Jump to content

Katılımsız Cdye MultiBoot Menü

halil1487

Recommended Posts

Malzemeler:

----------

1-Ultraiso

2-Ultraedit

3-Easyboot

4-Wmware workstation(çalışabilmesi için netframework 1.1 ya da 2.0 yazılımı gerekiyor)

5-Winimage

6-Bilimum işletim sistemleri

(xp,2k,2k3,98,me...uzatabilirsiniz)

7-image dosyaları:

a-wn98.ima,wnme.ima,wn03.ima,fm.ima dosyalarını hazırlamak için aşağıdaki bootdisk i indirip diskete kurun

http://rapidshare.com/files/24869379/wxpboot.exe.html[/CODE]

b-98.ima ,fprot.ima,ghost.ima,pm.ima,tools.ima aşağıdan indirebilirsiniz

[CODE]http://rapidshare.com/files/1604646/disk1.rar[/CODE]

8-)arkaplan resmi 640x480 bmp formatında 258 renk derinliğinde (Opsiyonel)

(bir imaj editörle istediğiniz bir resmi editleyebilirsiniz ben snagit kullandım)

Malzemeler hazırsa başlayalım:

Programları kurduktan sonra C:\EasyBoot\disk1 klasörüne gidiyoruz burası bizim ana çalışma sahamız olacak tüm işlemleri burada yapacağız ilk haliyle disk1 klasörünün içinde sadece ezboot klasörü mevcut ilk önce boş klasörlerimizi oluşturalım WN2K WNXP WN03 WN98 WNME VLKV adında 6 adet boş klasör oluşturalım farkında

olduğunuz gibi WN2K windows 2000 ,WNXP windows xp yi,WN03 windows 2003,WN98 windows 98 i WNME windows milenyumu ,VLKV volkov commander yani dosya yöneticisini temsil ediyor yavaş yavaş bu boş klasörlerin içini doldurmaya başlayalım

WN2K klasörünün içine windows 2000 cd nizin içinde bulunan i386 klasörünün içeriğini kopyalıyoruz (i386 klasörünü değil)

WNXP klasörünün içine windows xp cd sinin içinde bulunan i386 klaörünün içeriğini kopyalıyoruz(i386 klasörünü değil)

WN03 klasörünün içine diğer ikisinden farklı olarak windows 2003 cd sinin içeriğini kopyalıyoruz

WN98 klasörünün içine windows 98 cd sinin içeriğini kopyalıyoruz

WNME klasörünün içine windows me cd sinin içeriğini kopyalıyoruz

VLKV klasörünün içine aşağıdaki dosyanın içeriğini kopyalayın

[CODE]http://rapidshare.com/files/1604927/VLKV.rar[/CODE]

2. adımda windows 2000 cd sinin içinde bulunan setup.exe CDROM_NT.5 CDROM_IP.5 dosyalarını yine C:\EasyBoot\disk1 klasörüne kopyalıyoruz ve setup.exe dosyasının adını 2ksetup.exe yapıyoruz windows xp cd sinin içinde bulunan WIN51 WIN51IP win51ip.SP2 ve setup.exe dosyalarını C:\EasyBoot\disk1

klasörüne kopyalıyoruz setup.exe adını xpsetup.exe olarak değiştiriyoruz C:\EasyBoot\disk1 klasörünün sonhali aşağıdaki gibi olmalı:

1rg1.gif

İmage dosyalarının bir kısmı yukardaki adreste verilmişti bir kısmınıda kendimiz oluşturacağız

[CODE]http://www.freepctech.net/files/wxpboot.exe[/CODE]

adresinden wxpboot.exe yi indirip boş bir diskete yazıyoruz winimage programıyla disket image ını alıyoruz adına ana.ima diyelim ana.ima ile wn98.ima ,wnme.ima, wn03.ima ve fm.ima imaj dosyalarını oluşturacağız bunun için ana.ima dosyasını winimage ile açtıktan sonra

içerisinden autoexec.bat dosyasını herhangi bir yere cıkarın. wn98.ima yı oluşturalım autoexec.bat dosyasını sağ tıklayıp düzenle dediğimizde aşagıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız

[CODE]@echo off

a:\smartdrv.exe
MSCDEX.EXE /D:tomato /L:R

ECHO.
ECHO We're pausing here so you can make a note of your CDrom drive letter(s)
ECHO.

pause

cls
ECHO.
ECHO INSTRUCTIONS
ECHO.
ECHO Your IDE CDrom(s) should have been named beginning with drive letter R:
ECHO.
ECHO If your CDrom drive wasn't detected you can change drivers by editing
ECHO config.sys and simply changing cd1.sys to cd2.sys, or cd3.sys, etc.
ECHO as there are 4 different universal CDrom drivers to choose from
ECHO.
ECHO Or, you can now fdisk and/or format your hard drive now if you so wish
ECHO.
ECHO smartdrv has already been loaded to speed things up. To install XP
ECHO directly from the CDrom letter of your choice, navigate to the i386
ECHO folder on the CD and type winnt.exe
ECHO.
ECHO Or, it's a nice touch to first make a folder on your HardDrive named
ECHO XP and then copy the contents of the i386 folder from the CD to it first.
ECHO Then navigate to that folder and type winnt.exe
ECHO.
ECHO Good Luck
ECHO.[/CODE]

şununla değiştirin:

[CODE]@echo off
PATH=a:\;a:\dos;R:\WN98
kur.exe[/CODE]

autoexec.bat dosyasını kaydedin ana.ima dosyasının içine sürükleyip bırakın farklı kaydet deyin wn98.ima olarak kaydedin böylece wn98.ima dosyamız oluşmuş oldu.wnme.ima dosyasının autoecex.bat dosyasının içeriği şöyle olmalı:

[CODE]@echo off
PATH=a:\;a:\dos;R:\WNME
kur.exe[/CODE]

wn03.ima dosyasının autoexec.bat dosyası biraz farklı olarak şöyle olmalı:

[CODE]@echo off
a:\smartdrv.exe
PATH=a:\;a:\dos;R:
set SetupFiles=R:\WN03\i386
R:\WN03\I386\winnt /s:%SetupFiles%[/CODE]

fm.ima dosyasının autoexec.bat dosyası aşağıdaki gibi olmalı:

[CODE]@echo off
keyb.com tr,,keybrd2.sys /id:179
PATH=a:\;a:\dos;R:\VLKV
mouse.exe
vc.com[/CODE]

aynı şekilde wnme.ima,wn03.ima,fm.ima dosyalarınıda oluşturun böylece elimizde wn98.ima,wnme.ima,wn03.ima,fm.ima,98.ima

,fprot.ima,ghost.ima,pm.ima,tools.ima dosyaları oluşmuş oldu oluşan 9 adet image dosyasını C:\EasyBoot\disk1\ezboot dizinine kopyalayın.Böylece 9 adet imaj dosyasıyla adı geçen işletim sistemleri ve programların açılışları için gerekli malzemeleri hazırlamış olduk geriye 2 işletim sistemini daha hazırlamamız lazım xp ve 2000, bunlar

biraz daha farklı olarak açılıları image dosylarıyla değil boot dosyalarıyla gerçekleşecek easyboot programını ilk kurduğumuzda C:\EasyBoot\disk1\ezboot dizininde şu dosyalar vardı

