Jump to content

Amd Bombayı Patlattı!

kral1122
 Share

Recommended Posts

AMD'nin 2012'de PC'ler için patlatacağı dev bomba ortaya çıktı! İşte yeni çekirdek canavarı...

Akıllı ceplere ve tabletlere olan ilginin büyüklüğü, PC satışlarını azaltsa da PC işlemcisi üreticileri daha güçlü işlemciler üretmek için çabalamaya devam ediyorlar. PC Gamer'ın haberine göre AMD'nin sızan yol haritasında, 2012'de piyasaya sürülmesi beklenen 10 çekirdekli bir masaüstü işlemci var.

Kod adı "Piledriver" olan işlemcinin, bu sene ortaya çıkması beklenen sekiz çekirdekli "Bulldozer" işlemcisinin bir türevi olduğu söyleniyor. Piledriver'ın FM2 adında yeni bir anakart tasarımı kullanacağı da bilinenler arasında.

Bir süre önce sabırsızlıkla dört çekirdekli işlemcileri beklediğimizi düşünürsek 10 çekirdekli işlemcilerin önemli bir yenilik olacağını söyleyebiliriz. İşlemcilerin fiyatı hakkında henüz bir bilgi mevcut değil

Kaynak

[spoiler]http://www.chip.com.tr/konu/amd-nin-10-cekirdekli-pc-canavari-sizdi_28296.html[/spoiler]

AMD fazladan çekirdek koymak yerine intel'in hyper threading teknolojisi gibi, işlemci gücünü katlama gibi bişey geliştirse bence çok daha iyi olucak... zaten AMD fiyat/performans konusunda birinci... :)

[font="Arial Black"][b][color="#FF0000"][size="5"]AMD-ATI-ASUS 4ever :)[/size][/color][/b][/font]

[font="Georgia"][size="3"]AMD nin bu işlemcinin çıkarma sebebi intelin yeni çıkacak olan işlemcisi olan I9 yüzünden bambaşka bir teknolojiye sahip olacak hem Ben şahsen AMD kullanmam isterse 15 çekirdekli olsun pinli işlemci benim gözüm de Pentium 4 den farksızdır. Hem AMD işlemciler istikrarlı ve tam performans sağlayamıyor bu bir gerçek...[/size][/font]

[quote name='SimpsoN_Bart' date='28 July 2011 - 18:04 ' timestamp='1311869072' post='1053293']
[font="Georgia"][size="3"]AMD nin bu işlemcinin çıkarma sebebi intelin yeni çıkacak olan işlemcisi olan I9 yüzünden bambaşka bir teknolojiye sahip olacak hem Ben şahsen AMD kullanmam isterse 15 çekirdekli olsun pinli işlemci benim gözüm de Pentium 4 den farksızdır. Hem AMD işlemciler istikrarlı ve tam performans sağlayamıyor bu bir gerçek...[/size][/font]
[/quote]

Artık öyle bir şey yok usta.45 nm'ye geçtikten sonra kalite olarka amd=intel.
Ama arkadaşın dediği hyperthreading teknoloji smt teknolojisidir ve amd'de bu teknolojiyi geliştirerek çekirdek başına 4 izlek koyacak bunu bizzat kendisi söyledi.Yani anlayacağınız intelin 4 çekirdeklisi 8 izlekli, amd'nin 4 çekirdeklisi 16 izlekli olacak.
Ayrıca şu anda dünyanın en iyi entegre gpusunu amd yaptı a8 3850 rekorlar kırdı.Intel'in devri artık bitiyor multimedya devi amd'nin devri başlıyor.
99'lu senelere geri dönüyoruz, p3'te intelin çöküşünü hatırlıyor musunuz? AMD zamanın en yii işlemcisi olmuştu ve intel p4'ü çıkardı ama amd'yi yine yakalayamadı.Intel p4'te ht teknolojisini getirene kadar piyasada bile yoktu amd silip süpürmüştü.
İşte şimdi o zamanlara geri dönüyoruz.AMD eğer inteli kullanıcının beyninde devirirse olay bitmiş demektir.
Pin olayına gelince amd'de pin işlemci üzerinde ve çok sağlam, intel'de ise pinler anakart üzerinde ve dandik.Çıt kırıldım bir yapısı var.Aslına bakarsanız AMD daha sağlıklı.