Jump to content

Sizce Nasıl Bir Bilgisayar Almalıyım ?

Recommended Posts

Merhaba bir konuda yardımınızı bekliyorum.Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum ama modelinin ne olmasına özelliklerinin nasıl olmasına karar veremedim yardımlarınızı bekliyorum. Şu an 1000 TL kredim var bu fiyatlarda iyi bir bilgisayar önerirseniz sevinirim. Benim şuanda kullandığım bilgisayarın özellikleri bunlar:

Ram:1,25 GB
Ekran Kartı:256 mb ,nvdia geforce FX 5500,128 bit,shader model 2.0
İşlemci:İntel Pentium 4 - 3,00 Ghz

Bu bilgisayarı 5-6 yıl önce aldım.
Not:Konuyu yanlış yere açtıysam affedin...

[b]Öncelikle Bigisayarı Ne Amaçlı Kullanacağın Önemli.[/b]
Ben Bu Hatayı Yaptım Aldığım Bilğisayar Kullandığım Proğramlardan ötürü istediğim perfonmansı vermedi. :devil: Çünkü Alırken Ne Amaçlı Kullanacağım diye bir Hedefim Yoktu.Şimdi İkinci Bilgisayara İhtiyaç Duydum Yani İkinci bir masraf.
Bende Senin Gibi Bilgisayar toplatacağım Ama En güçlü Olanını İkinci üçüncü bir masraf yapmamak için Tabi Fiyatıda 3000 tl,yi buluyor.Bunları söylememdeki kasıt Aldıktan sonra Keşke Şunu olsaydı bu olsaydı vs Olmasın diye :rolleyes:

fiyatlar exa bilgisayardan kdv dahil

-athlon 2 x3 455 3,3ghz 3 çekirdek 168tl
-asus m4a88td-m evo/usb3/ddr3 2000 938p 225tl
-hi-level 4gb 1600mhz soğutuculu tek parça 85tl
-palit gts450 sonic 1gb 128bit gddr5 242tl
-samsung 1tb 32mb sata2 116tl
-samsung sata dvdrw 48tl
-gigabyte 420watt kasa 140tl

toplam 1024tl kdv dahil

anakart gördüğün üzere fazla pahalı,nedenide usb3 gibi yeni teknolojiler desteklemesi(sanırım sata3 de destekliyor satış sitesi öyle yazmış)ama bunlar önemli değil dersen 115tl gibi bulabileceğin asus m4a78lt-m le modelini alabilirsin..işini gayet güzel görür..seçim senin o konuda.o zaman fiyat 110tl kadar düşer..benim önerim budur..başka sitelerde daha ucuz bulabilirsin belki..örneğin x3 455 yerine atıyorum 15tl ucuza 440 modelini bulursan al..3,3ghz olacağına 3ghz olsun işlemci..ekran kartında biraz daha hızlı ati 5770 modelinede bakabilirsin ama ben nvidia öneriyorum..hdd için 1tb samsung yada western digitalde olabilir

insanlarda bir alışılagelmişlik var.insanlar bunu neden aşamaz bilmiyorum.Amd neye göre kötü veya Intel neye göre iyi?Sonuç ta ikisini de yapan mühendisler var.Amd yi kötüleyenler onu üreten mühendislerden daha mı zeki? :rolleyes: :rolleyes:

kötü işlemci ne demek birisi bana açıklarsa sevinirim..gerçekten insanları anlamıyorum(konudakiler üstüne alınmasın sakın ha)..lafta şu;amd iyi değil ya..nesi kötü desen sonuç boş..yıllarca amd de intelde kullandım..işimi gördükleri sürece bir kötülüğünü görmedim..165tl ye daha iyi intel işlemci varsa önersinler,bence o fiyat aralığındaki en performanslı işlemci amd x3..ha 2000tl verirsin o zaman işlemciye ayrılan bütçe artar intel/amd tekrar bakılır ama bu fiyata giden işlemci bence amd..amd yerine i3 intel alsan fiyata göre ekran kartını vb düşürmek zorunda kalırsın,o zamanda oyunlarda i3 kurtarmaz.ekran kartı düşerse oyun performansıda düşer..ha i3/i5 ile iyi bir ekran kartı ile 1000tl ye toplayabilen varsa elbette önersin..daha iyi öneriler olursa çok daha iyi olur,para boşa gitmez

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='04 June 2011 - 21:22 ' timestamp='1307222529' post='1024325']
kötü işlemci ne demek birisi bana açıklarsa sevinirim..gerçekten insanları anlamıyorum(konudakiler üstüne alınmasın sakın ha)..lafta şu;amd iyi değil ya..nesi kötü desen sonuç boş..yıllarca amd de intelde kullandım..işimi gördükleri sürece bir kötülüğünü görmedim..165tl ye daha iyi intel işlemci varsa önersinler,bence o fiyat aralığındaki en performanslı işlemci amd x3..ha 2000tl verirsin o zaman işlemciye ayrılan bütçe artar intel/amd tekrar bakılır ama bu fiyata giden işlemci bence amd..amd yerine i3 intel alsan fiyata göre ekran kartını vb düşürmek zorunda kalırsın,o zamanda oyunlarda i3 kurtarmaz.ekran kartı düşerse oyun performansıda düşer..ha i3/i5 ile iyi bir ekran kartı ile 1000tl ye toplayabilen varsa elbette önersin..daha iyi öneriler olursa çok daha iyi olur,para boşa gitmez
[/quote]

Söylediklerin mantıklı , banada birkaç arkadaşım iyi değil diyor ama sebebi yok bide size sormak istedim.

