Jump to content

Havyanın Telleri Çıktı

yawuz58
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar havyanın ucu çıktı tabi telleride sapından gelen teller rezistansa nasıl bağlayacam

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1311454565__fotoraf-0031.jpg[/img] Edited by yawuz58

[quote name='casper0007' date='24 July 2011 - 00:12 ' timestamp='1311455561' post='1050854']
şakamısın 2tl şey git ucuzluk pazarlandan yenisini al.bu saatte havya ucu nie söktün :DDDD uzat yapim
[/quote]
10 tl verdim yeni aldım lehimle filan ucunun vidası çıkmış banada lazımdı ısınınca ucu düştü
işin garibi teller biryere bağlı değilmiymiş açıkta kaldı
küçük yuvarlak parçada rezistans sarılı uçlar birbirine bağlanmış telefonun hoparlör kablosu
koptu onu lehimleyecem normalde rezistansın bir ucuna faz diğer ucunada nötr bağlayınca
rezistans ısınırda bunu anlamadım nasıl yapayım şasi yaparsa

Edited by yawuz58

üzgünüm kazıklanmışsın çin malı 1tl ucu bakır olanlardan al daha verimli kullanırsın o işi bilmeyenler için satılan model bilerek dandik yapıyorlar.sen 1tl al kullan ille onu kullancam diyorsan baglamayı dene ama kabloları kısa gelecek yanılmıyosam

[quote name='casper0007' date='24 July 2011 - 00:23 ' timestamp='1311456220' post='1050860']
üzgünüm kazıklanmışsın çin malı 1tl ucu bakır olanlardan al daha verimli kullanırsın o işi bilmeyenler için satılan model bilerek dandik yapıyorlar.sen 1tl al kullan ille onu kullancam diyorsan baglamayı dene ama kabloları kısa gelecek yanılmıyosam
[/quote]
çin malı değil türk malı yazıyor kutusunda biliyorsan bir tarif et sana zahmet

Edited by yawuz58

1

Parmaklarınızla havyanın arka uç sökün kolu. Havyanızla montaj kolu çekin.
2

Parmaklarınızla havyanızla montaj etrafında koruyucu bant gevşeyin. Daha sonra kullanılmak üzere bir kenara koruyucu bant yerleştirin.
3

Şimdi parmaklarınızla koruyucu bandın çıkarılmış ortaya iki konnektörleri biter çevirin. Parmaklarınızla iki konnektörleri iki tel ayırın.
4

Tel kesiciler ile iki konnektörleri yanında iki metal pabuçları off klibi. Metal pabuçları çöpe atın.
5

Somun somun anahtarı ile saat yönünün tersine havyanızla montaj ucunda çevirin. Parmaklarınızla somunu sökün.
6

Sökün havyanızla montaj ucunda yüzük.
7

Kelepçe gözü içinde etrafında havyanızla montaj ucunda iğne burunlu pense çeneleri. Iğne burunlu çöpe gözü pliers.Dispose havyanızla montaj gözü dışarı çekin.
8

Çelik fırça ile havyanızla montaj ucunda fırçalayın.
9

Yedek gözü takın, teller içinde havyanızla montaj ucunda, sonunda. Havyanızla montaj uzak ucuna halka vidalayın.
10

Parmaklarınızla yedek gözü sonunda iki yol açar ayırın. El havyanızla montaj ucunda somunu sıkın. Somun somun anahtarı ile sıkın.
11

Yedek gözü sonunda iki yol açar havyanın iki konnektörleri içine yerleştirin. Iki konnektörleri etrafında koruyucu bant sarın.
12

Havyanın arka ucuna kolu geri vidalayın.

not:alıntıdır tarif etselerde olmaz illa denicem diyosan buyur .ama ben ısala 1tl bitane al diyorum

arkadaşlar anlayan yokmu şasi yapıyor
havya resimdeki sol tarafta olan parçanın üstünde
rezistans sarılı altında ise yanmaz folyo mu nedir
var nasıl bağlasam şasi yapıyor

