Jump to content

Exper Ghost Sorunu

kalelibilişim
 Share

Recommended Posts

@kalelibilişim

Haliyle donanımlar aynı olmadığı için wmvarede mavi ekran hatası almışsın.
Bunun ghost ile alakası olduğunu sanmıyorum.

Yani bir pcden alınmış yedeği farklı donanıma sahip pcye atarsan haliyle hata alırsın :)
Burdaki olayda bence bundan ibaret.

Reset Computer - Contine dialog ekranına gerek varmı?
Parametredeki -RB seçeneği direk çıkış yapmayı sağlıyordu!

Dün uykusuzluğun etkisiyle olsa gerek, kafarm çok dağınıktı.
Konsantre olamıyordum ama işte hazılamıştım.

Eğer hata alırsan, veyahut hatalı bir şey görürsen söylersin ve düzeltiriz...
Kolay gelsin...

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hocam mavi ekran hatası ile ilgili açıklamanıza katılıyorum. Dediğim gibi gerçek makinada deneme imkanım olmadı.
"Reset computer" "continue" diyalog ekranına benim için gerek yok yalnızca dikkatinizden kaçtı mı yosa bilinçli olarakmı böyle yaptınız diye yazdım.
Ama fikir olarak şu öneride bulunabilirim. örneğin PC nin biosunu cd/dvd veya usb den boot edecek şekide ayarlanmışsa imageyi yüklemeyi tamamlayınca otomatik olarak reset atıp tekrar cd/dvd veya usb den başlayacak gerçi grub4 menüsünde hard diskten başlayacak ama grub4 menüsünü iptal edersek direk ghost gelecek bu durumu engellemek için belki "Reset computer" diyalogu gerkli olabilir.

Ama "Reset computer" "continue" diyalog ekranı gelirse bu durumda bu ekranda iken cd/dvd veya usb yi çıkarıp "Reset computer" dememiz daha mantıklı olabilir.

Benim için bu gayet güzel ve kullanışlı yukardakileri yalnızca fikir olarak yazdım. İnşallah gerçek PC de deneme imkanım oldugunda sonucu yazacağım. Sorun çıkacağını da sanmıyorum.
Forumdaki diğer çalışmalarınızlada ilgileneğim inşALLAH.

Hoşcakalın. ALLAH'a emanet olun. ALLAH razı olsun. Sayenizde bana göre çok şey öğrendim. Elinize kolunuza sağlık. Elleriniz dert görmesin. İzinizdeyim...

@kalelibilişim

Rica ederim, ufak bir katkım olduysa ne mutlu!
Dediğim gibi kullanıcı kendisine göre parametreleri düzenleyebilir.
Hatta isteyen tam otomatik bile yapabilir.

Gerekli parametre bilgilerini içeren, materyallleri ..\Tools\Ghost klasörüne eklemiştim.
Dileyen kendine göre parametrelerini düzenleyebilir...

Sende Allah'a emanet ol! Allah C.C. cümlemizden razı olsun...

@kalelibilişim

Ghost parametresindeki [b]-RB[/b] yi sil.
Misal aşağıdaki parametre;
[b]%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1 -RB[/b]

aşağıdaki gibi olmalıdır.
[b]%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1[/b]

Şuanki mevcut ayarlarda, eğer bir bölümü yükleyeceksen bir ekran çıkıyor.
Diski komple yükleyeceksen extra olarak bölüm boyutlarını değiştirebileceğin bir ekran çıkıyor.

Kısaca sondaki emin olup olmadığını soran ekranı -SURE parametresiyle es geçebilirsin.
Heralde aşağıdaki gibi olması lazımdı...
[b]%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1 -SURE -RB[/b]

Diğer bölüm boyutlarını doğrulama isteyen ekran hakkında bilgim yok!
Ilgili pakette bulunan, dökümanlardaki prametreleri incele!

Hocam komple disk yükleme için yukarıda verdiğiniz komutu girince bölüm boyutlarını doğrulama ekranı ve eminmisiniz ekranı tamamen kalktı.Ghost direk yüklemeye başlıyor.
Ben verdiğiniz pakette başlangıç menüsünü kaldırdım. Yukardaki komutu girdim. " -RB" kısmını sildim. Böylece hiç bilgisayar bilmeyen bir kişi cd/dvd veya usb yi pc ye takıp (bios ayarları önceden girilmiş olması kaydıyla) pc yi açınca ghost yüklemeyi tamamlayıp "continue" "Reset Computer"ekranına kadar gelip bekleyecek. kullanıcı bu ekranda cd/dvd veya usb yi çıkarıp pc yi yeniden başlattığında herşey tamam... Ben böyle zannederken ghost "continue" "Reset Computer"ekranınını da pas geçti.
Sizin hoş sohbetiniz bittiği için üzgünüm. Herşeyi çözüme kavuşturdunuz...

