Jump to content

Torrent Indirmek Için Sistem Tavsiyesi

Sirius
 Share

Recommended Posts

benim kullandığım sistem şu şekilde :)

Zotac ZBox Sd-ID12

[img]http://www.eksenbilgisayar.com/images/products/04/31/81/43181_buyuk.jpg[/img]

Model : Zotac ZBOX AtomD525 DDR3-800 WiFi (ZBOXSD-ID12-E)
İşlemci : Intel® Atom™ processor D525 (1M Cache, 1.80 GHz)
İşletim Sistemi : Windows XP, Vista, 7 ve Linux işletim sistemlerini destekler
Yonga Seti : Intel® NM10
Bellek : 2 x 204-pin SODIMM DDR3 800 MHz bellek yuvası, Azami 4Gb bellek desteği
Sabit Disk : 1 x 2,5" Sabit disk yuvası (Sata 3.0 Gb/s) (Bende 160 Gb Sistem - 2 Tb Harici)
Ekran Kartı : Tümleşik Intel® GMA 3150
Optik Sürücü : Yok
Kart Okuyucu : 6 sı 1 arada (MMC/SD/SDHC/MS/MS Pro/xD)
Ses Kartı : Tümleşik stereo ses kartı
Ağ Kartı : 10/100/1000 Mbps, Kablosuz Ağ kartı 802.11n/g/b (300Mbps)
Klavye / Fare : Yok
Hoparlör : Yok
Kasa : Mini-ITX, Vesa montaj desteği
Güç Kaynağı : DC19V Harici güç adaptörü
Boyutlar : 188mm x 188mm x 44mm
Giriş/Çıkış : 1 x HDMI, 1 x VGA, 1 x eSata, 6 x USB2.0, 1 x Kulaklık çıkışı, 1 x Mikrofon girişi

uzaktan yönetim ile kullanıyorum ve 7/24 365 gün 6 saat açık mubarek hiçbir sorun yaşamıyorum elektrik faturasına da herhangibir fazladan zararı yok (bana göre)

Edited by striker_55

[quote name='Teknik Servis 7/24' date='28 September 2011 - 08:47 ' timestamp='1317188840' post='1086654']
ya butun yorumlara baktımda kımse power suply den bahsetmemıs.. ne oluyor bu mıllete... :)
arkadas eğer 24 saat acık kalacaksa bu pc adam akıllı gercek bır PSU alman lazım... oncelıkle bunu koy aklına.. verdıgın lınktekı kısılerıde tanıyorum bıldıgın 230 watt olup ama 180 waat vermeyen psu takıyor... 2 gb ram 3.00 işlemci 1 tb dısk o/b vga yeter sana... ama mutlaka power onemlı acık olan bır pc de.. benım dukkanda server 24 saaat acıktır... benım power gelene kadar standartla ıdare edım dedım 10 gun sonra kokular gelmeye basladı kavrulma gıbı.. sonrası malum.. 3 tane buna benzer degıstırdım... dıgerlerıde pert... yanı devamlı enerjı alacagın bır power sağlam olmak zorunda.. sonuncu taktıgım 3 ay gıttı yalan yok.. su anda aldıgım gercek 750 işimi goruyor.. 13 ay dır 24 saaat acık.. ancak bır kac reset atmısımdır... devamlı oyun fılm muzık download yapıyorum.. arsıv genısletmek ıcın... 40 tane 2 tb dısk doldu... ve mutluyum.. sen sen ol ne olursa olsun sıstemı dusuk tut ama power adam akıllı bırsey olsun derım..

not: ben 750 kullanıyorsam sen de aynısını tak demedım..gercek 300 watt da alsan yeter... ama gercek olsun...
[/quote]
hocam bir sistem tavsiyesinde bulunursanız değerlendirelim hemen. amd işlemcili olsun mümkünse malum daha ucuz.

[quote name='Sirius' date='27 September 2011 - 16:18 ' timestamp='1317140287' post='1086430']
Arkadaşlar selamlar ucuz yollu az enerji harcayan bir işlemciye sahip sadece torrent indirme ve internette gezinme amaçlı bir sistem toplamak istiyorum. Üzerine windows 7 home basic lisansımı kuracağım. Pc nin en önemli özelliği 7/24 süekli açık olacak. sizin öneriniz var mı acaba nasıl bir şey toplamalıyım?

Acaba bu makine işimi görür mü?

[code]http://urun.gittigidiyor.com/AMD-AM3-2-7-GHZ-2700-MHZ-2-GB-RAM-500-GB-HDD_W0QQidZZ45148855[/code]
[/quote]
özellikler torrent indirmek için çok fazla uygun az enerji harcasın demişsin power supply kaç w olduğu belirtilmemiş eğer 350w ise gereğinden fazla enerji harcar 250-300 w olursa iyi olur

[b]Dostum sana güncel bir sistem önermeden sadece alırken gözardı etmemen gereken, tecrübe ile sabit fikirlerimi sunayım...

