Jump to content

Ttnet'den Ev (Abone) Kontrolu...

mesentr78
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar,yaklaşık 6 ay önce ttnetten evime gelip sizde çok ip görülüyor.Modeminizi kontrol edeceğiz diye evime gelmişlerdi.Bende olmaz diye eve kimseyi almamıştım.Sonuçda nazikce gittiler.Cihazlarımı saydım 9 adet ip alan cihaz var evde.Şimdi dahada arttı.Araştırdım,telekon kaç cihazın bağlandığını görebiliyormuş.Birdaha aynı sorunu yaşamak istemiyorum.Dopinge veya diğer servis sağlayıcılarından birine geçsem bunlarında alt yapısı buna yani kaç cihaz bağlandığını tesbit etmeye müsaitmidir acaba.Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.Birde santrala mesafem 1100 m. imiş.8mb. hızı desdeklermi acaba....Teşekkürler cevaplarınız için.

[quote name='uurclkky' date='19 Ocak 2011 - 12:12 ' timestamp='1295439759' post='947065']
Senin netinde sorun olduğunda adam modemin ip almadığını söyleyebiliyor di'mi. :) demek ki her şeyi görebilirler. Modemin kablosuz falan mı?
[/quote]
Modemim kablosuz.Benden izinsiz giren yok.Sadece izinli giren çok :rolleyes: paylaşıyoruz anlıyacağın.Benim merak ettiğim diğer servis sağlayıcılarda aynımı.İp çok diye denetlemeye gelirlermi? yoksa eğer geçivericem dopinge...

Sözleşmende açıkça belirtiliyor zaten, ayrıca bunu diğer firmalarda kabul etmezler, yağmurdan kaçarken doluyo yakalanman olasıdır.

[left]ADSL Hattımızı Birden Fazla Bilgisayarda Kullanabilirmiyiz?
Aynı ev veya işyerinde kullanmak üzere sahip olduğunuz ADSL hattınızı istediğiniz sayıda bilgisayara paylaştırabilirsiniz. Tabii ki burada kullandiginiz modem cihazinin da sınırları bulunmaktadır. USB bir modemi sadece tek bilgisayarda, USB+Eth Combo bir modemi iki bilgisayarda, quarter (4 portlu) bir modemi 4 bilgisayarda kullanabilirsiniz. Ayrıca kablosuz modem veya switch kullanarak bu sayıyı daha da artırabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey telefon hattının sahibine ait olmayan bir mekanda farkli bilgisayarlarin hattı kullanımı yasaktır ve cezai işlem gerektirir. Akraba dahi olunsa binadaki veya işyerinde bulunan komşuların hattı ortak kullanması yasaktır ve bu konuda ttnet görevlileri sürekli denetim yapmaktadır.

alıntı : http://www.adslttnet.net/pages/adsl_sorular.asp
[/left]

Fazla bağlanmamak lazım kısacası.Yav evdede saydım 9 tane cihaz var.Eeee birde komşular....Desenize vaz geçecez bu sevdadan.Çokda pahalı satıyorlar kardeşim internet hizmetini.15 lira telefon(hiç kullanmıyorum) 55 lira internet oldu.70 lira...Bu ne ya...

[quote name='edim.7' date='19 Ocak 2011 - 13:10 ' timestamp='1295443219' post='947103']
evde 9 komşularla :D kaç oluyor acaba ?
[/quote]
Bende fazla.diğerlerinde toplam 4 veya 5 tane var.toplam da çok görülüyor demekki.Zaten bendeki ip'lerin hepside pc değilki...cep-uydu cihazı-pc....karışık yani.

[quote name='mesentr78' date='19 Ocak 2011 - 14:07 ' timestamp='1295439462' post='947063']
Arkadaşlar,yaklaşık 6 ay önce ttnetten evime gelip sizde çok ip görülüyor.Modeminizi kontrol edeceğiz diye evime gelmişlerdi.Bende olmaz diye eve kimseyi almamıştım.Sonuçda nazikce gittiler.Cihazlarımı saydım 9 adet ip alan cihaz var evde.Şimdi dahada arttı.Araştırdım,telekon kaç cihazın bağlandığını görebiliyormuş.Birdaha aynı sorunu yaşamak istemiyorum.Dopinge veya diğer servis sağlayıcılarından birine geçsem bunlarında alt yapısı buna yani kaç cihaz bağlandığını tesbit etmeye müsaitmidir acaba.Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.Birde santrala mesafem 1100 m. imiş.8mb. hızı desdeklermi acaba....Teşekkürler cevaplarınız için.
[/quote]

AĞ ADRES ÇEVRİMİ (NAT-Network Adress Translation) Piyasaki ttnet dahil modemlerin hepsi kullanır. " çoğu usb modemler hariç"

Günümüzde iç ağların hemen hepsi tahsisli olmayan IP numaraları (10.0.0.0, 192.168.0.0 vs.) kullanmaktadır. Bu IP numaraları Internet üzerindeki yönlendiriciler (router) tarafından bilinmez. Dolayısıyla bu ağlardan Internet'deki herhangi bir makinaya bir erişim olduğu zaman Internet'deki makina bu ağa nasıl geri döneceğini bilmez ve pratikte iletişim yapılamaz. Güvenlik duvarı ise, dinamik veya statik olarak Internet'de bilinen ve kendisine yönlendirme yapılabilen bir IP numarasına sahiptir. İç ağdaki makinalara erişim sağlayabilmek için güvenlik duvarı, kendisine iç ağdan gelen her paketin kaynak adresini kendi adresi olarak değiştirir. Kendisine Internet'den gelen paketlerin de hedef adresini iç ağdaki ilgili makinanın adresi olarak değiştirir ve bu yolla iç ağdaki makinaların Internet üzerindeki makinalarla haberleşmesini sağlar. Bu işleme IP IP Maskelemesi (Masquerade) veya Ağ Adres Çevrimi (NAT - Network Address Translation) denir.

