Jump to content

Ms: Windows 8 Sisteminizi Hiç Mi Hiç Kasmayacacak

slkcer
 Share

Recommended Posts

Microsoft'tan gelen açıklamaya göre, firmanın yeni nesil işletim sistemi Windows 8'in çalışmak için ihtiyaç duyacağı donanım bileşenleri en kötü ihtimalle Windows 7 ile eşdeğer yahut daha düşük olacak.

Yazılım devinin Windows departmanında kurumsal başkan yardımcılığı görevini yürüten Tami Reller, Küresel İş Ortakları Konferansı dahilinde verdiği demeçte şunları ifade etti:

"Her iki Windows 8 önizleme sürümünü de, Windows 7 ile başladığımız 'düşük sistem gereksinimi' yolundaki çalışmalarımızı sürdürmenin önemini gözönünde bulundurarak hazırladık. Windows 8'in çalışması için Windows 7 ile aynı ya da daha düşük sistemler yeterli olacak. Ki bu sayede de geniş bir aralıkta sıralanan farklı yapıdaki çeşitli sistemlerde çalıştırılabilecek."

Bu vesileyle Windows 7'nin temel sistem gereksinimlerini de hatırlatmakta fayda var:

1GHz hızında işlemci
1GB bellek (32-bit) 2GB bellek (64-bit)
16GB sabit disk alanı (32-bit) 20GB sabit disk alanı (64-bit)
DX 9 destekli ekran kartı

Bildiğimiz gibi ARM tabanlı tabletler için de geliştirilen bir işletim sisteminden bahsediyoruz burada. Haliyle bu açıklama ile birlikte yeni işletim sistemi ile gelecek dokunmatik tabanlı özelliklerin ekstra bir külfete yol açmayacağı açıklığa kavuşmuş oluyor ki, özellikle önümüzdeki yıl Win8 tabanlı bir tablet edinmek isteyenlere yönelik epey sevindirici bir haber bu. En nihayetinde bildiğimiz gibi tablet dediğimizde sistem kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı masaüstü sistemlere kıyasla çok daha önemli bir referans noktası teşkil ediyor. Bunun bir uzantısı da batarya performansı olarak dönüyor ki, bu da sadece tabletler için değil, dizüstü modelleri için de son derece önemli bir nokta.

Velhasıl dememiz o ki, ciddi anlamda önemli bir gelişme bu Windows 8 için.

kaynak:(yazının tamamı buradan alınmıştır)
http://www.pclabs.com.tr/2011/07/14/microsoft-windows-8-sisteminizi-hic-mi-hic-kasmayacak-2/ Edited by slkcer

zaten microsoft bişeyi çıkartana kadar hep şöyle olacak böyle yaptık bilmem ne diyor, çıkınca 100 tane yama ardından hizmet paketi veriyorlar.hani windows 7 son x86 tabanlı işletim sistemi olacaktı?ne oldu da çark ettiler.