Jump to content

Radyodan Amfi

akar6640
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar konuyu yanlış yere açmış olabilirim eğer açtıysam özür dilerim.
Arkadaşlar benim eski bir araba teybim var bunun kristalinden anfiye giden kabloya pcden gelen ses kablosunu birleştirdim gayet başarı oldum fakat bu yöntemin bilgisayara özelliklede ses kartına zararı olabilirmi?

yuuh ne kristali kristal fm modifikasyonu için gereklidir. Sen ön anfi (pre anfi )cıkışını kesip ses kartının girişini vermişin kristalle ne alkası var orda frekans mhz seviyelerinde. Radyonun amphi devresinin datasheetlerini indir bakarsın genelde tda kullanılırlar taş çatlasa 35w alırsın 16v da. tavsiyem lm3886 yada tda7294 kullanman

• 2 hafta sonra ...

[quote name='akar6640' date='13 July 2011 - 16:17 ' timestamp='1310566676' post='1045622']
Ya kristal dediğim şu araba teybinde bantların kahverengi bölümünü okuyan cihazı kastediyorum ondan çıkan kabloyu kestim onun yerine pcden çıkan kabloyu taktım :D
[/quote]

hmm okuma yazma kafasından almışsın yanlız o saglıklı olmaz pc nin çıkışı yuksek gelir yada omaj farkı yaratır sesler acıldıgında cızırdama ses bozumu yapar ya önanfi kullan yada onune 10k lık direnc ekle ve birde 0,1mf lik kondansator.

Edited by tnc_tr

Teyplerde kristal mv seviyelerinde okur. Yani manyetik banttaki ses bilgilerini alır ve preamfiye verir. Preamfi de amfi katına verir. Sonuçta da çıkış katından insan kulağının duyabileceği seviyede ses elde edilir. Sen pc' nin ses çıkışını preamfiye bağlamış oldun. Preamfiyle senin pc çıkışı empedans uyumu sağlamayacağından dolayı sağlıklı bir ses alamayabilirsin. Normalde anfi katına bağlaman gerekir. Fakat sesden yana bir şikayetin yoksa da hiçbir zararı da yok. Bunu şöyle de düşünebilirsin: Arabalardaki kasetçalarlı ototeyplerinde mp3 çalardan müzik dinleyebilmek için kaset adaptörleri kullanıyor. Yani onlarda teyp üzerindeki kafa üzerinden sesi gönderiyor. O olduğuna göre bu da olur değil mi:)

Edited by radyofon

:) Evet ses biraz sağlıklı değil ama ekolayzır dfx8 fln sağolsun biraz düseltiolar:D peki hacım ben direk okuma kafasından o çıkan kabloyu kesmiştim benim sağlıklı ses alabilmem için pc den gelen kabloyu nereye takmalıyım? :nea:

[quote name='akar6640' date='13 July 2011 - 21:00 ' timestamp='1310583617' post='1045725']
:) Evet ses biraz sağlıklı değil ama ekolayzır dfx8 fln sağolsun biraz düseltiolar:D peki hacım ben direk okuma kafasından o çıkan kabloyu kesmiştim benim sağlıklı ses alabilmem için pc den gelen kabloyu nereye takmalıyım? :nea:
[/quote]
Teybin içini aç zaten teyiplerde entegre anfi kullanılır tdaxx lmxx laxx gibi onun ses girişine bagla onunde 2 tane olmak uzere (sol,sağ) kucuk kondansator vardır 0.1, 1 veya 0.47mf lik o kandansatrlerin önüne baglarsan kaliteli ses alabilrsin.

Hiç bişey olmaz dostum durmak yok yola devam kristalden gelen hatta giriş yaptığın için giriş empedansını düşük tutsan iyi olur ... bilgisayardan sesi biraz açarsan distortion başlar arada 50K ohm luk bir potansiyometre bağlayarak hem ses ayarı yapmış olursun hemde distortion'u engellersin ....

Teyp tekniğinden veya tamirinden anlamıyorsan bulamazsın. Elektronikçi olman lazım. Herşey burada yazarak tarif edilemez maalesef. Preamfi çokışını bulup oradan bağlaman gerek ama bu da maalesef burada yazı ile tarif etmekle olmaz. En iyisi bir teyp tamircisine teypi götürmen ve uçları göstermesini istemen. Ya da teypin mikrofon girişinden mikrofon fişi ile bağlamayı dene. Daha sağlıklı olması lazım.

[quote name='akar6640' date='16 July 2011 - 17:39 ' timestamp='1310837953' post='1047226']
Ya normalde teyibin anfisine bağlayacaktım fakat onun kablosunu bulamadığım için okuma kafasından taktım o anfiyi nasıl bulabilirim biraz acamiyimde :)
[/quote]

teybin anfisi ses artırma-azaltma düğmesinin girişinden başlar...