Jump to content

Gelecek Nesillerimiz F Klavye Ile Büyüyecek

KemalALKIN
 Share

Recommended Posts

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#FF0000"][b]Gelecek nesillerimiz F klavye ile büyüyecek[/b][/color][/size]

Hükümet, bizler için olmasa dahi gelecek nesiller adına epey önemli denilebilecek bir karara imzasını atarak, öğrencilere dağıtacağı 15 milyon tabletin F klavye ile üretileceğini açıkladı.

[img]http://cdn.pclabs.com.tr/wp-content/uploads/2011/08/fatih_projesi.jpg[/img]

FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi dahilinde okullara dağıtılacak olan bilgisayarlar bu bağlamda dilimize daha uygun olduğu gerekçesi ile 'F klavye' ile gelecekler. İlk olarak Ankara'da bir ilköğretim okulunda pilot olarak başlayacak olan uygulama, gelecek dönemden başlamak suretiyle tüm okullarda yaygınlaştırılacak.

F klavye girişimlerinin altındaki isim olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı (ve aynı zamanda Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı) Ekrem Erdem ; [code]http://www.pclabs.com.tr/2010/06/15/f/[/code] ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

Alıntı:

Bu işin peşini bırakmayacağım. Q klavye Türkçe'ye ters, Q klavye ile yazmak daha zor. F klavyede ise Türkçe'de çok kullanılan harfler hemen parmaklarımızın altında. F klavye ile yazı akıp gidiyor. İlk etapta, bilgisayarla henüz tanışan çocuklarımıza yoğunlaşacağız.

[img]http://cdn.pclabs.com.tr/wp-content/uploads/2010/06/f-klavye-550x353.gif[/img]

Bunun yanısıra parti içerisinde de F klavyeyi yaygınlaştırma kararı alan AK Parti, genel merkezde çalışan personeline yönelik F klavye yazım kursu açarken, 60 saatlik bu kurs sonunda Q klavyeden F klavyeye geçen personele aylık 50 TL ek ödeme yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Kaynak: [code]http://www.pclabs.com.tr/2011/08/23/gelecek-nesillerimiz-f-klavye-ile-buyuyecek/[/code][/color][/size][/center]

Öncelikle bir öğretmen olarak projeyi destekliyor, uygulayacaklara teşekkürlerimi sunuyorum. DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM...
Klavye konusuna gelince; Ekrem Bey in dedikleri doğru olabilir ama ben bir türlü alışamadım şu F klavye ye

Zaten ben Ticaret Lisesi Muhasebe bölümü mezunu biri olarak F klavyeyi hiç bakmadan 10 parmak ve çok hızlı bir şekilde yazıyorum. Okuldayken daktilo dersine girince ne kafamız şişerdi ama. Eski Facit daktilolardan bir sürü hepsi takır tukur yazı yazıyor. Dersten sonra adeta beynimiz zonklardı. :rolleyes:

Tabii ki Türkçe'mize uygun olan F klavye. Ama bunun zamanında yapılması gerekiyor; zorla kafamıza vura vura dilimizle ilgisi olmayan Q klavyeyi empoze ettiler, alıştırdılar. Yanlış yapılan bir şeyi yıkıp baştan doğrusunu yapmak; hiç inşa edilmemiş bir şeyi en başından doğru olarak yapmaktan çok daha zor. Q klavyeye alışan bunca insanın kolay kolay vazgeçeceğini zannetmiyorum; yani her tarafta olduğu gibi bu konuda da ikilik çıkarttılar :)

Arkadaşlar sadece kendinizi düşünmeyin ülkemizin istikbali olan genç nesilleri düşünün.Yabancılar malesef içerdeki ortakları vasıtasıyla ellerindeki üretim fazlası Q Klavyeleri hem ülkemizde paraya çevirdiler hemde bizim güzelim Türkçemize ters gelen bir klavyeyi zorla bize dayatarak daha kaliteli ve verimli bir iletişimin ve Yazı üretiminin önüne geçmiş oldular. Ancak şükürler olsun ki akıl yine galip geldi bu kararda emeği olanları kutluyor ve tüm gençlerimize başarılar diliyorum. Bizde yeniden F klavyeye geçme zahmetine katlanacağız, varsın olsun. :yahoo: :lol:

hiç işim yok birde f mi kullancam tek işime gelen İzmir'ede gelirse banada verilecek olması zaten pardus kullanılacak ben pardusu biliyorum
zaralı çıkmıcam ayrıca pardus 2011 kullanılırsa en az 1.5 gb ram olmalı KDE çok insafsızca kullanıyor:)
neden pc ile ilk tanışanlara verilecek ? bence ayrım yapılmamalı?
Okullardaki bilgisayarlarda yenilenmeli okulda 20 pc var 4 xp(1gb ile 512 mbram) diğerleri windows 95(128 mb ram)
@elturkmanıy
PC parçalarının Türk malı olacağına mı inanıyorsun?

Edited by g.a

[quote name='g.a' date='24 August 2011 - 09:03 ' timestamp='1314176629' post='1068843']
hiç işim yok birde f mi kullancam tek işime gelen İzmir'ede gelirse banada verilecek olması zaten pardus kullanılacak ben pardusu biliyorum
zaralı çıkmıcam ayrıca pardus 2011 kullanılırsa en az 1.5 gb ram olmalı KDE çok insafsızca kullanıyor:)
neden pc ile ilk tanışanlara verilecek ? bence ayrım yapılmamalı?
Okullardaki bilgisayarlarda yenilenmeli okulda 20 pc var 4 xp(1gb ile 512 mbram) diğerleri windows 95(128 mb ram)
@elturkmanıy
PC parçalarının Türk malı olacağına mı inanıyorsun?
[/quote]

taki parçaları türk malı olmayacak ama en azından bir adım atıldı bu bir ilerleme alemeti bence zamanla onlarda olacaktır inşAllah

pardusu optimize ederler belki tablette vardır bi çözüm boş yere yapılmaz ;)
bu arada arkadaşlar nedir bu f klavye öfkesi ve daktilo işi nereden çıktı arkadaş anlasam :D
ileriki nesiller F klavyeye alışır sizler alışmasanız bile ki ben f klavye li yerlerde bi kaç günde hızlanıyordu yazmam ki bu 3 yıl falan önce idi
şimdi Q klavyeyi bakmadan yazıyorum ancak F yede alışırsınız ne olacak
alışmazsanızda evde farklı kullanın
pc ile ilk tanışanlar ise olay öncelikli odur bence çünki eşitlik geliyor artık torpil işleride biterse kamusal eğitimsel olaylarda 4 4 lük ülke oluruz 2023 te hedef bütün ihtiyaçların hepsi olmasa da bence temel şeylerin yerli üretimidir

şunuda unutmamak gerek türkiye gelişmiş bir ülke değil gelişmekte olan ülke aslında gelişmekte olan yokturda gelişmemiş ülkeyiz ama afrika değiliz