[quote name='buferhn' date='04 June 2011 - 21:29 ' timestamp='1307222942' post='1024328']
hocam sen onu bunu boşver öncelikle sen bilgisayar ile napıyorsun onu sölemelisin yani oyun mu yoksa sadece flim nette gezinmek için mi öncelik bu
[/quote]

Öncedende yazdığım gibi oyun ağırlıklı.

[quote name='slkcer' date='03 June 2011 - 22:03 ' timestamp='1307138599' post='1023798']
fiyatlar exa bilgisayardan kdv dahil

-athlon 2 x3 455 3,3ghz 3 çekirdek 168tl
-asus m4a88td-m evo/usb3/ddr3 2000 938p 225tl
-hi-level 4gb 1600mhz soğutuculu tek parça 85tl
-palit gts450 sonic 1gb 128bit gddr5 242tl
-samsung 1tb 32mb sata2 116tl
-samsung sata dvdrw 48tl
-gigabyte 420watt kasa 140tl

toplam 1024tl kdv dahil

anakart gördüğün üzere fazla pahalı,nedenide usb3 gibi yeni teknolojiler desteklemesi(sanırım sata3 de destekliyor satış sitesi öyle yazmış)ama bunlar önemli değil dersen 115tl gibi bulabileceğin asus m4a78lt-m le modelini alabilirsin..işini gayet güzel görür..seçim senin o konuda.o zaman fiyat 110tl kadar düşer..benim önerim budur..başka sitelerde daha ucuz bulabilirsin belki..örneğin x3 455 yerine atıyorum 15tl ucuza 440 modelini bulursan al..3,3ghz olacağına 3ghz olsun işlemci..ekran kartında biraz daha hızlı ati 5770 modelinede bakabilirsin ama ben nvidia öneriyorum..hdd için 1tb samsung yada western digitalde olabilir
[/quote]

Böyle bir bilgisayarı vatan computer , media markt gibi mağazalarda bulabilirmiyim ?

gıgabıte g41 combo ddr2 ddr3 anakart 4 gb kıngston ddr3 ram nvidia geforce gt220 ekran kartı intel core(TM)2Quard Q8300 2,50 GHz işlemci 250 gb sata hard dick beim pc bu oyun için baya bi güzel düşünürsen makulda yani sdüşündügün fiat için gezel bişi olur ama tabi daha güzeli var ise karar senin

gıgabıte g41 combo ddr2 ddr3 anakart 4 gb kıngston ddr3 ram nvidia geforce gt220 ekran kartı intel core(TM)2Quard Q8300 2,50 GHz işlemci 250 gb sata hard dick beim pc bu oyun için baya bi güzel düşünürsen makulda yani sdüşündügün fiat için gezel bişi olur ama tabi daha güzeli var ise karar senin

[quote name='makpolat76' date='04 June 2011 - 23:37 ' timestamp='1307223448' post='1024335']
Böyle bir bilgisayarı vatan computer , media markt gibi mağazalarda bulabilirmiyim ?
[/quote]
mediamarkt ı bilmiyorum ama vatana elinde listeyle gidersen toplayıp teslim ederler..bunlar yoksada muadili bişeyler bulunur ama vatan belirli kredi kartları dışında piyasaya göre pahalı kaçıyor

BU BENİM KULLANDIĞIM İŞLEMCİ ÇOK MEMNUNUM ( AMD Phenom™ II X4 )BLAC 9650)) (HIZI 3.4 GHZ )ANAKARTIM (GIGABYTE 1800 KADAR DESTEKLİYOR )AMD İŞLEMCİLERİN HEPSİNİ DESTEKLİYOR
EKRAN KARTIM ( GTS 450 128 BİT NVIDIA ARKADAŞLAR YAZILIMIN VNIDIA OLMASINA DIKKAT EDİN YAZILIM ATİ İSE HİÇ ALMAYIN SORUN YAŞARSINIZ SÖLEMESİ
PC KASAM İSE BU ( THERMALTAKE SOPRANO RS 101 500W MIDT ATX PENCERELİ SİYAH KASA TABİ BEN 750 WALT LIK BİR POWR SPPLY ALDIM İŞLEM CİNİN ÜZERİNDE COOLR MASTER WARS VAR!SOĞUTUCUSU ALDIM DAHA İYİ SOĞUTSUN DİYE
( RAM LERİM İSE 8 GB KİNGSTON DUAL KİT ÇİF KATMANLI SOĞUTUCU SİTMİ VAR ÜZERİNDE
( HDD LERİM İSE SEAGATE 3.5" 1TB BARRACUDA SATA 3.0 32MB CACHE 7200RPM HARDDISK !!!

BANA GÖRE ÇOK İYİ BİR KASA EKRAN KARTINI COK ARAŞTIRDIM COK İYİ DİYOLAR %.0 SES SOĞUTMA MAKSİMUM DERECE

BENDEN BU KADAR TABİ HERKESİN ALMASINI İSTERİM (((( ARKADAŞLAR YORUMLARINIZI BEKLİYORUM TABİ BU KASA İÇİN BİLGİLERİNİZ NELERDİR PAYLAŞIRSANIZ İYİ OLUR BİLMİYENLER İÇİNDE YARDIM ETMİŞ OLURUZ ))))

Edited by karamsar_60