Jump to content

Hangi İşletim Sistemi ?

UgurOzturk
 Share

Recommended Posts

Standard bir tane Masa Üstü bilgisayarım var, Windows tan sıkıldım ve değişik işletim sistemlerini denemek istiyorum :) Sizce neyi kullanmalıyım ? Linux ta büssürü linux çeşiti olduğunu yeni öğrendim ve Pardus 'u tavsiye edenleri gördüm sizin yorumlarınız neler acaba ?

[quote name='taran9313' date='13 Mart 2011 - 00:25 ' timestamp='1299972908' post='979345']
yorumlarınız için teşekkürler, Pardus'u kurdum görünüm süper fakat ayarları windowstan çok farklı olduğu için acemi kaldım :/ bazı yapmak istediklerimi yapamadım, yardım alabiliceğim bir yer var mı ?
[/quote]
www.ozgurlukicin.com var ama yaz buraya nereyi yapmak isteyip de yapamadığını yardımcı olmaya çalışırız. Ve evet forum kısmında da epey yardım var.

[code]http://www.ozgurlukicin.com/ia/[/code]
[code]http://www.ozgurlukicin.com/nasil/[/code]
[code]http://www.ozgurlukicin.com/forum/[/code]

Edited by exi23

ozgurlukicin.com'u çok beğendim şuan oradan öğrendiklerimle cep telefonum ile İnternet'e giriyorum :) Linux ta oyun oynamak epeyce sınırlı :\ uyumlu oyun nasıl bulabilirim ? birde Elimdeki pes 2011 / nba2k11 gibi oyunları kurabilir miyim ?

Edit: Keşke yazıyı yazmadan önce biraz daha araştırma yapsaydım, Oyun kurmayı buldum paket yöneticisinden ozgurlukicin.com da gösterilen oyunları aratıyorsun direk çıkıyor indiriyor muşsun Windows'tan daha kolay :)

Edited by taran9313

[quote name='taran9313' date='13 Mart 2011 - 11:34 ' timestamp='1300016684' post='979503']
ozgurlukicin.com'u çok beğendim şuan oradan öğrendiklerimle cep telefonum ile İnternet'e giriyorum :) Linux ta oyun oynamak epeyce sınırlı :\ uyumlu oyun nasıl bulabilirim ? birde Elimdeki pes 2011 / nba2k11 gibi oyunları kurabilir miyim ?
[/quote]

Sınırlı değil. Pardus gibi Linux tabanlı işletim sistemlerinin uygulamalar için paketleri oluyor.
Tabi Pardus'unda mevcut.

Buradan detaylara bakabilirsin.
[code]http://www.ozgurlukicin.com/paket/[/code]

[quote name='taran9313' date='13 Mart 2011 - 18:29 ' timestamp='1300034393' post='979682']
Pardus 2011 - 32 bit 'in deposunda playonlinux programı malesef yok, Wine kurdum fakat bunda iso dosyasını nasıl çalıştıracağımı bulamadım :\ yardımcı olabilicek var mı ?
[/quote]
arkadaş sen pardusu bırak ubuntu kur o daha basit bir sistem :whistle:

[quote name='taran9313' date='13 Mart 2011 - 17:29 ' timestamp='1300034393' post='979682']
Pardus 2011 - 32 bit 'in deposunda playonlinux programı malesef yok, Wine kurdum fakat bunda iso dosyasını nasıl çalıştıracağımı bulamadım :\ yardımcı olabilicek var mı ?
[/quote]

playonlinux.com a gir var pardus için

bu arada en fazla crossover programı ile başarı elde edersin

linux kullanan windowsu unutmak zorunda programlar için sanal pc olabilir ancak oyunu unut

mac os x te ise ayarlanmış halleri var sorun yapabilir bazılarında

birde için oyunun kurulu halini atıp çalıştırman gereken hali var wrapper lar falan

taeki.de de var birde portingteam.com da var girip bakabilirsin

orijinal mac kullanıcılarına önerim bootcamp ile win kurun sonra parallel ile falan reset atamadan açın oynayın

malesef bootcamp hackte çalışmaz ve de kurulu wini açmak için ayrı hdd de olması gerekir ki bazen öylede açamaz (parallel falan ile)