Jump to content

İnternet Kafe Için Bir Kaç Soru ?

by_cell-cuq
 Share

Recommended Posts

1-) Arkadaşlar internet kafe kuruyorum da bişey soracağım aynı anda 30 pc ye işletim sistemi kura bilirmiyim? ve bu olursa nasıl olur ?

2-) Bilgisayarlar son sistem olacak ve ben XP mi kurayım ? yoksa Win7 64x mü kurayım ? oyunlarda falan win7 64x sorun yapmıyor evde kullanmıştım ama sizde bi yorum getirirseniz. belki bilmediğim bir nokta vardır?

3-) Win7 64x Ağda sorun çıkarır mı ?

4-) Ve ilk sorduğum sorunun benzeri gerekli programları aynı anda 30 pc'ye nasıl kurarım ?

kafe ise xp den şaşma win7 yeni işletim sistemi görselik var biraz ama herkez aşina dil xp ise yıların işletim sistemi bilmeyen yok modifine xp lerden birini indirirsin TNCTR de çok var onda hem diriver hemde diger gerekli herşey bulunuyor zaten aynı anda 30 pc format atmayı ne yazık ki bilmiyorum bu arada win7 kurucaksan 30 masa biraz sorun çıkartabilir baglantıda

[quote name='lostalbi' date='26 Aralık 2010 - 10:08 ' timestamp='1293358687' post='932598']
kafe ise xp den şaşma win7 yeni işletim sistemi görselik var biraz ama herkez aşina dil xp ise yıların işletim sistemi bilmeyen yok modifine xp lerden birini indirirsin TNCTR de çok var onda hem diriver hemde diger gerekli herşey bulunuyor zaten aynı anda 30 pc format atmayı ne yazık ki bilmiyorum bu arada win7 kurucaksan 30 masa biraz sorun çıkartabilir baglantıda
[/quote]
Tamam da win7 daha iyi değil mi yani xp'den daha performanslı değil mi ? sonuçta yeni bir sistem ve yeni sistemleri yani işlemcilerle daha çok uyumlu ? yalnış mı düşünüyorum ?

[quote name='ozanaus' date='26 Aralık 2010 - 10:12 ' timestamp='1293358939' post='932604']
[b]bir pcye formta atıp butun program oyunları ayarları vs. herseyı kurduktan sonra, hddyi diger pclerdeki hddlere kolanlayacaksın. ghost programıyla dısk to disk yapacaksın[/b]
[/quote]

bu kolonlama işlemini görsel olarak kım anlatabılır..
bu arada arkadasım cafen sımdıden hayırlı olsun. Wın7 neden olmasın ki ? ne zamana kadar xp.. son bılgısayarlar dedın wın7 ıle daha ıyı performans alırsın dıye dusunuyorum..

[quote name='ozanaus' date='26 Aralık 2010 - 10:12 ' timestamp='1293358939' post='932604']
[b]bir pcye formta atıp butun program oyunları ayarları vs. herseyı kurduktan sonra, hddyi diger pclerdeki hddlere kolanlayacaksın. ghost programıyla dısk to disk yapacaksın[/b]
[/quote]
evet bu kolanlamayı görsel olarak anlatım istiyorum lütfen.
sonuçta bu iş ciddi bir iş

[quote name='Paranovekron' date='26 Aralık 2010 - 10:16 ' timestamp='1293359183' post='932608']
bu kolonlama işlemini görsel olarak kım anlatabılır..
bu arada arkadasım cafen sımdıden hayırlı olsun. Wın7 neden olmasın ki ? ne zamana kadar xp.. son bılgısayarlar dedın wın7 ıle daha ıyı performans alırsın dıye dusunuyorum..
[/quote]
Teşekkür ederim arkadaşım bende senn gibi düşünüyorum win7 x64 daha iyi olur sanırım

cafelere her zaman pc den anlayan kişiler gelmez çoluk çocuk çok gelir baglantı paylaşımı olsun diger işlevselikte xp win7 den daha iyi bence cafe genel kulanım olucak bu yuzden win7 sorun çıkartabilir ama sen istiyorsan deneyebilirsin yada bir soruştur cafelere hangi işletim sistemi kulanıyor fayda ve zararları nelerdir die

bende cafeciyim acronis clone disk kullanabilirsin resimli anlatımı forumda var ayrıca arkadaşın dediği gibi yarısını xp yarısın w7 yap hangisini beğenirsen diğerlerine clonlama yaparsın w7 biraz paylaşımda felan sorun verebiliyor mesela bi ara anapc ye windows 7 kurdum paylaşımda bazı müzikleri görmüyordu kaldırıp tekrar kurdum aynı sorun devam etti xp de hiç bir sorun yok

