Jump to content

Uçak Vakti.

TLnY
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar Pazar günü İstanbul'dan Almanya'ya hayatımın ilk uçuşunu gerçekleştiriyorum ancak daha önce bir uçak deneyimim olmadığından korku var içimde. Kalkış iniş videoları izlerken bile panik benzeri şeyler hissettim. :rolleyes: Umarım sağ salim atlatırım bu yolculuğu. Ondan sonraki Cumartesi günü de dönüş olacak umarım ikincide korkmam, belki ikinci uçuşa sağ çıkamayabilirim. :o =@ Uçak konusunda maalesef hiç olumlu düşünemiyorum. Paylaşmak istedim, konuyu açmamın aslında belirli bir sebebi yok ama açıkçası neler yazacağınızı çok merak ediyorum :) Hani yükseklik korkumda yok fazla, kaya tırmanışı ile ilgileniyorum... Ama ne bileyim, binince ne olacak, ne hissedeceğim hiç bir fikrim yok.

Birde, yanıma almam-almamam gereken şeyleri bu konuda deneyimli arkadaşlardan alabilir miyim? Gözümde çok büyütüyorum bu işi ya :wacko:

Çok boş yazdın diyebilirsiniz, ancak hayatımda ilk defa böyle birşey yaşayacağımdan ve çocukluktan beri (Gerçi yaşım da 20-30 değil ama..) en büyük korkularımdan biri olduğundan buraya yazılacak her türlü mesaj yararıma olacaktır diye düşünüyorum.

Çok rahat hiçbir sıkıntı yok sadece kalkarken motorların hızlanma anında heyecan yaşarsın ama kalktıktan sonra geçer yanına en sevdiğin kuru yemişlerden al koltuk ön taraflarda ise daha rahat arka tarafa dogru sarsıntı biraz daha hissedilir ve ben 4 defa Van'dan İstanbul'a yolculuk yaptım en güvenilir yolculuk uçak sayılır özellikle kara yolculuklarına nisbeten ama kazada kurtulma şansı karaya göre daha kesin sonuçlar veriyor karada kaza yaparsan sakat kalma ihtimalin var ama havada böyle bir ihtimal yok sonuç %90 ölüm :)

ben sana sımdıden dıyım ucak kalmadan bı saat once havalimanında ol bende almanyaya gıdısımde ucagın kalmasına son 20 dk vardı almadılar bıletım yandı :D bide ismimi anos yapıyolardı ama valla almadılar.. kardesım sana hayırlı yolculuklar dılerım güle güle git inş :rolleyes:

Uçak inerken ve kalkarken için biraz tuhaf olucak, yani luna parktan gondol'un yükseldikten sonra aşağıya inerkenki yarattığı his gibi.. Biraz gürültülü gelebilir sana motor sesleri. Yanına belli bir ağırlıkta çanta alabilirsin bu havayolu şirketinin sitesinde yazar. Elektronik aletlerin var ise yanında, kapalı olmak zorunda. Genel itibariyle hoşuna gidicektir.. Birde ayrıca En az yarım saat önce havaalanında olup chek-in yaptırman gerekiyor. Havaalanına girişte aramalar kontroller felan uzun sürer bunları gözönünde bulundur. Üstelik sen yurt dışına uçacaksın belki işlemler daha uzun sürebilir emin değilim.

Birşey olmaz kardeşim. Arkadaşların dediği gibi kalkış ve inişlerde biraz heyecanlanabilirsin. Kalkışta karşına bak bence, herkeste aynı olur mu bilmiyorum ama ben aşağıyı izlemek istediğimde başım dönmüştü. :) Zaten tepede gittiğini bile anlamıyorsun. ;)

[quote name='Legion' date='06 May 2011 - 16:33 ' timestamp='1304695989' post='1005876']
[b]uu erdinç beylerde burdaymış

Eğer yüksek korkun yoksa,iki tek codka iç uyu gitsin uçakta [/b]
[/quote]
Heheh o tür şeyler kullanmıyorum :D Ayrıca ilk defa biniyorum, etrafa bakmamak mümkün olmayacak.

[quote][quote name='folorixx' date='06 May 2011 - 16:39 ' timestamp='1304696381' post='1005880']
ben sana sımdıden dıyım ucak kalmadan bı saat once havalimanında ol bende almanyaya gıdısımde ucagın kalmasına son 20 dk vardı almadılar bıletım yandı bide ismimi anos yapıyolardı ama valla almadılar.. kardesım sana hayırlı yolculuklar dılerım güle güle git inş
[/quote]

[quote name='KemalALKIN' date='06 May 2011 - 17:17 ' timestamp='1304698660' post='1005907']
yükseklik korkum ve hız korkum var bunlar 2 baskın fobim

senin yerinde olsam gitmem

zaten uçağa binecek kadar imkanım yok..
[/quote]

[/quote]
Gitmeme şansım yok, ayrıca Kemal herşey dışarıdan karşılanıyor. Comenius Projesi için gidiyorum. Almanya'da bir ailenin evinde kalacağım. Yani benim yerimde olsan bile gidersin sana öyle söyleyeyim :) Bu arada hız korkusu bende bir ara vardı, ara sıra oluyor, umarım uçağa bindiğimde yine başlamaz.. :(

[quote name='sk8er_boi' date='06 May 2011 - 16:40 ' timestamp='1304696431' post='1005881']
[media]http://www.youtube.com/watch?v=-i7xb_H2Ha4[/media]
[/quote]
Psikolojimi aşırı derecede bozacağından, çeyreğine bile gelmeden kapattım. Çok kötüsün :devil:

