Jump to content

Uzaktaki Bilgisayarın Klasörlerine Nasıl Ulaşırım

maxi_cex

Recommended Posts

Arkadaşlar ben işyerinden diğer şubedeki bir bilgisayarın klasörlerine direk olarak erişmek istiyorum mesela kendi bilgisayarıma aktarabilmek vs. istiyorum.(Ortak kullandığımız dosyalar var bu yüzden gerekli yardımlarınızı bekliyorum.)(Lütfen Teamviewer gibi programlar önermeyin.)

ÖNEMLİ: Windows XP' nin uzak masaüstü programını kullanmak istiyorsak mutlaka bilgisayarımızdaki kullanıcıda şifre olmak zorundadır. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası>Kullanıcı hesapları yolunu izleyerek kullanmış olduğunuz user' a parola verebilirsiniz. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki işlemleri yapmaya başlayabiliriz. Bu işlemleri bağlanmak istediğiniz bilgisayar üzerinde yapacaksınız.

1. Resimde de gördüğünüz gibi bilgisayarım>sağ tuş>özellikler' e tıklayıp Kullanıcıların bu bilgisayara bağlanmasına izin ver seçeneği işaretleyip tamam' a tıklayarak çıkın.

1sh2.jpg

2. Bundan sonraki en karışık durum ise ADSL modemden port yönlendirmesi yapmak. Bunu ADSL modeminizin IP' si aracılığı ile web arayüzüne girip genelde NAT' ın altındadır. Resimdeki gördüğünüz ayarları yapın ve modemin hafızasına almasını sağlayın.

2rm0.jpg

3. Modem ayarlarımızı da bitirdikten sonra bağlanmak istediğimizin bilgisayarın İP sini öğreniyoruz. www.ipadresimne.com' dan öğrenebilirsiniz. Daha sonra Başlat>programlar>donatılar>iletişim>uzak masaüstü bağlantısına tıklıyoruz.

3hw2.jpg

4jv4.jpg

Kolay gelsin umarım işine yarar.

teamviewer Uzak masaüstü bağlantısı | TeamViewer 3

Kurarken dikkat etmeniz gereken tek şey “şifre soruyor” buraya unutmayacagınız bir şifre girmeniz. Şifrenizi girdikten sonra ileri yapıp programı kurun ve şu ekran gelicek karşınıza…

1-Burdaki ID size verilen ID dir bilgisayarınıza girmesini istediğiniz kişiye bunu vermelisiniz

2-Sizin şifrenizdir ama orda görünmez Predefined(Öntanımlı) yazarbilgisayarınıza girmesini istediğini kişiye ID ve şifrenizi vermek ZORUNDASINIZ.

3-Bir başkasının bilgisayarına girerken ondan ID numarasını isteyeceksiniz ve genellikle 12 345 678 gibi (Aralardaki boşluklarıda aynen yazmanız lazım) bir sayıyı yazacaksınız.

4-Bu secenek karşıdaki bilgisayarı birebir bizim ekranımıza getirir.

5-“Connect to partner” diyerek bağlantıyı gerçekleştiriniz. Buna bastığınızda karşı tarafın şifresini girmenizi isteyecektir doğru bir şekilde bağlandığınızda sorunsuz olarak mudahale edebilirsiniz.

Arkadaşlar ben işyerinden diğer şubedeki bir bilgisayarın klasörlerine direk olarak erişmek istiyorum mesela kendi bilgisayarıma aktarabilmek vs. istiyorum.(Ortak kullandığımız dosyalar var bu yüzden gerekli yardımlarınızı bekliyorum.)(Lütfen Teamviewer gibi programlar önermeyin.)

Aklıma gelen cozumler

1- Ağ baylaşımın portlarını modemden acarsın 139 ve 445 olması gerekiyor tam hatırlamıyorum ordan wan ip ile pc ye erişebilrsin örn. \\85.xxx.xxx.xxx şekilnde ( tabi paylaşım ve guvenlik ayaralarını yapman gerekir )

2- Xp kullanıyorsan Vpn sunucu kurabilirsin ( baska programa gerek yok xp de bu ozellik var ) ve modemden vpn portlarını acarsan boylelikle guvenli bağlantı olur. ( XP de tek pc vpn ile baglanır 2003 serverda 10 20 pc )

3- Hamachi gibi bir programla vpn kurabilirsin.

4- uzak masaustu kullanabilirsin ( uzak masaustu terminal server crack yaparsan bir cok kullanıcı aynı anda pcyi kullanabilir )

5- Vpn ozellikli modemler alıp bir kereliğine ayarlayıp site to site vpn yaprsın. Boylelikle sanki iki şube yanyana gibi davaranır. ( tavsiye )

6- Open vpn gibi bir acık kaynak kodlu vpn ile iki agı site to site vpn yaparsın ( sertifikalı ve max. guvenlik ) ( tavsiye )

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...