2vr2.gif

loader.bin

w2ksect.bin

BACK.BMP

cdmenu.ezb

setup98.img

Bunlardan cdmenu.ezb dosyası menumuzu oluşturan ana dosya loader.bin dosyası cd yi taktığımızda ilk boot işlemini gerçekleştiren ve cdmenu.ezb dosyasını ekrana yükleyen boot dosyası w2ksect.bin dosyası cdmenu den xp yi kur dediğimizde xp setup dosyalarını yükleyen xp boot dosyası setup98.img dosyası ise 98 in kurulumunu boot eden image dosyası isimlere takılmayın isimler cok önemli diil önemli olan 2 şekilde işletim sistemlerini ya da programları boot edebiliyoruz birincisi xxx.bin dosyalarıyla ikincisi image dosyalarıyla yukarıda 9 adet image dosyasıyla 9 işletim sistemi ve programları boot edeceğiz kalan 2 işletim sistemini *.bin dosyalarıyla boot edeceğiz. yalnız biraz modifiye ettiğimiz için kurulum klasörlerini

dosyaların yerlerini vs.. boot dosyalarında ve birkaç dosyada daha değişiklik yapmamız gerekecek bin dosyalarından başlayalım elimizde işletim sistemini boot edecek bir adet boot dosyamız var ama bekleyen 2 işletim sistemi var xp ve 2000 nt tabanlı olduğundan aynı boot dosyasıyla boot edilebilir ama 2 adet olmalı w2ksect.bin dosyasını başka herhangi bir klasöre kopyalayıp adını wxpsect.bin olarak değiştirelim ve tekrar C:\EasyBoot\disk1\ezboot dizinine kopyalayalım C:\EasyBoot\disk1\ezboot dizininde 2 adet bin dosyamız oldu

wxpsect.bin dosyası xp yi w2ksect.bin dosyası windows 2000 i boot etsin..şimdi bu dosyaları daha önce hazırladığımız C:\EasyBoot\disk1 dizininde bulunan WN2K kasöründeki 2000 ve WNXP klasöründeki xp yi boot etmeleri için modifiye edelim.w2ksect.bin dosyamızı WN2K daki 2000 i başlatabilmesi için modifiye edelim

ultraedit programına ihtiyacımız olacak w2ksect.bin dosyasını ultra edit ile açtığımızda şöyle bişiler karşımıza çıkacak

3uj6.gif

sayfanın aşağısına doğru indiğimizde şu satırlar bizim için değerli

4bo7.gif

SETUPLDR.BINBOOTFIX.BINI386 satırı burada normalde i386 klasörünü araması gereken boot dosyasını bizim istediğimiz klasörü araması için değiştiricez 2000 işletim sistemi için bu klasör WN2K idi yani i386 yı WN2K yapmamız gerekiyor aslında basit gibi gözüksede bence en zor işlem burası çünkü boot dosyasının

tek bir harfini bile yerinden oynatmadan sadece i386 satırını değiştirmemiz gerekiyor nasıl yapacağımızı anlatayım WN2K için 57 4E 32 4B yi bi yere kaydedin bu tam bilmiyom ama WN2K nın makina dilinde karşılığı muhtemelen SETUPLDR.BINBOOTFIX.BINI386 satırında en sonresimde gözlenen I386 saısının I harfine bir kez tıklayın Iharfi yanıp sönmeye başlayacaktır bununla beraber ekranın orta kısmında I harfine denk gelen 49 sayısı işaretlenmiş olcaktır.49 sayısından 4 rakamına bir kez tıklıyoruz ve 4 rakamı yanıp sönmeye başlıyor yukarıda WN2K için verdiğimiz 57 4E 32 4B yi tuşlayın ve sağ taraftaki blokta i386 yazısının WN2K ya dönüştüğünü göreceksiniz bu şekliyle kaydettiğinizde w2ksect.bin dosyası artık boot edildiğinde i386 klasörünü değil WN2K klasörünü arayacaktır.aynı işlemi wxpsect.bin dosyası içinde uygulayalım ultraeditle açıp yukarıdakileri tekrarlayalım i386 satırına gelip I harfine bir kez basalım 49 sayısı işaretlenmiş olacak 4 rakamına bir kez tıkladığımızda 4 rakamı yanıp sönmeye başlayacak şimdi burada bu boot dosyasının WNXP

klasörünü görmesini istiyoruz yani i386 satırını WNXP yapacağız 57 4E 58 50 sayılarını 4 rakamı yanıpsönerken tuşlayalım i386 satırının WNXP ye dönüştüğünü göreceğiz kaydettiğimizde WNXP klasörünü boot edecek bin dosyamız hazır olmuş oloacaktır.boot.bin dosyalarımız hazır ancak bunlar kurulum için yeterli değil WN2K ve WNXP klasöründe SETUPLDR.BIN ve TXTSETUP.SIF dosyalarında bi kaç değişiklik yapacağız bu 2 dosyada i386 yazan tüm yolları WN2K ve WNXP ile değiştirmemiz gerekiyor bunun için easyboot programını

açıyoruz araçlar menüsünden dosya içerisinden yazı değiştir butonuna basıyoruz dosya yazan yerden WN2K klasörüne geçip setupldr.bin dosyasını gösteriyoruz bulunacak yazan yere i386 yazıyoruz yazılacak yere WN2K yazıyoruz değiştir tuşuna bastığımızda yanlış hatırlamıyorsam 3 adet dosya değiştirildi diye uyarı yazısı cıkacak aynı işlemi TXTSETUP.SIF dosyası içinde yapalım WN2K klasöründen

TXTSETUP.SIF dosysını gösterip i386 yazan yerleri WN2K ile değiştirelim.son bi dosyayı daha değiştirmemiz gerekiyor C:\EasyBoot\disk1 dizinindeki 2000 işletim sisteminin setup dosyasını

2kSetup.exe yi yine easyboot programıyla bu dosyayı gösteriyoruz i386 ile WN2K yı değiştiriyoruz .böylece 2000 için yapmamız gerekenler bitmiş oluyor aynı işlemleri xp işletim sistemi için de yapmamız gerek setupldr.bin txtsetup.sif ve xpsetup.exe dosyalarından i386 yazan yerleri WNXP ile değiştirmeliyiz.bunları tamamladıktan sonra menumuzun inşaasına başlayabiliriz....................