[quote name='yasak_ask' date='06 May 2011 - 16:50 ' timestamp='1304697057' post='1005892']
Uçak inerken ve kalkarken için biraz tuhaf olucak, yani luna parktan gondol'un yükseldikten sonra aşağıya inerkenki yarattığı his gibi.. Biraz gürültülü gelebilir sana motor sesleri. Yanına belli bir ağırlıkta çanta alabilirsin bu havayolu şirketinin sitesinde yazar. Elektronik aletlerin var ise yanında, kapalı olmak zorunda. Genel itibariyle hoşuna gidicektir.. Birde ayrıca En az yarım saat önce havaalanında olup chek-in yaptırman gerekiyor. Havaalanına girişte aramalar kontroller felan uzun sürer bunları gözönünde bulundur. Üstelik sen yurt dışına uçacaksın belki işlemler daha uzun sürebilir emin değilim.
[/quote]
Gondol gibi diyorsun, o zaman ben uçakta bayılırım. Çünkü ilk gondola binişimde(ve sonuncu oldu) neredeyse kendimden geçmiştim ve gondolu durdurmak zorunda kalmışlardı. Havada olsa aşağı inme imkanımda olmaz. Aah ah uçak nedir ya :wacko: Ağırlık hakkında fikrim var, zaten okul götüreceği için toplanıp beraber gideceğiz öğretmenler bu konuda deneyimli öğretmenler oldukları için benim bir fikrim olmasa bile(zaten yok) rahatım check-in konusunda falan.

[quote name='ŞimşekAdam' date='06 May 2011 - 17:06 ' timestamp='1304697991' post='1005905']
o ucak dusucek 6 . hıssım kuvvetlıdır benım bınme :devil::devil:
[/quote]

Kes sesini benim canımı sıkma :devil: :rofl:

En iyisi aaRDaa'nın dediği gibi besmele çekip binmek bence.. Umarım ölümüm havada olmaz. Çok mu karamsarım ne :wacko:

Edited by TLnY

[quote name='edim.7' date='06 May 2011 - 18:00 ' timestamp='1304701203' post='1005932']
ölümün havada olmaz :D havada birşey olmuyor uçak çakılırsa olur :D
Ben de ilk bindiğimde kulaklarım zonkluyordu sakız al yanına :D
[/quote]
Sakız almayı unutmamaya çalışırım. Birtek uçak çakılınca ölürüz diye birşey yok ki. Diyelimki kanadı parçalandı o sırada havada uçak alev aldı bir yeri patladı orada da ben vardım ve öldüm. Aman Allah korusun :pardon:Sen öyle diyince yazayım dedim.

Birde uçağa dijital fotoğraf makinesi sokabilir miyim biliyor musunuz? Gökten yere doğru fotoğraf karesi süper olur :) Telefon getirebileceğimi biliyorum, fotoğraf makinesi sorun çıkarır mı bilmek istiyorum, sorun çıkarırsa diğer insanlar nasıl yolcu uçağından fotoğraf çekiyorlar bunu da bilmek istiyorum. (Telefonla çekmiyorlar, bildiğiniz fotoğraf makinesi)

KintaRo benim mesajlarıma genellikle hep o şekilde cevap veriyorsun. Yazdıklarım çok mu mantıksız geliyor? Veya saçma şeyler mi soruyorum? Yaşım gereğiyle(16) birşeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Henüz hayat deneyimim sizler kadar fazla değil. Sorarak öğrenmek kötü birşey mi?

16:00'da uçak. Ayrıca ne çeksem kârdır diye düşünüyorum. Uçaktan çekilmiş çok güzel fotoğraflar var. Kimbilir belki onlardan birini ben çekmiş olurum? :)

Edited by TLnY

adamin teki vardi 3-4 ucak kazasindan kurtulmustu adam halen ucak kullaniyordu. yasama sansinda var tabi bunu gormus oluyoruz :)

Korkacak birsey yok dunyanin etrafini 3-4 defa dolastim ucakla. rekorum havada (molasiz :D) 11 saat yolculuk. Birsey olursa oluyorsun zaten yolda yurumek gibi olecegin varsa gidersin.

[quote name='cumman' date='06 May 2011 - 20:48 ' timestamp='1304704083' post='1005989']
adamin teki vardi 3-4 ucak kazasindan kurtulmustu adam halen ucak kullaniyordu. yasama sansinda var tabi bunu gormus oluyoruz :)

Korkacak birsey yok dunyanin etrafini 3-4 defa dolastim ucakla. rekorum havada (molasiz :D) 11 saat yolculuk. Birsey olursa oluyorsun zaten yolda yurumek gibi olecegin varsa gidersin.
[/quote]

[b]Öh 3-4 kazadan nasıl kurtulmuş? :Q Adam sadakalarla hayatta kalmış resmen :D [/b]

[quote name='TLnY' date='06 May 2011 - 20:43 ' timestamp='1304703804' post='1005982']
KintaRo benim mesajlarıma genellikle hep o şekilde cevap veriyorsun. Yazdıklarım çok mu mantıksız geliyor? Veya saçma şeyler mi soruyorum? Yaşım gereğiyle(16) birşeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Henüz hayat deneyimim sizler kadar fazla değil. Sorarak öğrenmek kötü birşey mi?
[/quote]
vay yaşıtım :)

[quote name='TLnY' date='06 May 2011 - 20:43 ' timestamp='1304703804' post='1005982']
[/quote]

amma içerlemişsin ya :) bişey demedim sakin yav, sürekli uçakta öleceğini düşündüğün için yaptım o hareketi.