Jump to content

Ams' De Admin Yetkisi Ve Windows Klasörl. Ulaşım

radyofon
 Share

Recommended Posts

1-) AutoIt' de #requireAdmin komutunu vermek suretiyle kodları admin yetkisi ile çalıştırabiliyorsun. AMS' nin help dökümanını incelediğimde Admin yetkisi var mı yok mu diye sorgulama komutundan bahsediyor. Yani bir programı çalıştırmadan önce programın çalıştıralacağı bilgisayar admin yetkisine sahip mi değil mi? Değilse kullanıcıya bir dialogmessage açıp programı admin yetkisi ile kurması gerektiğini mi söyleyeceğiz. Ben böyle bir yorum yaptım. Ya da AMS admin yetkisiyle programları çalıştırabiliyor mu? Bunun için ayrıca bir komut var mı?

2-) Windows 7 olan bilgisayarlarda kodlar içinde kopyalama veya silme işlemi yapmaya kalktığımızda sistem buna izin vermiyor diye biliyorum. Bu durum sadece windows klasörü ile system32 veya system klasörü olabilir. Bunun için özel bir şey yapmak gerekir mi? Sisteme ulaşabilmenin bir yolu var mı?

Help kısmında yapmış olduğum ufak bir arama sonucunda aradığın kodu buldum. Bu kodu ilk sayfanın On Preload ya da On Show kısmına gömmen yeterli olacaktır. Ondan sonra ziyaretçi girişlerinde uyarı alacak ve programı otomatik olarak kapatacaktır. TYabi babamın kodu değil, değiştirebilirsin :D

[code]adminmi = System.GetUserInfo();

if (not adminmi.IsAdmin) then

Dialog.Message("UYARI", "Sisteme yönetici olarak giriş yapmadınız. Bu durum bazı programların kurulmasında sorun çıkarabilir. Lütfen sisteme yönetici olarak giriş yapın ve (Vista ve üzeri sistemlerde) Kullanıcı Hesap Denetimini (UAC) devredışı bırakın.", MB_OK, MB_ICONSTOP, MB_DEFBUTTON1)

if == IDOK then
Application.Exit();
end

end[/code]

@ coxefgun

Ben zaten bu kontrolü eklemiştim. Fakat eklemem gerekli mi? Değil mi? diye bu konuyu açmıştım. Yani sınırlı hesap sahibi AMS' de
oluşturulan kodların exe sini çalıtırabilir mi? Sormak istediğim bu idi. Kodlar çalışır mı exe nin içinde. Yoksa özel bir şeyler kodlar
koymak gerekiyor mu kodların içine. #RequireAdmin olayı gibi. Neyse KintaRo' nun verdiği ayarlar zaten programda standart olarak öyle.
En güzeli Vista veya Win7' de sınırlı hesapta denemek.

Edited by radyofon

• 3 hafta sonra ...

@ coxefgun
doğru kodlar şöyle olmalı:
[code]
adminmi = System.GetUserInfo();

if (not adminmi.IsAdmin) then

kontrol = Dialog.Message("UYARI", "Sisteme yönetici olarak giriş yapmadınız. Bu durum bazı programların kurulmasında sorun çıkarabilir. Lütfen sisteme yönetici olarak giriş yapın ve (Vista ve üzeri sistemlerde) Kullanıcı Hesap Denetimini (UAC) devredışı bırakın.", MB_OK, MB_ICONSTOP, MB_DEFBUTTON1)

if kontrol == IDOK then

Application.Exit();

end

end
[/code]

[b][b]Yeni bir komut tanımlamana gerek olduğunu sanmıyorum, bu haliyle de çok güzel çalışıyor.

Ayrıca kod çalışıyor, isttersen kendi bilgisayarında geçici olarak misafir hesabını açıp kullanmayı deneyebilirsin :)

-----

EDIT: yine saçmalıyorum :lol:[/b][/b]

Edited by coxefgun

[quote]
name='coxefgun' date='02 July 2011 - 15:50 ' timestamp='1309611017' post='1039488']
[b]Evet kodların değişikliğe ihtiyacı var, ama yeni komut eklemene gerek yok, == ı kaldır yeter :)

O kadar da hata olsun artık, @KintaRo muyum ben :D[/b]
[/quote]

:) İlahi coxefgun güldürdün beni. Ben yine de son kodları aşağıda veriyorum. Yardımların için teşekkür ederim.
[code]
UserInfo = System.GetUserInfo();
if (not UserInfo.IsAdmin) then
sonuc = Dialog.Message("Check message", "Admin Yetkisine Sahip Değilsiniz\r\nBu durum bazı programların kurulumunda sorun çıkarabilir.\r\nAdmin Yetkisi ile Kurulum Yapınız ve\r\n(Vista ve üzeri sistemlerde) Kullanıcı Hesap Denetimini (UAC) devredışı bırakın", MB_OK, MB_ICONSTOP, MB_DEFBUTTON1);
if sonuc == IDOK then
Application.Exit()
end
else
Dialog.Message("Admin Kontrol", "Admin Yetkisine Sahipsiniz\r\nKuruluma Devam Edebilirsiniz", MB_OK, MB_ICONNONE, MB_DEFBUTTON1);
end
[/code]

Edited by radyofon