easyboot programına baktığımızda hemen hemen herşey anlaşılıyor burada önemli bi nokta çalışmaya başlarken farklı kaydet diyerek cdmenu.ezb dosyamızın adını değiştirelim ki farklı menuler hazırlamak istediğimizde

hem kafamız karışmasın hemde menumuzu kalabalığın içinde rahat bulalım arkaplan resmini istediğiniz herhangi bir resimle değiştirebilirsiniz yalnız birkaç kural dahilinde dos altında gösterileceği için 640x480 256 renk derinliğinde bmp formatında olmak zorunda resmi hazırladığınızda herhangi bir isimle easyboot klasörünün içine atmanız ve programın ana menüsünden resmin adını yazmanız gerekmekte evet bu menude ben başka birşeye dokunmadım geçelim düzen menusune bu menudeki herşeyi sildim daha sade ve güzel duruyor en azından arka plan resmi önplana çıkıyor tongue.gif yazı menusunde dvd menunuzun başlığını yazabileceksiniz benimki çok başlangıçlı dvd menusu ve en altta işte başlamak için 1 - 5 arasında rakamlara basınız yada okla seçim yapınız gibi yazıları yazabilirsiniz buradakini Türkçe ye çevirebilirsiniz en önemli menu çubuğu buraya kaç tane işletim sistemi kaç program çalıştıracaksanız bu menuden bunlara isim verip çile çekerek hazırladığımız image dosyaları ve boot dosyaları ile ilişkilendireceğiz ilk önce menumuzu hazırlayalım ekle düğmesine bastığımızda bize yeni bir satır oluşturuyor komut ve açıklama bölümlerini biz doldurucaz açıklama bölümü o satırın adını gösteriyor istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz mesela window 98 second edition tr açıklamayı yazdıktan sonra etkin olması için başka bir alana tıklamanız gerekiyor komut alanına tıklayın ekranda window 98 second edition tr yazısını göreceksiniz. komut kısmı biz ekranda window 98 second edition tr yazısına tıkladığımızda çalışması gereken komutu gösteriyor buraya yazmamız gereken run wn98.ima olmalı bu komut hazırladığımız wn 98.ima dosyasını çalıştıracak ve bizi 98 kurulum ekranına ******ürecek diğer işletim sistemlerini tek tek giriniz ve programları yalnız xp için komut run wxpsect.bin ve 2000 için komut run W2KSECT.BIN olmalı menumuzun yapılandırılmasına devam edelim satır ve sütun lardan menunun ekranın neresinde olacağını ayarlayabiliriz renk seçeneklerinde normal rengi mouse over rengi tıkladıktan sonraki rengi vs ayarlanıyor istediğimiz kadar satır ekleyip boot edeceğimiz tüm işletim sistemleri ve programları ayrladıktan sonra alt tarafta tuş yazan bir bölüm var buraya rakamlar yerleştirmemiz gerekiyor bu rakamlar menu boot ettiğimizde sadece rakamlara basarak kurma işlemimizi yapmamıza olanak sağlayacak bu rakamları belirtmessek kaydeymiyor zaten program smile.gif)

ek komutlarda dokunmuyoruz menuyle işimiz bitince önce kaydediyoruz ki emeklerimiz boşa gitmesin.Sonra iso oluştur butonu var dosya menusunde yani ilk menude iso oluştur deyince C:\EasyBoot\iso klasörüne ismini değiştirmediğiniz taktirde mycd.iso isminde bir iso dosyası kaydediyor bu iso image dosyası C:\EasyBoot\disk1 klasöründe şimdiye kadar hazırladıgınız ne varsa hepsini iso dosyasına kaydediyor benim gibi yaptıysanız eger 5 işletim sistemi 5 program felan 2.8 gb büyüklüğünde tabiki yaklaşık boyutu attım:)) iso dosyası oluşturuyor o yüzden denemelerinizi tek tek yapın iso oluşturması da cok kısa sürmüyo hani 3 gb lık bir dosyalar topluluğu için oluşturdugunuz iso dosyasını dvd ye yazarak son görevinizi tamamlamış oluyorsunuz

eb4xf8.gif

eb5qo4.gif

--ALINTIDIR--

• 1 ay sonra...

ya tamam da peki ben mesela elimde myboot cd die bi cd var o da bi kurtarma konsolu nasıl alabilirim cd ye sonra bide hiren boot cd koymak istiyorum .. ??

ve en önemlisini az kalsın unutuyordum biz şimdi sadece I386 dosyasının içeriğini cd ye koyduk peki $Oem$ klasörleri falan ne olucak...

vee 3. bi hata daha çıkıyorr..

error:

c:\......\disk1\ezboot\blackman.ezb is not menu file diyoo

oo hataların ardı arkası kesilmiyor bu konunun orjinalini buldum ve bir çok kişi resimlere hatalar göstermiş. ve bu paylaşımı yapan arkadaşta en son olarak

burada bende hata varmış benim ilk yaptığım dvd çalışıyodu 2. kez denedim başka bir cd den aynı hataları aldım bu problemi gidermek için i386 klasöründe bir değişiklik yapmıyoruz WNXP dediğimiz herşeyi geri almamız gerekiyor WNXP klasörü txtsetup , setupldr , xpsetup dosylarında yaptığımız değişiklikleri geri alınca çalıştı özür diliyorum ilk dvd mi bulup inceleme yapayım belki problemi buluruz

• 4 hafta sonra ...
Please register to see this content.

Bu link çalışmıyor wxpboot.exe dosyasını nereden temin edebiliriz ?

Buyur arkadaşım. Buradan indirebilirsin:

http://rapidshare.com/files/24869379/wxpboot.exe.html[/CODE]

[b]Kolay Gelsin.[/b]

• 1 ay sonra...

dogrusunu yazayım o projede bazı hatalar oldu tamamen farklı bir yönyemle tekrar yapıldı problem i386 klasörünün ismini değiştirdiğinizde ortaya cıkıyordu cözümünü bulamadım ancak flykite msfn nin sitesinde farkılı bir yöntemle yapıldı bu proje multiboot projesi onda hata yok 50 kere denedim onu copy paste yapayım

şimdilik screenshoot ları vereyim zaman zaman yavas yavas yazıcam çünkü uzun ;

kabaca bu menuyu oluşturmak için cdshell adlı bir script batch ya da adına ne derseniz dosyasını kullanacağız daha fazla bilgi için

adesini ziyaret edebilirsiniz

2. olarak bu menu yü işlevsel hale getirebilmek için flyakite nin creating multiboot dvd rehberini kullanacağız 3. bir alternatif olarak sadece menuyu hazırlamak easyboot programı da kullanılabilir en azından artık çalışmasını tesadüflere bırakmamış olacağız daha ayrıntılı bilgi için

adresini kullanabilirsiniz

:::MULTİBOOT DVD HAZIRLANMASI:::

Malzemeler:

1-Winimage---------image alma programı

2-Hex Workshop-----hex editör

3-cdimage 2.47-----iso dosyası oluştırmak için kullanışlı bir araç

4-CD shell---------menu oluşturmak için gerekli program

5-vmware ya da virtual pc:oluşturduğumuz iso dosyalarını denemek için sanal pc uygulamaları

D: sürücümüzde AIO-DVD adlı bir klasör oluşturuyoruz bütün çalışmalarımızn kaynak klasörü burası olacak

bu ana kalsör içinde SETUP ve BOOT adlı 2 klasör daha oluşturacağız anlaşılacağı üzere BOOT klasörü DVD

mizin yüklemesini sağlayacak dosyaları bünyesinde barındıracak SETUP Klasörü ise İşletim Sistemlerini

bünyesinde barındıracak.Tools klasörü şimdilik elzem değil

AIO-DVD
SETUP
BOOT
tools[/CODE]

SETUP klasörünün içerisine kurmak istediğimiz işletim sistemleri için ayrı ayrı klasörler oluşturmamız gerekiyor

vistayı saymassak ben 5 klasör oluşturdum:

[CODE]BOOT
SETUP
WN2K
WN98
WNK3
WNME
WNXP[/CODE]

