Jump to content

Saat Zamanı Yazdırmak

pilgetir
 Share

Recommended Posts

Arkadşlar merhaba benim bir sorum var şimdi benim bir saatim var yani internetten bulduğum akrepsiz yelkovansız saat resmi bir butonum birde labelim var.Ben bu butona basınca saatin altındaki label değişsin istiyorum yani akrep ve yelkovan yoksa örneğin butona abstım labelde 12:30 yazsın istiyorum.math.Random ile yapabiliyorum fakat bu saat resmini nasıl ekleyeceğim onu bilmiyorum 4 adet yan yana saat resmi 4 adet te aşağıya doğru saat resmi toplam 16 adet bu saat resimlerini nasıl ekleyeceğim konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.
[img]http://www.hediyefabrikasi.com/UrunFiles/U150/1/2729.jpg[/img]
Label1 = 12:30

Buton : Saat Değiştir

hayır o kırmızı şeyi yok say abi ben programda örn 4 tane saat resmi olacak yan yana alt alta ve hepsinin altında label olacak ben saat butonuna tıklayınca o labellerde farklı farklı sayılar yazacak saatler ama tabikide 24 den yukarı yazmayacak ve 59 danda yukarıda yazmayacak çünkü saate göre ayarlı olacak bunu yapamadım abi

Teşekkür ederim abi oldu fakat şöyle bir sorun oluştu örnek butonuna basınca globaldan alıyor ordan ekledimm labellerde örn: 1:25 veya 21:9 yazıyor bu 1 ve 9ların önüne sıfır ekleyemezmiyiz yani 2 basamaklı diyeyim.Nasıl yapabilrim ?

Birde ilginçtir on startupa sayfam page2 isimli olduğu için Page.Jump ("Page2"); yazdım neyse projem açılınca sayfaya gidiyor 3 label koydum 1. label proje açılır açılmaz mert yazıyor dieğrlerinde ne ayzdıysam o ama saat seç butonuma tıkaldığımda değişiyor.Bir türlü değiştiremedim.on showda kod yok globalide kontrol ettim on startupdada tek kod var nasıl yoke decğeim bilemedim :mellow:

Şimdi yeni bir label ekledim başka sayfaya bu sayfa o sayfadan önde olduğu için bunada koydum de label 1 isimli bus efer bunda mert ayzdı öbüründe ne ayzdıysam onu :wacko:

Edited by pilgetir

[color="#000000"][b]Global functions kodu:[/b][/color]

[codebox]function saatGoster(sNesne)
nRandomSaat = Math.Random(1,24)
nRandomDakika = Math.Random(1,59)

if nRandomSaat < 10 then
nRandomSaat = 0 .. nRandomSaat;
end

if nRandomDakika < 10 then
nRandomDakika = 0 .. nRandomDakika;
end

Label.SetText(sNesne, nRandomSaat .. ":" .. nRandomDakika)
end
[/codebox]

[color="#000000"][b]Button kodu:[/b][/color]

[code]saatGoster("Label1")[/code]

Yani hangi labelin saatini değiştireceksen saatGoster(LabelAdı) şeklinde kullanacaksın.

2. sorun içinde bişey diyemeyeceğim kodları kontrol et.

Abi çok güzel oldu çalıştıda tek bir fonksiyona yükledim ayrı ayrıa yazmadım.Aklıma bir şey takıldı bu dakika olan yer varya örn: 12:27 diye örnek verdi diyelim bu 27olan yer şöyle olabilir mi ? 5er 5er olsa yani şöyle meslea örnek verecekya butona abstığımda 12:25 , 14:05 , 09: 15 gibi yapabilir miyiz ne gibi oynama yapmam lazım?

[quote name='pilgetir' date='08 June 2011 - 09:29 ' timestamp='1307514570' post='1025896']
Abi çok güzel oldu çalıştıda tek bir fonksiyona yükledim ayrı ayrıa yazmadım.Aklıma bir şey takıldı bu dakika olan yer varya örn: 12:27 diye örnek verdi diyelim bu 27olan yer şöyle olabilir mi ? 5er 5er olsa yani şöyle meslea örnek verecekya butona abstığımda 12:25 , 14:05 , 09: 15 gibi yapabilir miyiz ne gibi oynama yapmam lazım?
[/quote]

Global Functions:

[codebox]function saatGoster(sNesne)
tDakika = {"5", "15", "25", "35", "45", "55"} -- dakikaların içinde bulunduğu tablo

nCount = Table.Count(tDakika) -- tabloyu say
nRandom = Math.Random(1, 6) -- tabloda 6 veri olduğu için 1 ila 6 arasında bir sayı al
nRandomDakika = tDakika[nRandom] -- alınan sayı kaç ise tabloda o sıranın karşılığındaki veriyi al
nRandomDakika = String.ToNumber(nRandomDakika) -- veriyi sayıya çevir
nRandomSaat = Math.Random(1,24) -- 1 ila 24 arasında bir sayi al

if nRandomSaat < 10 then -- eğer saat 10 dan küçükse
nRandomSaat = 0 .. nRandomSaat; -- başında 0 ekle
end

if nRandomDakika < 10 then -- eğer dakika 10 dan küçükse
nRandomDakika = 0 .. nRandomDakika; -- başına 0 ekle
end

Label.SetText(sNesne, nRandomSaat .. ":" .. nRandomDakika) -- yazdır
end
[/codebox]

Button:

[code]saatGoster("Label1")[/code]

[quote name='ali::12' date='08 June 2011 - 15:36 ' timestamp='1307536610' post='1026111']
Plugin felanmı var Kintaro , bana garip geldide sen ams de üstadsın tabi :D
[/quote]

DateTimePicker plugini ile projeye saat tarih nesnesi ekleyebilirsin. Sadece yazı olarak ekleyeceksen:

System.GetDate()
System.GetTime()

fonskiyonlarını kullanabilirsin

Abi bir sorum daha var mümkünse aşağıdaki kod1 yerinde ki kodu en globale yazdım butondan da çağırdım.Fakat ben bunu ınputa yazdırıyorum 30 adet alt alta ama benim yapmaya çalıştığım şey 3o adet aşağıya 2 adet de ınputda yan yana yana yapma olayını yapamadım nasıl yapabilirim bir bakabilir misiniz acaba ?

Kod1:
[quote]
function rastgele_sayi_uret(sayi,nesne)
local str = "";
for i=1,sayi do
local s = Math.Random(10000, 99999)
local s_t = Math.Random(100, 999)
str = str..s.." "..s_t.. str..s.." [/u] "..s_t.."","\r\n\r\n";
end
Input.SetText(nesne,str)
end

[/quote]