NAT yapıldığı zaman, oluşan trafiğin Internet'den görüldüğü hali, Internet'de bulunan tek bir makinanın (tabyamız) bazı Internet alışverişleri yaptığıdır. Internet'e, bu makinanın arkasındaki ağın büyüklüğü, bu ağdaki makinaların cinsi, sayısı, ağın yapısı vs. hakkında herhangi bir bilgi gitmez. Dolayısıyla NAT, yalnızca tahsissiz ağlardan Internet'e erişimi sağlamakla kalmaz, ağınızdaki makinalar hakkında bilgi edinilmesini (ve dolayısıyla size karşı yapılabilecek saldırıları) zorlaştırır.

TTNET sistesinden alıntıdır. [code]http://adslistanbul.ttnet.net.tr/guvenlik.html[/code]

Yani işin özü senin modemine kaç kişi bağlı kim nereye bağlanıyor netteki herhangi biri yada ttnet bilemez. 3. şahıslar ( virus,trojan,wireless şifre kırma vs. şeklinde girebilir o başka :) )

Kardeş mahelleden birisi seni şikayet etmiş buyuk olasılıkla. Ayrıca evine girseler ne olur anca kablolara bakarlar modeminde şifresini bilmiyorum de o kadar. Yada reset e bas gitsin :)

Edited by tnc_tr

benim zyxel modem yandıgında neti aramıstım internete giremiyorum diye..yandıgını bilmiyordum...netten bana modemini göremiyorum demişlerdi...modemi değiştirmiştim sonra bigün tekrar girmediğinde ttneti aradım ve ordan modemime girerek veya artık naptılar bilemiyorum hattımı actılar....şimdi ne yaptıgımı göremiyolar diye bi cümle anladım ama....bu şekilde şimdi modemimi görebilen nette naptıgımı görebilirmi acaba???...yani ttnet arızadaki biri istese modemimden neler yaptıgımı takip edemezmi??....güvenlik duvarı olmasımı engelliyor...???modemime girmesi hattımı kontrol edebilmek amaçlımı sadece ...meodemden bilgisayarımı görebilirmi????saçmaladımmı yoksa????))))

Dostum,iyi diyorsun da.Buğün telekoma gittim.Bize her ay bu liste geliyor.Dolayısıyla senin gibi çok ip alanlardan haberimiz var dediler.Fakat beni tanıdıklarından [b]" Seni tanıyoruz,seninle sorunumuz yok.Evinde pc topluyorsun,uydu cihazlarıyla uğraşıyorsun.sana bidaha gelmeyiz merak etme"[/b] dediler.Söyleyen benim arkadaşım.Yinede anladığım heray bunlara liste gelip,benim gibi olanları tesbit ediyorlar...tırstım yinede.doping veya diğerlerini bu yüzden sormuştum.aynı altyapı onlardada varmı diye.Yoksa geçecen başka servis sağlayıcıya.Ama onlardada aynısı olursa gerek yok.Nede olsa telekomcuları tanıyoruz artık... :rolleyes:

[quote name='mesentr78' date='19 Ocak 2011 - 18:27 ' timestamp='1295455067' post='947202']
Ya birde...modemden çıkıp,routerla dağıtsam.routerada ip paylaşımı verdirsem.Yani moden tek routure ip verse.sonra diğer cihazların hepsine routerla ip dağıttırsam yine aynı olay olurmu??? buda bir fikir.
[/quote]

arkadaşım tcp/ip ve nat çalışma prensibine gore nat arkasında kalan bir ağı goremezsin. Ha senin modeminde wandan erişime acıp bakarlarsa başka benim modemde 5 kişiye baglı toplam 10 15 pc nete giriyor ( modemimi kendim yapılandırdım ) hiçbirşekilde ttnetden arayıp sormadılar kaldıki baska yerlerde modemi şifrelemeyen bir cok kişi var giren cıkan belli değil. Birde bircok t.servis tanıdıgım var gunde 3 5 makina takıyorlar. Bu arada boyle birşey olsa bile ip ye bakmazlar mac adresine bakmaları gerekiyor ( 1 pc ye birden fazla ip atanabilir. ) Mac adresleride local agda calışır.

Edited by tnc_tr

[quote name='byvistakazim' date='19 Ocak 2011 - 17:36 ' timestamp='1295455575' post='947208']
peki bir apartmanda 10 tane daire var....ben o apartmana tek modem üzerinden işyerim paketi kurdum....durum yine aynı mı olur..
[/quote]
apartman adına bir tane daireye alınır herkes faydalanır tabi diğer apartmanlarda faydalanabilir. buradaki apartman tüzel kişilik gibi olmuş oluyor yani bir nevi işyeri gibi düşünülmeli.

Cevaplarınız için çok teşekkür arkadaşlar.Benim modemde NAT etkin değilmiş.Anladığım kadarıyla bundan kaynaklanmış.tnc_tr arkadaşımızın da söylediği gibi telekom ip'ye bakmıyor.cihazların mac adreslerine bakıyor.Nat etkinken görebilirmi bilmiyorum ama galiba göremiyormuş.
Tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için...