Kabaca Mantığını anlatmak gerekirse bu işletim sistemlerinin başlangıç dosyalarını oluşturup bizim ana boot

klasöründen bu dosyaları çağıracağız.Win 98 ve Win Me için bunlara gerek yok o os ları oluşturacağımız bir

image dosyasıyla çağıracağız.Her zamanki gibi bizi uğraştıracak olan XP,2000,2003 olacak.Bu işletim sistemlerinin

boot dosyalarını oluşturabilmemiz için elimizdeki vmware ya da virtual pc en azından 2000 işletim sisteminin kurulması lazı

m çünkü işletim sistemlerinin setup dosyalarını(i386 klaöründe bulunan winnt32.exe) windows altında çalıştıracağız.Sistemimizde

daha yüksek sürüm bir işletim sistemi olduğunda kurmak istediğimiz os u kurmuyor yani xp yüklüyken windowsta 2000 işletim

sistemini kuramıyoruz.vmware uygulamasına 2000 işletim sistemini kuralım (Eğer projelerinde 2000 kullanmak istemeyen olursa

kullanmak istediği işletim sistemini kursun mesela xp kursun) işletim sistemi kurulumu bitince vmware tools kurulumu

yapmanız gerekiyor bu sanal pc niz ile gerçek pc arasında dosya alışverişi yapmak için şart.Windows XP nin boot dosyalarını

oluşturalım bunun için 2000 yüklü sanal pc mizi açıyoruz cd rom unda windows XP cd si olacak şekilde cd rom sürücüsü

D:(genellikle d:oluyor ) kabul edersek Başlat--Çalıştır a aşağıdaki komutu yazıp enter lıyoruz

D:\i386\winnt32.exe /noreboot

run.png

Karşımıza Xp Kurulum Ekranı gelecek Windows Kur a hoş geldiniz ekranında yeni kurulum u seçip devam diyoruz

ürün anahtarını girdikten sonra windows xp ntfs dosya sistemine yükseltiliyor diye bir ekran gelecek hayır diyoruz

Güncellenmiş kurulum dosyalarını edinin penceresinide hayır diyerek geçtikten sonra xp kuruluma başlıyor gibi

gözüksede 5 10 saniye sonra kurulumdan cıkıyor. noreboot komutundan dolayı yeniden başlamıyor.C: sürücüsüne baktığımızda

kur2.png

kur3.png

kur4.png

kur5.png

kur6.png

$WIN_NT$.~BT

adlı bir klasör $ldr$ ve txtsetup.sif adlı 2 dosya oluşuyor.$WIN_NT$.~BT klasörü bizim windows xp nin kurulum aşamasındaki boot

dosyalarını oluşturuyor.AIO-DVD klasörünün içerisinde PRO1 adlı bir klasör oluşturup $WIN_NT$.~BT nin içeriğini PRO1 klasörüne

kopyalıyoruz (sanal sürücüden gerçek pc ye dosya aktarmak için vmware tools kurulu olmalı vmware programının menusunden

"vm--install vmware tools" a tıklayıp araçları kurduktan sonra dosya transferini sürükle bırak yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz)

PRO1 Klasöründe bulunan aşağıdaki 3 dosyayı silmemiz gerekiyor

-BOOTSECT.DAT

-migrate.inf

-winnt.sif

(((antiparantez bu kurulumişlemi sırasında norml windowsun c sürücüsünde bulunan boot.ini dosyasında değişiklikler oluyor

standart olarak boot.ini dosyası(xp için) aşağıdaki gibi olmalı bu şekilde düzenlenirse boot sırasında bir problem olmaz

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect ))))

kaynak klasörümüz aşağıdaki gibi::

[CODE]AIO-DVD
BOOT
PRO1
SETUP
WN2K
WN98
WNK3
WNME
WNXP[/CODE]

WNXP klasörünün içerisine xp cd mizin tamamını kopyalayalım WNXP klasöründen aşağıdaki dosyaları

ana klasöre kopyalayıp yapıştıralım(AIO-DVD klasörüne)

-WIN51

-WIN51IP

-win51ip.SP2

PRO1 klasöründe 2 dosyada değişiklik yapmamız gerekecek

-setupldr.bin

-txtsetup.sif

setupldr.bin dosyasını hex workshop ile açıyoruz ctrl+h kombinasyonuna bastığımızda find and replace penceresi

açılacak find kısmına i386 replace kısmına PRO1 yazıp tamam diyoruz replace all tuşuna basınca 4 tane değiştirildi

diyecek tamam diyoruz save tusuna basıp yedeklensinmi sorusuna hayır deyip işlemi bitiriyoruz.

txtsetup.sif dosyasını note defteriyle açıp SetupSourcePath = "\" yolunu şu şekilde değiştirmemiz gerekiyor

SetupSourcePath = "\"

SetupSourcePath = "\SETUP\WNXP\"

kaydedip devam ediyoruz.....

Son olarak PRO1 klasörünü boot edecek boot dosyasını oluşturmalıyız

adresinden PRO1.zip klasörünü indirip içindeki PRO1.dat dosyasını cıkarıyoruz PRO1.dat dosyasını hex workshopla açıyoruz ctrl+h

tuşuyla find replace penceresine gelip find kısmına i386 replace kısmına PRO1 yazıp enterlıyoruz replace all

tıkladığımızda bir değişiklik yapıldığı nı söyleyecek save deyip back up a hayır diyoruz ve kaydediyoruz böylece

PRO1 klasörünü boot edecek PRO1.dat dosyamız hazır olmuş oldu PRO1.dat dosyamızı AIO-DVD\BOOT\ klasörüne kopyalıyoruz

Böylece XP için Yapacaklarımızı bitirmiş oluyoruz.

Genel olarak 2000 ve 2003 içinde yapacaklarımız da yukardakilerin aynısı olacak sadece farklı olan yerleri yazayım

2000 için aynı şekilde D:\i386\winnt32.exe /noreboot komutuyla $WIN_NT$.~BT klasörünü oluşturuyoz

BOOTSECT.DAT,migrate.inf,winnt.sif dosyalarını siliyoruz AIO-DVD içinde PRO2 diye bir klasör oluşturup

$WIN_NT$.~BT içerisindeki dosyaların hepsini PRO2 klasörüne aktarıyoruz PRO2 klasöründeki -setupldr.bin

-txtsetup.sif dosyalarını değiştiriyoruz setupldr.bin hex workshop ile açıp i386 yı PRO2 ile değiştiriyoruz

txtsetup.sif dosyasında SetupSourcePath = "\" yolunu SetupSourcePath = "\SETUP\WN2K\" yazıp kaydediyoruz

adresinden indirdiğimiz PRO1.zip dosyasındaki PRO1.dat dosyasının adını PRO2.dat olarak değiştirip hex workshop

ile açıyoruz i386 ları PRO2 ile değiştirip save diyoruz PRO2.dat dosyasını BOOT klasörüne atıyoruz 2000 cd sinin

içindeki tüm dosyaları SETUP\WN2K klasörüne atıyoruz ve WN2K klasöründeki 2 dosyayı ana klasöre kopyalıyoruz

(CDROM_IP.5 ve CDROM_NT.5 dosyalarını eğer sp4 yüklü ise ona ait cdromsp4.tst dosyasıda olmalı)

böylece 2000 işletim sistemi de bitmiş oluyor.