Öncelikle bilgisayarını sadece bir şeyler indirmek için kullanacaksan ekstra ekran kartına gerek yok. [color="#FF0000"]Onboard bir ekran kartı[/color] işini görür.

Sürekli kasa açık kalacaksa, Kasanı kaliteli alman senin için faydalı olur. Soğutma işi iyi olmalı ve elektrik dalgalanmalarına dayanıklı olacak ki seni kısa zamanda yarı yolda bırakmasın. Özellikle [color="#FF0000"]Power Suply 'de kesinlikle ucuza kaçma[/color] gerçek 400W, 500W ne alabiliyorsan bütçene göre iyisini al. Ben tabi 5 sene önce Aopen kasa aldım o zamanın parası ramden pahalıydı aldığımda :) ama gece gündüz açık genelde ve 5 senedir maşaallah diyelim tık demedi...

Dosya indirmelerinde eğer arşivciysen kesinlikle [color="#FF0000"]Harddiskinin kapasitesi ve RPM hızı büyük[/color] olmalı.
İnsan şimdilik 500GB alayım bunu doldurana kadar yenisini alırım diyor ama kısa zamanda doluyor ve pişman oluyor. Kasada 5 tane harddiskim var şuanda :) Keşke parça parça alacağıma baştan büyük alsaymışım diyorum.

Arşiv olayında ise [color="#FF0000"]DVD yerine harddiske arşiv[/color] hesaplarıma göre daha mantıklı. Şuanda harici harddiskler o kadar uygun fiyatlarda ki 1TB disk alsan 1TB a karşılık DVD neredeyse aynı fiyata geliyor. Yer kaplama, çizildi bozuldu derdi de eğer iyi bir şey alırsan çok daha az...

Genelde indirme bilgisayarlarında indirme yaparken PC kullanılmayacak kadar yavaş olduğundan ve içerisinde film bol miktarda bulunduğu için sadece Film izlenir. Bu doğrultuda Film izlemek ve enerji tasarrufu için film zevkin de varsa [color="#FF0000"]geniş ekran bir LCD ve iyi bir ses sistemi[/color] tavsiye ederim.

Ne yaparsan yap [color="#FF0000"]ram ve işlemciye ayırabileceğin en yüksek bütçeyi ayır[/color]. Birşeyler indirirken sırada indirmek için arayacağın şeyler bilgisayar kasarken resmen eziyet olur. Ya indirmeleri durdurup yaparsın ya da dediğim gibi iyi bir ram - işlemci ile hem indirip hem de sıradaki indireceklerini listeye atabilirsin.

Öncelik sırasına göre toparlarsak power suply, ram ve İşlemci mutlaka iyi olmalı, diğer bahsedilenler bütçenin durumuna göre ayarlanmalıdır...
[/b]

[quote name='Mcfalsi' date='28 September 2011 - 14:52 ' timestamp='1317210759' post='1086744']
özellikler torrent indirmek için çok fazla uygun az enerji harcasın demişsin power supply kaç w olduğu belirtilmemiş eğer 350w ise gereğinden fazla enerji harcar 250-300 w olursa iyi olur
[/quote]
bilgisayarında 600w power vardiye sistem sürekli 600w mi çekiyor sanıyorsun?sistemin o anki ihtiyacı kadar elektirik çekilir.

[color="#000000"][b][i]Aynı amaçla kullandığım (Torrent) sistemi sana öneriyorum:[/i]

Amd 2400+ 2.45 Ghz
2 TB Western Digital SATA+ATARAID 2500GSB
512x2 DDR RAM
Onboard VIAS3G 32 MB Graphics Card

Fiyatı normalde 100 TL ama Harddiskin kapasite sebebiyle 180 TL civarı...
[/b][/color]

Edited by AlijohnX

[size="2"][b][center][color="#000000"][size="2"][font="Century Gothic"][b]Bende 6 ay önce sadece hotfile wupload vs. gibi sitelerden arşiv çekmek için torrent çekmek için bir pc topladım kendime.

Özellikleri

1.) Platoon 230W Power
2.) 1 Gb Ram
3.) Onboard Görüntü
4.) Asrock Anakart
5.) 1 TB Harddisk
6.) Kıytırık Bir Amd İşlemci.
7.) Bolca Fan :D

Yaklaşık 49 saattir açık ve sorunsuz. Kesintisiz download yapıyor. Elektrik faturasına ayda 40 lira mi ne yansıyor o kadar.
Sadece download için kullanıcaksan böyle bir pc sana yeterde artar

Yaklaşık 260-300 Lira arası bir fiyata topladım.

Bu özelliklerde bir pc arıyorsan yardımcı olabilirim. 6 Ay önce toplamıştım şuan fiyatları takip ediyorumda belki 200 - 250 liraya bile toplanır.

İyi geceler.[/b][/font][/size][/color][/center][/b][/size]