xp den şaşma.gelen müşterilerden biliyorum. başlat tuşu yoksa bilgisayarın bozuktur derler. msn 2009 kurduğumdada bozuktur demişlerdi msn.açılış sayfası google.com.tr olmadığı sürece de internetin yok diyorlar.bozuktur bi guğıl bile açılmıyor deniliyor.explorer 7 kur ki kilitlenmesin.java flashları unutma.winamp illaki klasik temalı olmalı yoksa kullanamıyorlar.hatta xp başlatı klasik olmalı ki programların kurulu değil de demesinler vb.... uzar gider.Allah şimdiden yardımcın olsun

xp den şaşma.gelen müşterilerden biliyorum. başlat tuşu yoksa bilgisayarın bozuktur derler. msn 2009 kurduğumdada bozuktur demişlerdi msn.açılış sayfası google.com.tr olmadığı sürece de internetin yok diyorlar.bozuktur bi guğıl bile açılmıyor deniliyor.explorer 7 kur ki kilitlenmesin.java flashları unutma.winamp illaki klasik temalı olmalı yoksa kullanamıyorlar.hatta xp başlatı klasik olmalı ki programların kurulu değil de demesinler vb.... uzar gider.Allah şimdiden yardımcın olsun

[quote name='ozanaus' date='26 Aralık 2010 - 10:31 ' timestamp='1293360118' post='932616']
[b]15 pcye xp kalan diger 15e de win7 kur, zaman içinde müşteri hangisini talep ederse diğer pclere de tercih edilen sistemi kurarsın[/b]
[/quote]
Büyük bir ihtimal öyle yapacağım

arkadaşlar xp mi kaldı yapmayın Allah aşkına. bende cafe işletiyorum 17+1 ana makine ile 18 makinem var bütün hepsinde windows 7 yüklü. ne paylaşımlarda ne de kullanıcılarda hiç bir şikayette yok şikayetimde yok. bi bilgisayarı kurduktan sona norton ghost veya acronis ile tüm bilgisayarların hddlerini clonelarsın olur biter. (norton server ghost vardı eskiden aynı anda tüm makinelere ghost atabiliyordun denedim bende çalışmadı buna benzer birşey bulursan pm atarsan sevinirim. en az 50-100 arası oyun yükleyip hdd clonelaman 1-2 gününü alır) bu arada instal block programını kur bilgisayarlara dosya kurmaya izin verme. nedenini söyleyeyim bazı müşteriler geliyor bearshare vb indirme programlarını kurup bütün hattı sömürüyor buna engel olmaya birebir.
ayrıca xp ağ kurarken küçük ev veya işyeri ağı kur vs derdin de yok win7 de. yinede karar senin. şimdiden hayırlı olsun

[quote name='drcslm' date='31 Aralık 2010 - 13:17 ' timestamp='1293802061' post='935518']
arkadaşlar xp mi kaldı yapmayın Allah aşkına. bende cafe işletiyorum 17+1 ana makine ile 18 makinem var bütün hepsinde windows 7 yüklü. ne paylaşımlarda ne de kullanıcılarda hiç bir şikayette yok şikayetimde yok. bi bilgisayarı kurduktan sona norton ghost veya acronis ile tüm bilgisayarların hddlerini clonelarsın olur biter. (norton server ghost vardı eskiden aynı anda tüm makinelere ghost atabiliyordun denedim bende çalışmadı buna benzer birşey bulursan pm atarsan sevinirim. en az 50-100 arası oyun yükleyip hdd clonelaman 1-2 gününü alır) bu arada instal block programını kur bilgisayarlara dosya kurmaya izin verme. nedenini söyleyeyim bazı müşteriler geliyor bearshare vb indirme programlarını kurup bütün hattı sömürüyor buna engel olmaya birebir.
ayrıca xp ağ kurarken küçük ev veya işyeri ağı kur vs derdin de yok win7 de. yinede karar senin. şimdiden hayırlı olsun
[/quote]
Bende senn gibi düşünüyorum arkadaşım ben bazı detaylar için sana pm atarım eğer yardımcı olmak istersen

Arkadaşım win7 x64 kuracaksın tabiki.. son sistem kuracam diyorsun ve xpden bahsediyorsun eğer xp kurarsan son çıkan oyunlardan hiçbir şekilde randuman alamazsın hatta son çıkan bazı oyunları bile çalıştıramazsın... yok benim pclerin çoğu internette gezinmek amacıyla kullanılacak diyorsan o zaman xp kurarsın...

Performans istiyorsan xp kuracaksın tabiki sen kafanın rahat olması için bi bilgisayara xp birine win 7 kur boşken ram / işlemci kullanım değerlerini bi gözden geçir ve bir oyun kurup fps yi ölç ne yazık ki kazanan xp olacaktır ...