2003 işletim sistemi için SETUP\WNK3 klasörüne 2003 cd mizin tüm içeriğini kopyalıyoruz vmware programını acıp

sanal sürücü cdromuna 2003 cd sini koyup aynı komutu yazıyoruz D:\i386\winnt32.exe /noreboot C: sürücüsünde oluşan klasörün

içeriğini AIO-DVD klasöründe oluşturacağımız PRO3 klasörüne aktarıyoruz

BOOTSECT.DAT

migrate.inf

winnt.sif

Yukardaki 3 dosyayı siliyoruz.setupldr.bin dosyasını acıp(hex work shop) i386 ları PRO3 le değiştiriyoruz

değiştirdikten sonra kaydetmeyi unutmayınız back almayınız back up dosyaları fazlalık oluşturuyor.txtsetup.sif dosyasını

note pad le acıp SetupSourcePath="\" yolunu SetupSourcePath = "\SETUP\WNK3\" ile değiştirip kaydediyoruz

deki PRO1.dat dosyasını PRO3.dat olarak değiştirip hex editor le

acıyoruz i386 yı PRO3 le değiştiriyoruz...WNK3 klasöründe bulunan WIN51 WIN51IS dosyalarını ana klasöre (AIO-DVD)

kopyalıyoruz.

Win 98 ve win me cd lerinin tüm içeriğiini sırayla \SETUP\WN98\ ve \SETUP\WNME\ klasörlerine kopyalıyoruz

bu iki işletim sisteminin boot ları farklı olarak dat dosyalarıyla değil image dosyalarıyla yapılacak

wn98.ima

wnme.ima

bu 2 image dosyasını BOOT klasörüne atınız.

(download linkleri aşağıdaır)

İşletim Sistemleri için hazırlıklarımız burada bitiyor.Şimdiki Aşama Boot Menusu oluşturmak ve BOOT klasörü

içindeki dosyalarla ilişkilendirmek...

ana2-1.png

::::MENU HAZIRLAMAK:::

Artık Menu hazırlama aşamasına geçebiliriz Konu başlığında CDshell den faydalanacağımızı söylemiştik

CDshell i

adresinden indirebilirsiniz cds2106.zip dosyasının içinde

Boot

Tools

Licenses

klasörleri changes.txt dosyalarını göreceksiniz

Boot klasöründe fonts graphics keymaps modules script klasörleri cdsh.bin

cdshell.ini cdshw.com loader.bin dosyalrı mevcur bunlardan graphics klasörü

boot menusu yuklenene kadar gözüken resmin bulunduğu klasör dür.Bu resmi istenilen formatta

oluşturmak için 320x240x8 veya 640x480x24 çözünürlükte bmp formatında ki

resmi yukarıdaki tools klasörünün içinde convert klasörüne atıyoruz baslat calıştır

cmd yazıp komut satırından convert klasörüne ulaşıyoruz ve şu komutu yazıyoruz

convert -bmp2csi -o splash.csi resim.bmp

enter lıyoruz splash.csi dosyası oluşmuş oluyor bu dosyayı boot klasörü içindeki graphics klasörüne atıyoruz

fonts keymaps graphics script klasörleri opsiyoneldir isteğe bağlı elzem olarak

modules klasörü olması yeterlidir.Biz menumuzu cdshell.ini ile yapacağız modules graphics klasörleri

cdsh.bin cdshell.ini loader.bin dosyaları olması gerekiyor galiba klasördeki cdshw.com ile de grafiker

menu yapılıyor onu tam bakmadım....

evet şimdide menumuzu oluşturacağımız cdshell.ini dosyasını inceleyelim da

ayrıntılı olarak menu komutları renkleri anlatılmış o detaylara ben girmeyeceğim biz daha önce yapılmış olan

bir scripti kendimize göre düzenleyeceğiz bu düzenlmede bizi ilgilendiren 2 tane komut olacak

bunlardan biri chain komutu dat dosyalarını yani boot dosyalarını çağıran komut daha önce oluşturduğumuz

PRO1.dat PRO2.dat PRO3.dat dosyalarını bu komutla çağıracağız ikinci komutta memdisk(diskemu komutu da olur) komutu bu komutlada

geriye kalan win98.ima ve winme.ima dosyalarını çalıştırarak kurulumlara başlayacağız

aşağıdaki cdshell.ini dosyasını indiriniz ve inceleyin açılış asamasında resimden sonra ilk olarak aşağıdaki ekran gelecek

CD'DEN önyüklemek için bir tuşa basınız buradaki şekli istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ben bunu için info kreatörler

var onlardan birini kullandım

cdshell.ini (bu menunun cdshell dosyası):

getkey 30 set lastKey = key[']-------------------30 saniye içinde tuşa basılması gerektiğini söylüyor

if $lastKey == key[']; then goto BOOTC------------eğer basolmassa BOOTC satırına atla diyor

goto Begin

BOOTC: satırı ikinci ekranımız tuşa basılmassa hdd ten başladığını gösteriyor onuda istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz

hatta 2. ekran istemiyorsanız then goto BOOTC yerine boot 0x80 yazmanız yeter olacak sanırım

[CODE]
#-- Code written by DarkunderdoG
#-- MilkShake 2.50
boot:
cls
print "\n"
print "\c0E ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ\n"
print "\c0E Û ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿ Û\n"
print "\c0E Û ³ÉÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ»³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º \c0CCD'DEN ONYUKLEMEK ICIN BIR \c0Eº³ Û\n"
print "\c0E Û ³º \c0CTUSA BASINIZ \c0Eº³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³ÈÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍͼ³ Û\n"
print "\c0E Û ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ Û\n"
print "\c0E Û ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ Û\n"
print "\c0E Û Û\n"
print "\c0E Û Û\n"
print "\c0E ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ\n"
getkey 30 set lastKey = key[']
if $lastKey == key[']; then goto BOOTC
goto Begin

BOOTC:
cls
print "\n"
print "\c0E Û ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿ Û\n"
print "\c0E Û ³ÉÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ»³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³º º³ Û\n"
print "\c0E Û ³ÈÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍͼ³ Û\n"
print "\c0E Û ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ Û\n"
print "\c0E Û ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ \c05HARDDISK'TEN \c0E³ Û\n"
print "\c0E Û ³ \c05BASLATILIYOR \c0E³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ³ ³ Û\n"
print "\c0E Û ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ Û\n"
print "\c0E Û Û\n"
print "\c0E Û Û\n"
print "\c0E ÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛÛ\n"
getkey 5 boot 0x80
[/CODE]

Aşağıya indiğimizde komutların karşısında açıklamalrı yazıyor zaten çoğunun

[CODE]
Begin:
cls
Set StartCount = 120;# CountDown Timer
Set MenuEndCount = 2;#Current Max Is 6 - Number of Top Menu's
[/CODE]

120 sayısı geri sayımın 120 den başladığını gösteriyor menumuzun en üstündeki

topmenünün sayısı menuendcount koduyla gösterilmiş top menumuz işletim sistemleri ve Araçlar olmak üzere 2 adet

[CODE]1stMenu:
Set MO = "MO";#2 Letter Menu abbreviation/1. menüye MO ismi atanmış
Set MatrixEnd = 6;# Number Of Lines In Menu/Menu 6 satırdan oluşuyor
Set LineStart = 5;# Like you start on minus 1Menu zemine göre 5. satırdan başlıyor
Call BuildMenu

