Jump to content

Antivirüsü Atlatan Tehlike

mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"]Antivirüsü Atlatan Tehlike
[/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://www.haberprogram.com/h/2011/09/19/176864-antivirusu-atlatan-tehlike.php [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]19 Eylül 2011[/b]

[quote] [b] Bilgisayarınızda güçlü bir antivürüs olsa bile, bu virüsü yakalaması imkansız.

Anti virüs yazılımları kullanmak işletim sisteminizi zararlı yazılımlardan korumak için en güvenilir yöntemlerden biri. Fakat her geçen gün gelişen güvenlik yazılımları tarafından fark edilmemeyi hedefleyen virüsler de sürekli yeni yöntemler deniyorlar. Son ortaya çıkan virüslerden biri kendini korumak adına, benzerleri gibi işletim sisteminin içerisinde değil bilgisayarın BIOS'un da saklanmayı tercih ediyor.

BIOS ROM'da saklanan Trojan.Mebromi adı verilen bu yeni nesil virüs bilgisayar açıldığı anda, henüz işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce çalışmaya başlıyor. İşletim sistemi çalışmadı için anti virüs yazılımları devreye girmeden önce zararlı kod parçasını bilgisayarın sabit diskine kopyalayan bu virüs son derece sofistike bir çalışma yöntemine sahip.

Anti virüs firması bu zararlı yazılım parçasını bulup temizlese bile bilgisayar yeniden başlatıldığında tekrar çalışan virüs işlemi tekrarladığı için bu kesin bir çözüm olmaktan uzak. Daha da büyük sorun anti virüs firmaları için BIOS ROM içerisindeki bir virüsü temizlemeyi denemek son derece riskli bir işlem çünkü en ufak hata bilgisayarın bir daha açılamayacak hale gelmesine neden olabilir.

Şu anda pek çok anti virüs yazılımı Mebromi'nin işletim sistemine bulaştırdığı zararlı yazılımları temizleyecek şekilde güncellendi. Bu nedenle anti virüs yazılımınızı sürekli açık ve güncel tutmaya özen göstermeniz ve emin olmadığınız kaynaklardan gelen dosyalar konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

[/b] [/quote]

[size="3"][font="Comic Sans MS"][b]Peki Bunu Antivirüs Şirketleride Biliyor Buna Göre Bir Çözüm Üretmiyorlarmı Program Modüllerini Daha da geliştirmek Sistemi Komple Taramak vs. ve Sizce Gerçekten En Sağlam Antivirüs Hangisi ? Gerçekten Kullanım Deneyimlerinize Göre Yazın Öyle Sallamasyon Nod 32 Avast vs. Demeyin..[/b][/font][/size]

[quote name='dadking' date='19 September 2011 - 23:09 ' timestamp='1316462977' post='1082587']
windows tabanlı bi virüsse artık windows kullanımları azalır bence
[/quote]
gene tekel lider çıkar malesef

[quote name='Jackien91' date='19 September 2011 - 23:45 ' timestamp='1316465127' post='1082606']
[size="3"][font="Comic Sans MS"][b]Peki Bunu Antivirüs Şirketleride Biliyor Buna Göre Bir Çözüm Üretmiyorlarmı Program Modüllerini Daha da geliştirmek Sistemi Komple Taramak vs. ve Sizce Gerçekten En Sağlam Antivirüs Hangisi ? Gerçekten Kullanım Deneyimlerinize Göre Yazın Öyle Sallamasyon Nod 32 Avast vs. Demeyin..[/b][/font][/size]
[/quote]
valla aslında hiç birine güvenim yok birde işin aslı olan windows a güvenemiyorum ki :)
(benim favori 2 programım var 1. si avira nın free olan sürümü 2. si de mirosoftun antivürüsü)
2side bedava

not daha bi yıl önce falan keyloggerı windows antivürüssüz buldu ama bunu bulana kadar 10 20 sene geçer :D

[quote name='neskali' date='20 September 2011 - 00:11 ' timestamp='1316466693' post='1082613']
Bios a bulaştığı için çok tehlikeli :devil:
[/quote]
makine dilinde o zaman