Jump to content

Dvd+Rw Boş Cd-Dvd Okumuyor :(

pizarro
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar her hangi bir boş cd taktığımda bilgisayarda hiç bir hareketlilik olmuyor. boş olan cd ve dvd leri okumuyor lütfen yardım edin. her hangi dolu bir cd-dvd taktığımda okuyor ama boş cd leri okumuyor saçmalığında bu kadarı anlamadım gitti nedir benim bu pc den çektiğim.

Boş cd yi takmadan öncede taktıktan sonrada cd sürücüsünün bilgisayarımdaki görüntüsü bu:[img]http://i53.tinypic.com/14wc56p.jpg[/img]
Dolu cd taktıktan sonra cd sürücüsünün bilgisayarımdaki resmi ise şu:[img]http://i56.tinypic.com/dpia93.jpg[/img] Edited by pizarro

[quote name='GuarDiaN1905' date='13 Mart 2011 - 20:37 ' timestamp='1300049239' post='979860']
hatada e:erişilemez yanlış işlev mi olarak karşına çıkıyor yoksa hiç bir işlem yapmıyor donup kalıyormu ?
[/quote]

hiç bir hata iletisi çıkmıyor. donup falanda kalmıyor ama okumuyor cd yi taktıktan sonra hiç bir atraksiyon göstermiyor eskiden fan sesi falan gelirdi hızlanırdı fan anlardım cd yi okuduğunu. cd yazdırmaya çalışırkende nero dayken %5 te kalıyor hata veriyor. ashampoo burning studio da ise Ortam hatası çıkıyor.

ne kadar doğru bilmiyorum ama bir yerden buldum onun yalancısıyım

Arkadasım eger dolu dvd'yi ve diger cd'leri sorunsuzca okuyorsa hiç kuşkulanma dvd-rw ler boş dvd okumaz,yazmaz,silmez.En azından çevremdekilerin ve benimki öyle.Eger boş Dvd'ni kullanmak istiyorsan nero gibi yardımcı programlarla yazar ve silersin (rw şartıyla silinir)....

[warning][color=#FF0000][b]DİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

[topic=872]Forum Kuralları[/topic] - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecektir.[/b][/color][/warning]

Arkadaşlar buna benzer bir sorunda bende var. Benim LG DVD-RW dividileri hem okuyor hemde hatasız yazıyor. Ancak CD leri ne okuyor nede yazıyor. CD leri okuyup yazması için bilgisi olan varsa ve bizimle paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

pizarronun ki samsung bu markanın eski modelleri yapıyor böyle şeyler eski dediysem 2 3 yıllıklar
filan ahmeterten sizinki lg yapmaması lazım ben lg çok kullandım böyle sorun hiç gormedim size bir tavsiye
sürücünüzde mutlaka cd yada dvd bulundurun çizik olmasın yeter bu sorunlar sürücü kaynaklı dır
bunları bi oturtamadılar ama en sorunsuz olanlar lg lerdir haberiniz ola sürücüyü boş bırakmayınki göz tozlanmasın
yoksa iki üç ay sonra böyle şeyler yapmaya başlıyorlar

• 2 hafta sonra ...

slm arkadaşlar.aynı sorun bendede oldu,nedenide modifiyeli xp yükledikten sonra oldu.dvd rw cd'leri görmüyor ve yazmıyordu,baya bir araştırdım ve bir bilgiye ulaştım,problemimi hallettim.sizlerle paylaşıyorum.yani alıntıdır ama nereden aldığımı unuttum o yüzden kaynak sahibi arkadaş kusura bakmasın.

1. Önce Başlat'ı sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
3. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını genişletin:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CD Burning\Drives
4. Dosya menüsünde Ver'i tıklatın.
5. Dosya adı kutusuna sürücü anahtarlarının yedek kopyası yazın ve Kaydet'i tıklatın.

Not Bu kayıt defteri alt anahtarını, kaydettiğiniz sürücü anahtarlarının yedek kopyası.reg dosyasını çift tıklatarak geri yükleyebilirsiniz.
6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde, Drives altındaki Volume{GUID} klasörünü tıklatın; burada GUID, 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir genel benzersiz tanımlayıcıdır.

Not Bilgisayarınızda birden çok CD-ROM sürücüsü varsa, her sürücü için ek bir Volume{GUID} klasörü listelenir.
7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sağ bölmesinde, Drive Type öğesini çift tıklatın.
8. Sürücü türüne bağlı olarak, Değer verisi kutusuna 1 veya 2 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sürücü CD-R ise sürücü türü 1, sürücü CD-RW ise sürücü türü 2 olmalıdır.
9. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
10. Önce Başlat'ı sonra Bilgisayarım'ı tıklatın.
11. Taşınabilir Depolama Aygıtı altında, CD-R veya CD-RW sürücüsünü sağ tıklatın ve açılan kısayol menüsünden Özellikler'i tıklatın.
12. Kayıt sekmesi görüntüleniyorsa, Windows sürücüyü bir kayıt yapılabilen aygıt olarak tanımlamıştır.
13. İptal'i tıklatın.

Not Bilgisayarınızda birden çok CD-ROM, DVD-ROM veya CD-RW sürücüsü varsa ve Kayıt sekmesi görüntülenmiyorsa, Windows kayıt defterinde yanlış bir sürücü "kayıt yapılabilen" olarak yapılandırılmış olabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin:a. 1. ile 9. adımlar arasını yineleyip, yukarıdaki değerini değiştirmiş olduğunuz Volume{GUID} klasörünün Drive Type değerini düzenleyin.
b. Değer verisi kutusuna 3 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sürücü türü değeri olarak 3 kullanılması, sürücünün standart bir CD-ROM olduğunu ve yazdırılabilir olmadığını gösterir.
c. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde, sonraki Volume{GUID} klasörünü tıklatın.
d. 7. ve 8. adımları izleyip, Değer verisi girdisini sürücü türüne bağlı olarak 1 veya 2 olarak değiştirin.
e. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın ve 10 ile 12. adımlar arasını yineleyip CD-R veya CD-RW sürücüsünün Özellikler iletişim kutusunda Kayıt sekmesinin görüntülendiğini doğrulayın.

En önemlisi (drive type)deki değeri 2 yapmanız ondan sonra zaten Cd özelliklerinde kayıt sekmesi açılıyor ve boş cd leri görüyor ben denedim yaptım.inşallah sizin işinizede yarar.başarılar...

saygılar