#-- Menu Item's -- Linexa = Highlighted Menu Item -- Linexb = Non-Highlighted Menu Item -- Linex = Length of Menu Item
#-- MenuTitle = MenuTitle -- MenuTitleLen = Menu Title Length -- MenuItem = What # Menu is this

MOItems:
set MenuTitle = "\\c0a* Isletim Sistemleri *"; Set MenuTitleLen = 20;Set MenuItem = 1#menu başlığı
Set Line6a = "\\\\c0cWin\\\\c04dows \\\\c0cX\\\\c04P \\\\c0cP\\\\c04ro \\\\c0cT\\\\c04R \\\\c0cSP\\\\c042"
Set Line6b = "\\\\c08Windows XP Pro TR SP2"
Set Line6 = 20
Set Line6i1 = "\\\\c08* \\\\c0cWin\\\\c04dows \\\\c0cX\\\\c04P \\\\c0cP\\\\c04ro \\\\c0cT\\\\c04R \\\\c0cSP\\\\c042 \\\\c08*"
Set Line6ic1 = 26
Set Line6i2 = "\\\\c0fMicrosoft Windows XP yi Kurar :)) "
Set Line6ic2 = 32

Set Line7a = "\\\\c0cWin\\\\c04dows \\\\c0c20\\\\c0400"
Set Line7b = "\\\\c08Windows 2000"
Set Line7 = 12
Set Line7i1 = "\\\\c08* \\\\c0cWin\\\\c04dows \\\\c0c20\\\\c0400 \\\\c08*"
Set Line7ic1 = 18
Set Line7i2 = "\\\\c0fMicrosoft Windows 2000'i Kurar :))"
Set Line7ic2 = 36

Set Line8a = "\\\\c0aWin\\\\c02dows \\\\c0a20\\\\c0203 \\\\c0aSer\\\\c02ver"
Set Line8b = "\\\\c08Windows 2003 Server"
Set Line8 = 18
Set Line8i1 = "\\\\c08* \\\\c0aWin\\\\c02dows \\\\c0a20\\\\c0203 \\\\c0aSer\\\\c02ver \\\\c08*"
Set Line8ic1 = 24
Set Line8i2 = "\\\\c0fMicrosoft Windows 2003 Server'i Kurar :))"
Set Line8ic2 = 38

Set Line9a = "\\\\c0aWin\\\\c02dows \\\\c0a98 \\\\c02SE \\\\c0aEdi\\\\c02ti\\\\c0aon \\\\c02TR"
Set Line9b = "\\\\c08Windows 98 SE Edition TR"
Set Line9 = 22
Set Line9i1 = "\\\\c08* \\\\c0aWin\\\\c02dows \\\\c0a98 \\\\c02SE \\\\c0aEdi\\\\c02ti\\\\c0aon \\\\c02TR \\\\c08*"
Set Line9ic1 = 27
Set Line9i2 = "\\\\c0fMicrosoft Windows 98 SE Edition TR'yi Kurar"
Set Line9ic2 = 38

Set Line10a = "\\\\c0aWin\\\\c02dows \\\\c0aMil\\\\c02len\\\\c0aium \\\\c02Edi\\\\c0ati\\\\c02on \\\\c0aTR"
Set Line10b = "\\\\c08Windows Millenium Edition TR"
Set Line10 = 24
Set Line10i1 = "\\\\c08* \\\\c0aWin\\\\c02dows \\\\c0aMil\\\\c02len\\\\c0aium \\\\c02Edi\\\\c0ati\\\\c02on \\\\c0aTR \\\\c08*"
Set Line10ic1 = 27
Set Line10i2 = "\\\\c0fMicrosoft Windows Millenium Edition'i Kurar"
Set Line10ic2 = 35

Set Line11a = "\\\\c0cWin\\\\c04dows \\\\c0cVis\\\\c04ta \\\\c0cUlt\\\\c04imate \\\\c0cTR"
Set Line11b = "\\\\c08Windows Vista Ultimate TR"
Set Line11 = 24
Set Line11i1 = "\\\\c08* \\\\c0cWin\\\\c04dows \\\\c0cVis\\\\c04ta \\\\c0cUlt\\\\c04imate \\\\c0cTR \\\\c08*"
Set Line11ic1 = 27
Set Line11i2 = "\\\\c0fMicrosoft Windows Vista Ultimate Edition'i Kurar"
Set Line11ic2 =37

set firstprint = "$Line6a";# first highlighted line
#Set SkipMatrixS = 3;# Line you want to skip -- Erase This Variable If you don't want to skip any lines
Set infoMode = 1
Return[/CODE]

ana menu burası oluyor

[CODE]
#-- Options Set For Each Menu Item -- If you skip a line make sure to skip that #
#-- Use 2 Letter Abbreviation then the line number

MO1:menünün ilk satırı yani xp ile ilgili satır dolayısıyla bu satırın daha önce oluşturduğumuz PRO1.dat dosyasını çağırması lazım
chain PRO1.dat
MO2:burası 2000 için PRO2.dat çağırması lazım
chain PRO2.dat
MO3:2003
chain PRO3.dat
MO4:98 satırı cahin komutu yerine memdisk yada diskemu komutu kullanılabilir
memdisk WN98.IMA
MO5:millenium
memdisk WNME.IMA
MO6: burası vista :)) daha sonra anlatılacak
chain wvisect.dat
[/CODE]

bu kısım fonksiyonel kısım oluyor yani menuden tıkladığımızda fonksiyonu gerçekleştiren kısım bursı

2.menu

[CODE]
2ndMenu:
Set MO = "BD"
Set MatrixEnd = 7
Set LineStart = 5;#First Line -1
Call BuildMenu

BDItems:
set MenuTitle = "\\c0a* Araclar *"; Set MenuTitleLen = 10;Set MenuItem = 2

Set Line6a = "\\\\c09ERD \\\\c09Com\\\\c01man\\\\c09der \\\\c0920\\\\c0105"
Set Line6b = "\\\\c08ERD Commander 2005"
Set Line6 = 16
Set Line6i1 = "\\\\c08* \\\\c09ERD \\\\c09Com\\\\c01man\\\\c09der \\\\c0920\\\\c0105 \\\\c08*"
Set Line6ic1 = 22
Set Line6i2 = "\\\\c0fYonetici Kurtarma Sistemi"
Set Line6ic2 = 26

Set Line7a = "\\\\c09Nor\\\\c01ton \\\\c09Gho\\\\c01st"
Set Line7b = "\\\\c08Norton Ghost"
Set Line7 = 9
Set Line7i1 = "\\\\c08* \\\\c09Nor\\\\c01ton \\\\c09Gho\\\\c01st \\\\c08*"
Set Line7ic1 = 16
Set Line7i2 = "\\\\c0fBildiginiz Ghost 3 dakkada windowsu kurar"
Set Line7ic2 = 38

Set Line8a = "\\\\c09Par\\\\c01ti\\\\c09tion \\\\c01Ma\\\\c09gic"
Set Line8b = "\\\\c08Partition Magic"
Set Line8 = 13
Set Line8i1 = "\\\\c08* \\\\c09Par\\\\c01ti\\\\c09tion \\\\c01Ma\\\\c09gic \\\\c08*"
Set Line8ic1 = 17
Set Line8i2 = "\\\\c0fhardiski bolumlere ayirir"
Set Line8ic2 = 24

