Jump to content

Myo Yerleştirmeleri?

ratapan
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bu yıl iki yıllık bilgisayar programcılığını seçicem ama aklıma bi şey takıldı.İki yıllık bölümlere sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara mı giriliyor yoksa direkt sınav ile de alınıyor mu?Ben bu yıl ygs 1 den 353 aldım (ek puanlı) gelmeme olasılığı var mı acaba?

Bilgisayar Programcılığını okuduktan sonra DGS sınavına giriyorsun ve aldığın puana göre bilgisayar müh veya öğretmenliğine geçebiliyorsun. DGS sınavı ile alınan öğrenci sayısı genellikle o bölüme öss ile alınan öğrenci sayısının 10 da 1 idir. Yani öss ile 30 kişi alıyorsa DGS ile 3 kişi alır. Bende bilgisayar programcılığı okuduktan sonra DGS ile bilgisayar öğretmenliğine geçtim ve öğretmenlikte 4. yılımızı doldurduk çok şükür. Bizim zamanımızda sınavsız geçiş olmadığı için myo larınada normal öss puanı ile giriliyordu ama şimdi işler değişmiş, şimdiki durumdan pek haberim yok.

Bilgisayar Programcılığını okuduktan sonra DGS sınavına giriyorsun ve aldığın puana göre bilgisayar müh veya öğretmenliğine geçebiliyorsun. DGS sınavı ile alınan öğrenci sayısı genellikle o bölüme öss ile alınan öğrenci sayısının 10 da 1 idir. Yani öss ile 30 kişi alıyorsa DGS ile 3 kişi alır. Bende bilgisayar programcılığı okuduktan sonra DGS ile bilgisayar öğretmenliğine geçtim ve öğretmenlikte 4. yılımızı doldurduk çok şükür. Bizim zamanımızda sınavsız geçiş olmadığı için myo larınada normal öss puanı ile giriliyordu ama şimdi işler değişmiş, şimdiki durumdan pek haberim yok.

Tablo 3A daki önlisans programlarına önce meslek liselerinden çıkan ve sınavsız geçiş hakkını kullanan öğrenciler yerleştirilir, daha sonra sınav sonucuna göre alımlar yapılır, özellikle istanbul daki çoğu 2 yıllık bölüm meslek liseliler tarafından doldurulur. Dikkatli incilemen gerek.

bir çok kişi bu bölümün iyi olmadığını düşünüyor. hem iş bulma konusunda hemde werilen eğitim konusunda. Özellikle iş açısından tafsiye etmiyorlar :S . ve geçişlerin sıkıntılı olduğu söyleniyor.
Bu işin Gerçeği nedir :S bilen anlatırsa cok sevinirim.

http://www.dogrutercih.com/program2011/alan-haritasi/goster

umarım link atmakta bi sakınca yoktur
arkadaşlar burdan okuduğunuz lise türünü ve dal türünü girdikten sonra gelen sayfadan meslek lisesiler sınavsız geçiş myo diğer lise türlerinden mezun olan arkadaşlarda alan içi ve ek puan ile kısımlarını seçip yan taraftan myo yu seçtiğiniz taktirde hangi myo bölümlerini tercih edebileceğinizi çok rahatlıkla görebilirsiniz :)
ymo tercihlerinde yalnız dikkat edilecek çok şey var meteb içi dışı doğum tarihi mezuniyet yılı sınavsız geçiş yapcaklar için meslek lisesi türü gibi ösym başvuru klavuzu syf 5de olması lazım bu açıklamalar :)