Jump to content

Mp3 Player'a Explorerde Birkaç Tane Dosya Açma

TalhaZekeriyaDurmuş
 Share

Recommended Posts

[img]http://talhadurmus.com/1.png[/img]
Yollanan resim mp3 player için bilgisayardaki mp3leri seçiyorum ve açıyorum. Açtığımda hepsi ayrı bir exe olarak açılıyor bu yüzden de aynı anda birkaç tane şarkı çalıyor. Programı birden fazla kere açılmasını engellediğimde de seçtiğim şarkılar değil yanlızca 1 tanesi açılıyor. Şarkıları programa direk sürüklediğimde sorunsuz bir şekilde sırayla çalabilmekte yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim.
Not: Konuyu yanlış yere açtım diye kapattılar admine soruyorum burası AutoIT : AutoIT hakkında yardım ve destek alabileceğiniz bölümü değil mi?

#include <array.au3>
_ArrayDisplay($CmdLine)

şu kodları exe yapıp mp3lerin varsayılanını çevirdiğin exe yapıp aynı anda birkaç tane mp3 ü seçip açar mısın. Her seferinde farklı array gelecek çünkü her mp3 bir exe çağırıyor. Ve her arrayda ise 1.sinin değeri=1. 2.sinin değeri ise=bir tane mp3ün adresi olacak

Command line çok kullandım.Nasıl kullanıldığı gayet iyi biliyorum.Dediğini şimdi anladım.Öyle yapması normal çünkü her mp3 tıkladığın zaman yeni exe çalıştırılma komutu gidiyor.Yani sen tek tek mp3 aç dersen dediğin sorunla karşılaşırsın.Fakat toplu açtığında olmaması lazım yani hepsini sürükleyip açtığında.Her neyse winampı düşün.Onda her mp3 açtığında o mp3 tek olarak açılır.
If UBound(ProcessList(@ScriptName)) > 2 Then
; MsgBox(16, "Hata!", "Zaten çalışan bir program mevcut!", 5) örnek uyarı. İstersen hiç uyarı koymazsın
Exit 0
EndIf

Çalışan ayrıca bi programı bununla sonlandırıp sonra yeni mp3 ünü açtırabilirsin.ha ama bi kerede toplu açıyosan üstteki kodlar çalışır.Kolay gelsin.

Hepsini sürükleyip açmada sorun yok zaten tek sorun mp3leri direk seçip açmada. Diğer mp3 playerlara baktım onlarda da birkaç tane açılıyor exe ama onlar bir yolunu bulmuşlar ve aktarmışlar ilk açılan mp3 playera. Bende bunun için temp de bir txt oluşturdum oraya yazdım. İlk açılan exe ise txt yi belli aralıklarla okuyor ama buda olmadı bazen erken okuyor ve bütün mp3ler gelmiyor

En mantıklısı en son dediğin ilk açılışta birden çok çalışıp çalışmadığına bakarsın sonra çalışıyosa bi text e yazarsın.Okuturken muhtemelen bi yerde küçük kod hatası yapıyosun okumama gibi olay olmaz.

Şimdi exe her 1 saniyede bir txtyi okuyup içini siliyor ama 5-10 tane açtığım zaman 1 saniyeden fazla sürüyor bazen veya şarkıların bir kısmı okumadan önceye ve okuduktan sonraya düşüyor ve ilk okunulan şarkılar okunmuyor :D internette biraz araştırdım exeler arasında veri alışverişi oluyormuş tcp veye udp ile değil StdinWrite ile falan yapılıyormuş ama bununlada yapamadım

@TalhaZekeriyaDurmuş

StdinWrite,StdoutRead,StderrRead vs. gibi komutlar başka bir uygulamayı kontrol etmek içindir.
Lakin bunun için ilgili programın, kontrol yapacak program tarafından çalıştırılması gerekiyordu galiba!
Yani programımız aa.exe olsun. Diğer programımızda bb.exe olsun.

aa.exe tarafından bb.exe çalıştırılır. bb.exe den çıkan çıktılar (ConsoleWrite) aa.exe den StdoutRead/StderrRead ile okunabilir.
ben bb.exe dedim ama bu aynı programda olabilir.

Tabi bu senin işine burda yaramaz. Yarasa bile kasmalara neden olabilir...
TCP ve UDP komutları da bence bu iş için iyi deyil.

Şimdi sen; bir mp3 dosysına tıkladığında dosya yürütülüyor. Sonra farklı bir mp3 dosyasına tıkladığında bu dosyanın yürütülülmesini ama önceki dosyanın listeden silinmesini mi istiyorsun?

Yoksa son tıkladığın mp3 ün çalışmadan listenin sonuna mı eklenmesini istiyorsun?

Ben olsam en basit olarak;
Program çalıştığında, daha önceden çalışıyor mu diye kontrol ederdim.
Eğer çalışıyorsa registyde gecici bir reg yazardım. Mp3 konumu mesela!
Daha önce çalışan programda bir döngü içinde bu registry bilgisini kontrol ederdi.
Içerikte yeni bir şey varsa listeye ekler ve registry değerini silerdi!
Registryden okuma ve yazma işlemleri hızlı olduğu için registry tercih ederdim.
Doyaya yazma şeklide kullanılabilir...

Tabi farklı yöntemleride vardır. Ama kodlaman hakkında bilgimiz olmadığından sadece tahmin yürütüyoruz...