Set Line9a = "\\\\c09Dos\\\\c01ya \\\\c09Yon\\\\c01eti\\\\c09cisi"
Set Line9b = "\\\\c08Dosya Yoneticisi"
Set Line9 = 14
Set Line9i1 = "\\\\c08* \\\\c09Dos\\\\c01ya \\\\c09Yon\\\\c01eti\\\\c09cisi \\\\c08*"
Set Line9ic1 = 19
Set Line9i2 = "\\\\c0fCokmus Bir Sistemde Dosyalarinizi tasima"
Set Line9ic2 = 37

Set Line10a = "\\\\c09Sis\\\\c01tem \\\\c09Dis\\\\c01keti\\\\c09(98)"
Set Line10b = "\\\\c08Sistem Disketi(98)"
Set Line10 = 16
Set Line10i1 = "\\\\c08* \\\\c09Sis\\\\c01tem \\\\c09Dis\\\\c01keti \\\\c09(98) \\\\c08*"
Set Line10ic1 = 22
Set Line10i2 = "\\\\c0fWindows 98 baslangic Disketi"
Set Line10ic2 = 28

Set Line11a = "\\\\c09F-P\\\\c01ROT"
Set Line11b = "\\\\c08F-PROT"
Set Line11 = 6
Set Line11i1 = "\\\\c08* \\\\c09F-P\\\\c01ROT \\\\c08*"
Set Line11ic1 = 12
Set Line11i2 = "\\\\c0fDos Tabanli Antivirus Programi"
Set Line11ic2 = 30

Set Line12a = "\\\\c09Arac\\\\c01lar"
Set Line12b = "\\\\c08Araclar"
Set Line12 = 6
Set Line12i1 = "\\\\c08* \\\\c09Arac\\\\c01lar \\\\c08*"
Set Line12ic1 = 12
Set Line12i2 = "\\\\c0fFdisk,Format,kapat,Yeniden baslat"
Set Line12ic2 = 30

set firstprint = "$Line6a"
Set infoMode = 1
Return

BD1:
chain erdc.bin
BD2:
memdisk GHOST.IMA
BD3:
memdisk PM.IMA
BD4:
memdisk fm.IMA
BD5:
diskemu 98.ima
BD6:
bcdw boot FPROT.IMA
BD7:
diskemu TOOLS.IMA

3rdMenu:
Set MO = "DG"
Set MatrixEnd = 9
Set LineStart = 5;#First Line -1
Call BuildMenu
[/CODE]

hemen hemen 1. menuyle aynı burada tüm çalıştıracağımız dosyalar image dosyaları olduğundan chain komutu kullanmıyoruz

görüldüğü gibi memdisk ya da diskemu komutu kullandık bcdw boot diye bir komut var ektradan diğer komutlarla

o image ı çalıştıramadığım için kullandım yalnız bcdw komutu kullanmak için bcdw modulunu modules klasörüne yüklemek lazım

aşağıdan bulabilirsiniz

[CODE]TopBar:
set textCursorX = 0
set textCursorY = 1
print "\c08ÉÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c0fÍÍÍÍÍÍÍÍ\c08.ú\c07ù\c0fø \c08 \c07 C\c0from\c08o\c07r\c0fg \c07 \c0fø\c07ù\c08ú.\c0fÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c08ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ»"
print "\c08º º"
print "\c08ÌÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c0fÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c08ÍÍÍÍÍÍÍ͹"
Return
[/CODE]

burası adı üstünde top bar topmenunu üstündeki yer değiştirebilirsiniz ama dikkat edin grafikler birbirine girebilir ben cok ugraştım yaparken

[CODE]BottomBar:
set textCursorX = 0
set textCursorY = 20
Print "\c08º \c07ÉÍÍÍÍÍ\c0fÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍ» \c08º"
Print "\c08ÌÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍͼ \c0c120 \c0cSan\c04iye \c0cSon\c04ra \c0fC\c07: \c0cSur\c04ucu\c0csun\c04den \c0cYuk\c04le \c07ÈÍÍÍÍ\c08ÍÍÍÍÍÍÍÍ͹"
Print "\c08º (\c0aF\c08) \c02Floppy \c08(\c09C\c08) \c01C:'den Baslat \c08(\c0bK\c08) \c03Kapat \c08(\c0cY\c08)\c04Yeniden Baslat \c08º"
Print "\c08ÈÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c0fÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c07ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ\c08ÍÍÍÍÍÍÍÍͼ"
Print " Code written by \c0bDarkunderdoG"
Return[/CODE]

burasıda alttakibar tabiki fonksiyonel bir bar olduğu için komutlarıda olacak

[CODE]#KEY OPTIONS

Defaultkeys:
getkey 1 goto Countdown
Set StartCount2 = $StartCount;Set textCursorX = 21; Set textCursorY = 21; Print "\c0c$StartCount2"
BackToDefault:
if $lastKey == key[f];Then goto Bootfloppy
if $lastKey == key[c];Then goto Hd1Boot
if $lastkey == key[k];Then goto Kapat
if $lastkey == key[y];Then goto Restart
if $lastKey == key[f1];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto 1stMenu
if $lastKey == key[f2];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto 2ndMenu
if $lastkey == key[f3];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto 3rdMenu
if $lastkey == key[f4];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto 4thMenu
if $lastkey == key[f5];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto 5thMenu
#if $lastkey == key[f6];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto 6thMenu
#if $lastkey == key[af9];Then return never;Then Set OldItem = $MenuItem;Then goto about
Return

# Other Basic Optional Functions

Bootfloppy:
cls
if bootCheck[0] == 0; then goto BootErr
boot 0

Hd1Boot:
cls
if bootCheck[0x80] == 0; then goto BootErr
if bootCheck[0x80] == 3; then boot 0x80
goto Begin

Kapat:
cls
bcdw PowerOff
Goto Begin

BootErr:
goto Begin

Restart:
cls
reboot cold

bootpcdr:
cls
memdisk /bootimg.bin[/CODE]

bu keyoptionda sadece bir yeri değiştirdim kapat satırı kapat keyi yoktu kapat fonksiyonu için bcdw PowerOff komutu

kullanıldı ve daha önce dediğimiz gibi bu komutu kullanmamız için bcdw modulu modules klasöründe olmalı standart olarak yok

evet bunun dışında başka bir ayar bulunmuyor araçlar menusundeki image dosyalarını daha önce vermiştim tekrar

vermiyorum (tools.ima FProt.ima ghost pm ...felan) bunları da tedarik edip boot klasörüne koymalısınız istiyorsanız tabiki

bunu dışında diğer boot dosyalarını tekrar upload edicemm...cdshell.ini dosyasını kaydedip boot klasörüne atıyoruz

şimdi iso dosyası oluşturarak işimizi bitiriyoruz iso dosyası oluşturmak için malzemeler kısmında yazılan cdimage.exe

dosyası gerekiyor D: dürücüsüne yapıştırıyoruz cdimage.exe dosyasını ve küçük bir bat dosyası oluşturuyoruz

not defterini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın

[CODE]DEL D:\*.ISO
start cdimage.exe -lAIODVD -t08/23/2001,09:00:00 -b\AIO-DVD\BOOT\loader.bin -h -n -o -m \AIO-DVD D:\AIO-DVD.iso[/CODE]

AIO.bat olarak kaydedin AIO.bat dosyasına tıkladığınızda size adı AIO-DVD.iso olan bir dosya oluşturacak tabi D:

sürücünüzde başka iso dosyası varsa onuda silebilir dikkat edin :::)) DEL D:\*.iso komutundan dolayı başka iso dosyanız varsa uzantısını

değiştirin ya da başka yere alın dosyasyı....ouşturduğunuz iso dosyasını vmware de deneyebilir ya da cd ye yazabilirsiniz

AIO-DVD:BOOT PRO1 PRO2 PRO3 klasörleri ve bcdw modülü

Download:

şu durumda sadece gerekli yerlere işletim sisteminizi kopyalamanız yeterli olacaktır sadece 2003 ingilizcedir tr sini bulamadım

araçlar menusunde ki image dosyalarını

linkinden bulabilirsiniz ve adı gecen image dosyaları BOOT klasörüne kopyalanacak ayrıca dosya yöneticisininde çalışması için

VLKV klasörünün AIO-DVD klasöründe olması lazım onuda

buradan indirebilirsiniz.