Edited by kalelibilişim

%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1 -SURE -RB
%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1 -SURE
Hocam yukardaki iki parametrenin uygulamada birbirinden hiç farkı yok.
Bu parametrelerle ghost tam katılımsız oluyor. Yani başlangıçtaki iki adet diyalogu ve sondaki reset... diyalogunu pas geçiyor.
Ama aslında bu da kullanışlı olabilir. Grub4 menuden oto ghost başlatıldığında işlem tamamlandı demektir.
Nasıl olsa reset den sonra hard disk ten başlayacak.
Ben yine de başlangıçtaki iki diyolog görünmesin reset diyologu görünsün istersem bunun nasıl yapılacağını merek ediyorum.

Edited by kalelibilişim

Bakmayalı uzun süre olmuştu, -SURE parametresi heralde tüm dialog erkanlarını gizliyor olabilir.
Eğer öyleyse dos komutunda bir değişiklik yaparsan, işe yarayabilir.
Yani [b]%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1 -SURE[/b] satırının altına
[b]echo Islem tamamlandi - meaj yaz iste
pause[/b]
eklersen, işe yarayabilir :)

Amacına ulaşmana sevindim. Işte dos ekranındaki mesajları kendine göre düzenlersin.
Misal;
[b]%GEXE% -clone,mode=restore,src=%FILE%,DST=1 -SURE
cls
echo.
echo Islem tamamlandi - meaj yaz iste
echo Alt satir...
pause[/b]

Tabi türkçe karakter kullanamıyoruz :)
Kolay gelsin...

Hocam şimdiye kadarki denemelerim hep disk yüklemesi üzerineydi şimdi bölüm yüklemesine geçtim ve komutlarla ilgili küçük sorularım olacak.

[color="#000080"]%GEXE% -clone,MODE=pload,SRC=%FILE%:1,DST=1:1 –RB[/color]

Bu komut da "SRC=%FILE%:1 Imaj dosyamızdaki birinci bölümü ifade eder" diyorsunuz.
Şunu mu demek istiyorsunuz: C:/ ve D:/ iki bölümden oluşan hard diskimizden lokal disk to image şeklinde alınmış olan bir image de C:/ birinci bölüm , D:/ ikinci bölüm mü?
Eğer böyleyse
Disk imagesinde ghosta "[color="#0000FF"]SRC=%FILE%:1,DST=1:1[/color]" komutu verdiğimizde imagemizin yalnızca C:/ bölümü mü yüklenir.
Bölüm imagesinde ghosta "[color="#0000FF"]SRC=%FILE%,DST=1:1[/color]" komutu verdiğimizde yalnızca C:/ bölümü mü yüklenir.

[color="#FF0000"][b][size="5"]Edit Bu arada ilgili anakartlar usb den boot edebiliyormuş[/size][/b][/color]

[quote="kalelibilişim"]Hocam usb yi tak pc yi aç
bios da advanced sekmesinden usb yi enable yapıyorsun. Exit sekmesinden kaydet ve çık diye çıkıyorsun.
Yeniden başlattığında biosa girip main sekmesinde boot seçenekleri HDD altından usb diski ilk sıraya alıyorsun ve hdd ı ilk sıraya alıyorsun. exit sekmesinden kaydedip çıkıyorsun.
Yeniden başlatıyorsun Yalnız boot ekranı güvenlik kartı ekranından sonra gelecek olmadı sanmayın.

Bios güncellemenin riskli bir iş olduğunu hatırlatmak isterim.[/quote]

Edited by kalelibilişim

• 7 ay sonra...

Selam bu konuyu hortlatıcam ama istediğim şey tam bu konu uzerıne yalnız işletim sistemı windows 7 x64 cd/dvd ye. blue_lıfe beni de aydınlatırsan sevınırım yada yardımcı olabılıcek bırı olursa sevınırım. Tekrar yazayım yapmak istediğim şeyi. şu anda böylemi bilmiyorum ama bi ara hatırladıgım kadarıyla notebook aldığınızda yanında recovery dvd sı verıyolardı.Driver işletim sistemi işte klasik hangi marka ise o markanın standart programları oluyodu. bu tarz bı dvd yapmak istiyorum. yani her kurduğum bilgisayarın recovery dvd sini oluşturucam aynı model geldiğinde recovery yapıcam. şimdiden teşekkür ederim ilgilenenlere.