Jump to content

Bilgisayar Geç Açılma Problemi Ve Dvd-Rw ?

pcmemo

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Benim yadikar 3 senelik pc tam bir problem çocuk olmaya başladı.

Hatta öyleki pc yi ilk aldığımda xp kurdum ve 10 çubukda açılmıştı.Bumu yani demiştim Çift çekirdek :D

Öyleki 3 yıldan beri hergün pc yi açtığımda 15 çubukda sistem açılıyor.

Yani pc nin açılış süresi 30sn-1dk arasını buluyor.

Bugün bi arkadaşın bilgisayarına format atmaya çalıştım.Arkadaşın ide de problem olduğunu görünce kendi ide kablomu söküp taktım.

Neyse o işi hallettik.

ide kablosunu takmadan(dvd-rw ide ) pc yi çalıştırdım ki oda ne "Ağlıyorum,Gülüyorum.Değişik duygulara kapıldım"

3 çubuk demedi bilgisayarın açılması.Sanki benim pc ide kablosunu çıkarınca Saldı kendini son hız gidiyor.

Hayretler içindeyim.Dvd-rw ile çalıştığında pc 1dk bulurken açılması dvd-rw yi söktüğümde 15 sn de açılıyor.Acayip ilginç bir durum.

Zaten beni hep böyle garip olaylar bulur :D

Donanımla alakalı konularımı görürseniz bu nasıl bi kör talihim olduğunu görüceksiniz.

Kısaca donanım bilgilerini vereyim.Nasıl bir çözüm buluruz buna size soruyorum ayrıyetten :D

2 adet hdd var.

Biri 320 Gb Sata 1 Seagate

Diğeri 1Tb Sata 2 Western Digital.

Dvd-rw LG ide

işlemci e6550 C2d 2.3 ghz

Anakart Ga-945p-S3 Rev3.3

Ram Kingston 667mhz 1gb*2

Ekran kartı Asus Eax1550 256/1024 128bit.

Bu soruna bi çözüm bulalım arkadaşlar :D

Yakın zamanda ide kablosunu değiştirip deniyeceğim.

Ancak pc sıfır geldiğinde İde kablosunun bozuk olma olasılığı varmı ?

eğer ide kablosunda sonuç bulamazsam birde Sata Dvd-rw ile deniyeceğim.

Olumlu sonuç alırsam bile üzülürüm bu duruma.İde Dvd-rw ile pc geç açılmasının sebebini öğrenmek istiyorum.

Ewet Bu Olay Doğru Olabilir Bizim Arkadaşında Bilgisayarı Yavaştı Cdromunu Söktürdü Hızdan Uçuyor adete bir örnek daha vereyim bir arkadaşım daha 2 gün önce cdromu bozuldu yani yereinden çıktı benim bilgisayar ondan daha yüksek performansa sahib benimki 55 sn açılırken onunki 30 sn açıldı bu olay gerçekten doğru olabilir denemekte fayda var

İYİ AKŞAMLAR :D

ilk önce telaşlanma ide kablon bozuk felan dgl smile.gif

windows açılırken yeni donanım takıp takmadığını tarar bu yüzden açılış uzun sürer.

Ama eğer taktığın ide kabloya 2 donanım bağlı ise tarama yapmaz.

Doğal olarak ide ye bağlı olan bi dvd rw olduğu için ide kablosunda 1 yerlik boşluk var o yüzden tarama yapıyor ve xp geç açılıyor.

Tabi sen ide ı sökersen tarama yapmadgndan hızlı açıldı.

Bana yanına bi donanım daha tak deme diyceğini bildiğim için 2. çözümü önereyim sana biggrin.gif :

Windows Xp Manager diye bir program var windowsa ince ayar yapmak için. Eminim burdada vardır aratıp bul ve onu indir.

Bende şuan Windows 7 kurulu doğal olarak Win7 Manager var ama menüler aynı ben sana nerden yapacagını söliyim sende dene.

1 Programı aç.

2 Optimizer e gel.

3 System speed i seç.

4 Startup bölümüne gel.

5 Disable auto-detection of IDE drives during startup -- bunu tikle.

6 Alttan save yap yes de olay tamamdır.

7 Reset atınca bundan böyle tarama yapmayacaktır smile.gif

*** Ama şunu söliyeyim. Windows un açılışta ide kablodaki donanımları taramasını kapatırsan ide kablosna yeni bişey takacağın zaman yada dvd nin yerini değiştirirsen görmeyebilir tarama yapmayacağından. O yüzden dvd pc ye takılı iken bu işlemleri yap ve ide kabloyu kurcamala bidaha wink.gif

Eğer bi sorun olursa tiki kaldırırsın yine eskisi gibi tarar sora tikleyip taramasını önlersin tekrardan.

Umarım işine yarar...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...