[quote name='Bırak Gitsin...' date='02 Ocak 2011 - 10:10 ' timestamp='1293963620' post='936442']
Arkadaşım win7 x64 kuracaksın tabiki.. son sistem kuracam diyorsun ve xpden bahsediyorsun eğer xp kurarsan son çıkan oyunlardan hiçbir şekilde randuman alamazsın hatta son çıkan bazı oyunları bile çalıştıramazsın... yok benim pclerin çoğu internette gezinmek amacıyla kullanılacak diyorsan o zaman xp kurarsın...
[/quote]
win7 64 bit canavar gibi olur walla ya :D

[quote name='MeLeKYaRiM' date='02 Ocak 2011 - 11:33 ' timestamp='1293968628' post='936488']
cafe için xp şaşma demedi deme win 7 sıkıntı yaşarsın
[/quote]
Artık hiç bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum çünkü yeni yenidir ayrıca xp nin kafe açısından win7 ile arasındaki fark ne ki aradaki tek fark win7 daha kullanışlı ve daha pratik

üstad kafe için kullanacagından xp önerırırım cunkı eger cafe plus programı olarak akinsoft kullanıyorsan çok problem çıkarıyor. ana bılgısayar ıle bağlantıyı gecıktırıyor buda müşteri ile sorun yasamana neden oluyor. Umarım yardımcı olmusumdur... saygılar

yav arkadaşlar xp mi o işletim sistemi artık müzelik oldu siz delirdiniz mi yav :D ben geçen gün bi internet cafeye gittim adam full oyun kasası düzmüş içeri win 7 x64 yüklemiş pcler canavar gibi çalışıyor hiçte bir sorun yaşamadım ... düşünsene bi internet cafeye gidiyorsun siz hala xp kullanıyorsunuz doğal olarak adamın o zaman pc hakkında önyargısı olacaktır...Mesela bu pc ne kadar kötüymüşki xp yüklemişler der belki bir kaçınız itiraz edecek ama benim kendini görüşüm bu arkadaşlar...Kolay Gelsin...

[quote name='Bırak Gitsin...' date='02 Ocak 2011 - 21:01 ' timestamp='1293995475' post='936764']
yav arkadaşlar xp mi o işletim sistemi artık müzelik oldu siz delirdiniz mi yav :D ben geçen gün bi internet cafeye gittim adam full oyun kasası düzmüş içeri win 7 x64 yüklemiş pcler canavar gibi çalışıyor hiçte bir sorun yaşamadım ... düşünsene bi internet cafeye gidiyorsun siz hala xp kullanıyorsunuz doğal olarak adamın o zaman pc hakkında önyargısı olacaktır...Mesela bu pc ne kadar kötüymüşki xp yüklemişler der belki bir kaçınız itiraz edecek ama benim kendini görüşüm bu arkadaşlar...Kolay Gelsin...
[/quote]

:) tamamen haklısın üstad bende win7 kullanıyorum ama internet cafe işleten arkasların öncelıklı problemı akinsoft :) yanı client programı win7'ye uyum saglamıyor ve cok sorun cıkarıyor bu defa müşteri ile masa açıldı açılmadı sorunu yaşanıyor ilk 10 dk :) birebir tecrübem var bu konuda :) firma akinsoft'u güncelleyıp sorunsuz bı surum cıkarana kadar mecburen XP tercıhı olacaktır arkadasımızın :) Not: alternatif client programları henuz akinsoft kadar gelişemedi şuan piyasanın microsoft'u o :)

Edited by adige58

Kafe için yöneltiğin sorularına cevap.

1-30 tane pc ye sahip olabilceğini söylemişsin,aynı anda tümüne işletim sistemi kurabilirsin.Her pc de dvd okuyucun olması gerekir ve pc adetin kadar da cd/dvd oluşturman gerekir.Hepsinle aynı anda başlatırsan tahminen 1-1,5 saaat içinde pclerin hazır olur.Kurduğun işletim sistemi içinde driver li olması şartı ile.

2-Bence sorunla karşılaşmaman için xp derim,win7 kuracaksan 32 bitliği kullan derim ama tavsiye etmiyorum,bazı oyunlarda win7 problem yaşarsın.XP birinci tercih olmalı senin için.

3-Neden win7 64 32 olsa iyi olmazmı problemsiz,ağ ayarlarında ayarlama yaparsan sorun olmaz.

4-Aynı anda programları kurma yapmak istiyorsan 1.maddeyi uygulanan dvd ler içinde entegre progranlar varsa neden olmasın zaten işletim sistemi ile hazır kurulu gelecektir.