Edited by yawuz58

Ben de severim tamir işlerini, tamir edebiliyorsam yenisini almam. Ama bu seninki sakat be; voltaj direkt geliyor, evi yakacağına veya canından olacağına en fazla 3-5 liraya alıver bir tane arkadaşların da dediği gibi.

arkadaşım şase yapmasının sebebi elektriğin rezistansdan dolaşmadan kısa yoldan fazın nötre ulaşmasından oluyor. illa yapacaksan rezistanda 2 adet bakır kablo ucu vardur rulo seklinde ozel yalıtımlı kartona sarılmış sekildedir kablonun bir ucunu rezistansın bir ucuna bvağla ve izole et izole ederken normal bant kullanma ısıya dayanıklı bant kullan ucu bağladıktan sonra makaraya sarılı olan diğer uç rulo kağıdın içinden geçer kablonun diğer ucunuda ona bağla ve izole et kalem havyayı toplamadan rezistans sarımını kontrol et birbirine değen yerler olmasın sç teli gibi kablolardır fişe takarak dene yalnız önlemlerini al 2-5 sn sonra fişten çıkart ısınıyormu elle kontrol et.
bir diğer çin malı alacakların dikkatine:çin malı kalem havyaların ucundaki bakır saf bakır olmadığından geç ısınır çözümü elektrikçiden 4veya 6 mm kesitinde kablo alarak çıkarttığımız bakırın yerine takalım havya daha çabuk ısınarak lehimi erkenden eritir sizide uyuz etmez saygılar
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1312045729__nnnnn.jpg[/img]

Edited by namkol01

[quote name='casper0007' date='23 July 2011 - 21:37 ' timestamp='1311457054' post='1050867']
1

Parmaklarınızla havyanın arka uç sökün kolu. Havyanızla montaj kolu çekin.
2

Parmaklarınızla havyanızla montaj etrafında koruyucu bant gevşeyin. Daha sonra kullanılmak üzere bir kenara koruyucu bant yerleştirin.
3

Şimdi parmaklarınızla koruyucu bandın çıkarılmış ortaya iki konnektörleri biter çevirin. Parmaklarınızla iki konnektörleri iki tel ayırın.
4

Tel kesiciler ile iki konnektörleri yanında iki metal pabuçları off klibi. Metal pabuçları çöpe atın.
5

Somun somun anahtarı ile saat yönünün tersine havyanızla montaj ucunda çevirin. Parmaklarınızla somunu sökün.
6

Sökün havyanızla montaj ucunda yüzük.
7

Kelepçe gözü içinde etrafında havyanızla montaj ucunda iğne burunlu pense çeneleri. Iğne burunlu çöpe gözü pliers.Dispose havyanızla montaj gözü dışarı çekin.
8

Çelik fırça ile havyanızla montaj ucunda fırçalayın.
9

Yedek gözü takın, teller içinde havyanızla montaj ucunda, sonunda. Havyanızla montaj uzak ucuna halka vidalayın.
10

Parmaklarınızla yedek gözü sonunda iki yol açar ayırın. El havyanızla montaj ucunda somunu sıkın. Somun somun anahtarı ile sıkın.
11

Yedek gözü sonunda iki yol açar havyanın iki konnektörleri içine yerleştirin. Iki konnektörleri etrafında koruyucu bant sarın.
12

Havyanın arka ucuna kolu geri vidalayın.

not:alıntıdır tarif etselerde olmaz illa denicem diyosan buyur .ama ben ısala 1tl bitane al diyorum
[/quote]
arkadaşım yanlış anlama sana değil lafım ama valla ben elektrik işleri ile ugraşıyorum hergün tabanca yada kalem havya kullanıyorum bu açıklamadan hiçbirşey anlamadım içerisinde elektrik terimleri var sıradan birisi ne anlar konnektörden