiç saymıyorum bile. Gerisini siz düşünün :)

Kintaro kardeşim bu olayı SkyDrive ya da Google Docs gibi hazır olan bir sistem üzerinden yapmamız mümkün müdür sence?. Yani FTP değil HTTP arayüzü kullanarak? Tahminimce burdaki herkesin bir msn adresi var. Dolayısıyla bir Hotmail hesabı. Zaten hotmai,l hesabı olanın da SkyDrive hesabı otomatik açılıyor :)

Kaldı ki ListBox tan başka çözümümüz yok. Çünkü C# la bile bunu yapması çok zorken ams de yemez bile :lol:

OS demezek daha iy iolur bence. Neden? Çünkü bir istetim sistemi kurulu pc'den bağlanacak. Upload sitelerinin gelişmiş hali diyebiliriz.

Bence bu işi ftp ile yapabilirsiniz. 5 tb bir hdd'ye ftp hattı açın. tabi bunun için 100+ mbit'ten fazla internet hızı gerek :)

bu benim fikrimdi...

bakın çok güzel bir fikrim geldi:

herkes bir programı .apz şeklinde yollasın!

bu ne demek:

diyelim KintaRo abimiz word yapsın.

djonur007 media player yapsın.

ben internet browser yapayım.

sonra aramızdan biri hepsini "PortableOS" haline getirsin!

en hızlı çalılma böyle olur.

LUTFEN HERKES BIR EL ATSIN..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...