Jump to content

2 Işletim Sistemi Kurmak Istiyorum.

ayazoglu
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar...Bilgisayarıma XP ile birlikte Win7 ya da Pardus(2011) kurmak istiyorum(Öncelikli tercihim Pardus çünkü kullanımını bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum).Bunu yapmadan önce aklıma takılan bazı soruları sizinle paylaşmak istiyorum.Ayrıca bu konudaki tecrübelerinizi de benimle paylaşırsanız sevinirim.

İlk aklıma gelen soru, büyük bir HDD'ye sahip olmadığım için bu iki sistemi kuracağım disklerin boyutu [u]minumum[/u] ne kadar olmalıdır(3 sistem için de yazarsanız çok iyilik etmiş olursunuz)?Galiba şunu da söylemem gerek, çok program veya oyun yükleyen biri değilim.Sadece temel programları yüklerim ve ayrıca XP'de Photoshop'u kullanıyorum...

İkinci olarak araştırdığım kadarıyla ki okuduklarımın hepsi eski tarihliydi.Yani Pardus için konuşacak olursam, 2008 ve 2009'u kuranların bilgilerine ulaşabildim ve de bu da yeterli mi değil mi diye bilmiyorum.Onun için [u]kurulum sırası[/u] nasıl olmalıdır?

Son olarak da, bunları kurduktan sonra [u]hangisiyle açılacağı[/u]nı belirleme konusunda da yardımcı olursanız çok makbule geçer :)

Bir de Pardus kullananlara şöyle bir sorum var, Pardus'ta sürücü(driver) konusu nasıldır?Gerekir mi yoksa Win7 gibi mi?

Edited by ayazoglu

Xp için en az 1.5 gb
Win7 için en az 16 gb
Pardus için en az 4 gb harddisk alanı ayırman gerek standart olarak. Tabi programlar falan üzerlerine biraz daha ekle bence. Pardus sürücü konusunda windows 7' yi 2 ye katlar. :) Sadece bazı atilerde sorun olduğu söyleniyor ama ben ati kullanıyorum sorun yok.
Kurulum sıran önce xp, sonra win7 veya pardus olmalı. Ben de üçü birden kurulu, üçünü birden kurmak istersen sıran xp, win7 ve pardus şeklinde olmalıdır. En son pardusu kurduktan sonra önyükleyici kurma ekranına dokunma o kurar önyükleyiciyi. Kolay gelsin.

Pardus kurulumunda driver'larıda tanır 2011 sürümü ile daha da çok yol kat etti bu hususta , kurulumda sabit diskinizde daha evvel'den kurulu windows işletim sistemleri var ise otomatik algılayıp Grub dos önyükleyicide işletim sistemlerini algılayıp kuracaktır daha sonra sistem açılışında hangisi ile açılmasını istenen ekran karşınıza çıkar seçip yaparakda diğer sistemleri açabilirsiniz.Alternatif olarakda Windows işletim sistemlerini sabit disk'ten değilde Pardus üzerinden Virtuelmachine ile de sanal olarak kurarakda kullanabilirsiniz saygılarımla kolay gelsin.

.......................................................................

[quote name='ayazoglu' date='23 March 2011 - 17:41 ' timestamp='1300899102' post='982433']
Açıklama için teşekkürler [b]exi23[/b].Ekran kartım intel çok şükür :p

[u]
Ekleme[/u]:Pardus'u usb'den kurabiliyor muyuz?Sitesinde göremedim de...
[/quote]
Tabi ki kurabilirsiniz ama biraz çetrefilli bir iş. Aşağıdaki islemleri yaptıktan sonra biostan usb boot seçeneğini birinci olarak ayarlaman gerek. Ve bir de şu var anakartın usb' den boot' u destekliyor mu?

[code]http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Kal%C4%B1p_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazmak[/code]

[quote name='ayazoglu' date='23 March 2011 - 17:59 ' timestamp='1300900171' post='982452']
Evet destekliyor ama gözüm kesmedi :D Bildiğimiz yoldan yapalım en iyisi :D
[/quote]
Evet evet en iyisi bildiğin yol. :)