ERD commander için önce ERD commander yazılımının elinizde olması lazım :wacko: varsa

ana klasörde ERDC diye bir klasör oluşturup tüm dosyaları oraya aktarmamız gerekecek ERDC

klasöründen winbom.ini dosyasını ana klasöre kopyalayacağız erdc boot dosyasını ultraiso ile elinizdeki erdc.iso dosyasından

kaydedip BOOT klasörüne kopyalayacağız ve cdshell.ini dosyasından gerekli yerden chain boot.bif komutuyla

erdc klasörünü çağıracağız

Son olarak multibot menuyu EASYBOOT programıyla da oluşturabiliriz daha kolay ve grafiksel olarak easyboot programının

nasıl kullanılacağıını aşağıdaki linkten ögrenebilirsiniz

[size=3]

Please register to see this content.
[/size]

XP katılımsız kurulum için winnt.sif dosyası buradaki örnekte PRO1 klasöründe olmalıdır bilginize i386 klasöründe değil

dipnot:

benim kullandığım xp sp2 siz xp imiş dolayısıyla sp2 li xp kullanınca yukarıdaki boot dosyalarıyla(PRO1 v.s.) txtsetup.sif hatası verdi kısayoldan kopyaladığınız xp klasörünün i386 klasöründeki txtsetup.sif dosyasında gerekli düzenlemeleri yapıp pro1 klasörüne kopyalarsanız sorun çözülüyor eğer buradaki boot dosyalarını kullanacaksanız kendiniz hazırlayacaksanız zaten sorun yok ...

evet bu cdshell ile hazırlamayı biliyorum daha önceden ayrıca üstteki projedeki sorunu da çözdüm I386 olarak bırakıyorum eğer başka I386 klasörü atmam gerekirse ayrı bir klasör açarak içine açıyor ve daha sonra gerekli bin dosyasından yerini deiştiriorum xp ninkini deiştirmekten daha kolay oluyor

Elimde 4-5 tane eğitim cd si var, ( office 2007 eğitim, vista eğitim,photoshop eğitim vb. ), bunların hepsini bir cd ye nasıl atabilirim, aklıma autoplay media studio geliyor ama, cd yi takınca ekrana bir menü gelecek ve buradan istediğim eğitim cd sini seçtikten sonra o eğitim cd si açılacak. Bunu easy boot ile yapabilir miyim, yada hangi programla yapabilirim?

autoplay media studio doğru karar ama yeri burası değil ben yinede sölim ams ile ypatıktan sonra autorun

eklersen ihtiyacını karşılar diye düşünüyorum

Belki easy boot ile bişeyler olur mu diye burada sordum.

• 3 hafta sonra ...

Multi bir CD hazırlamayacağım...

Bütün herşeyi tek CD de topladım......

1 GB civarları tuttu....

Bunu iki CD ye nasıl bölerim veya TEK bir DVD ye yazıp boot olarak başlatabilirmiyim....

Multide i386 klasörünün tek başına multi içine atılması işime yaramıyor...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.....

iki cd ye yazmak forumda anlatıldı aratırsan bulursun tek dvd ye yazabiliosan yaz tabi

multi yaptığında i386 atıldığında ve gerekli ayarlar yapıldığında çalışıyor tarafımdan denendi ve kullanılıyor. :D

boot olarak başlatman için zaten easy boot u kullanıoruz

iki cd ye yazmak forumda anlatıldı aratırsan bulursun tek dvd ye yazabiliosan yaz tabi

multi yaptığında i386 atıldığında ve gerekli ayarlar yapıldığında çalışıyor tarafımdan denendi ve kullanılıyor. :D

boot olarak başlatman için zaten easy boot u kullanıoruz

iki cd ye yazmayı bulamadım aslında Tek DVD ye elimdeki iso dosyasını yazdırmanın bi yolu yok mu?

Hazırladığım CD home edition...Kendi CD dem ve lisanslı....

DVD ye yazdırıyorum kuruluma geçiyor ama daha ilerlemeden TXTSETUP.SIF hatası veriyor......

iso dosyasını nero ile kalıbı diske yazdır diyerek yazdırabilirsin eğer tek dvd kullancaksan iki cd li yöntemi burada paylaşmıyorum home editionu pek tavsiye etmiorum ama o da iyidir txtsetup.sif hatasına gelince ne yaptığını bilmeden hatanın tespiti imkansız gibi

• 2 hafta sonra ...

iki cd ye yazmayı bulamadım aslında Tek DVD ye elimdeki iso dosyasını yazdırmanın bi yolu yok mu?

Hazırladığım CD home edition...Kendi CD dem ve lisanslı....

DVD ye yazdırıyorum kuruluma geçiyor ama daha ilerlemeden TXTSETUP.SIF hatası veriyor......

ne yaptığını tam acıklarsan daha iyi olur dvd içinde neler var neyi boot etmeyi istiyordun menu hazırladınmı sadece xp home mu var cd de başka neler var ve ne yapmak istiyorsun bunları yazarsan yardımcı olmaya çalışırım

• 1 ay sonra...

ister setup.exe yi açıp editlersin ister amsyle kendine yeni bir setup.exe yaparsın yada benm gibi start cd kullanrsın

setup.exe dosyasinda herhangi bir resim ekleme yani bitmap bulunmuyor sadece

ikon dosyasini gosteriyor rechacker la

baska bir yolu varmi acaba degistirmenin :mellow:

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar benim kendim için hazırladığım katılımsız dvd'nin içinde iki tane xp var, biri driverli diğeri normal.

iki adet xp olduğu için iki adet "i386" çıkıyor ortaya. Burada anlatıldığı gibi klasörün birinin adını boot dosyasından, setupldr.bin dosyasından, txtsetup.sif dosyasından gerekli kod değişikliklerini yaparak "E386" yaptım ve kaydettim. Easyboot programından boot ediyorum, kurulum sırasında mavi ekranda kurulum dosyaları kopyalanıyor fakat asıl yapılandırmaya geçtiğimde benden "i386" yı soruyor.????

Easyboot programı ile setupldr.bin, txtsetup.sif, setup.exe dosyalarının içerisindeki "i386" ların değişip değişmediğini kontrol ediyorum, hepsi "E386" olarak değişmiş.... neden bana hala i386'yı souyor, acaba nerede eksik yaptım??

dddth1.png

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...