Jump to content

Termal Macun Nedir?

NotToday
 Share

Recommended Posts

Termal macun metaller arasındaki ısı alış verişini daha iletgen hale getirir böylece işlemci ve ekran kartı gibi parçaların sogutusu ile arasındaki iletgenligi arttırarak daha iyi sogumasını sağlar.

[b]Faydası Nedir?[/b]
Tabi ki öncelikle overclock meraklısı arkadaşlara, işlemcinin sıcaklığını düşürmelerinde yardımcı olur. Bununla birlikte sadece overclock yapanların değil, tüm kullanıcıların termal macun kullanması faydalıdır. Çünkü daha soğuk bir işlemci, daha uzun ömürlü bir bilgisayar ve daha hızlı bir sistem demektir. Edited by ReaLyMaN

bahsettiğin konu genel bir durum olsa sıfır işlemci ile gelen fanda macun olmaz..belki çok kalitesiz macunlarda..öte yandan macun kullanılsada kurtaracağı 3-5 dereceyi geçmez..ısınma problemi yoksa yada overclock vb ile uğraşıp 3-5 derecenin hesabını yapmıyorsanız kullanmasanızda olur ki ben yıllardır kullanmam

[quote name='lmuzun' date='21 October 2011 - 15:51 ' timestamp='1319194298' post='1098719']
[b]Termal macun katılaştığı zaman temassızlığa neden olur ve böylece parcaların yanmasına neden olabilir.[/b]
[/quote]

Termal macun katılaşsada ısı iletim katsayısı değişmediğinden sorun çıkarmaz. Arasında çatlaklar oluştuğunda ısı bloğu oluşturur o zaman sorun çıkartır. Ayrıca termal macun 3-4 derece gibi bir etki göstermez hava sıcak olduğu zaman hava temasını sıfıra indirdiğinden verimi yükseltir ve katkısı 10 dereceleri bulur.

[quote name='nnadiröztürk' date='21 October 2011 - 16:06 ' timestamp='1319202413' post='1098754']
termal macun işlemcini üzreine sürülür ve işlemcinin sogumasısında büyük etkene sahiptir.işlemciden aldıgı sıcaklıgı soğutucuya iletir.
[/quote]
Konu zaten onu anlatıyor !

Bende birkaç forumda krenle diş macununu karıştırıp kullanan, ketcap kullandım diyenlere rastladım :)

[quote name='TugruL' date='21 October 2011 - 16:33 ' timestamp='1319204003' post='1098762']
Termal macun bulamadığım zaman genelde diş macunu kullanırım :) Şuana kadar sorun yaşamadım. Değişik alternatifler üzerine çalışıyorum. Yara merhemi, vazelin, nutella... vb.
[/quote]
Tamda bunu kastediyordum işte :)

[quote name='helios_ptera' date='21 October 2011 - 16:38 ' timestamp='1319204324' post='1098763']
Daha marjinal bir alternatif olarak ben lehim kullanan gördüm
[/quote]
Lehim erimiş haldeyken işlemciyi üstüne oturtmuyor herhalde ??? :blink: merak ettim bu yöntemi

[quote name='TugruL' date='21 October 2011 - 16:45 ' timestamp='1319204750' post='1098768']
Lehim erimiş haldeyken işlemciyi üstüne oturtmuyor herhalde ??? :blink: merak ettim bu yöntemi
[/quote]
Sizin şu nutella denemesinin sonucunu bizlede paylaşırsınız umarım :)

[color="#0000FF"][b]TugruL -> Henüz denemedim de evdeki pc nin miadı dolmaya başladı, yakında denerim[/b][/color] :)

[quote name='slkcer' date='21 October 2011 - 13:50 ' timestamp='1319205018' post='1098771']
işlemcinize yüklenin,sonra macunu silip yüklenin..bakalım 10 dereceyi bulacakmı..ben o macunsuz testi ta kaç sene önce 130nm athlon cpu da yaptımda yaz sıcağında 10 derece oynamadı..
[/quote]

Sonuçta eskiden termal macun diye bişey yoktu. İllaki yararı vardırda 10 derece gibi bir mucize aramamak lazım tabi :)

[quote name='slkcer' date='21 October 2011 - 16:50 ' timestamp='1319205018' post='1098771']
işlemcinize yüklenin,sonra macunu silip yüklenin..bakalım 10 dereceyi bulacakmı..ben o macunsuz testi ta kaç sene önce 130nm athlon cpu da yaptımda yaz sıcağında 10 derece oynamadı..
[/quote]
Daha 2 ay önce durduğu yerde sıcaklığı 85 derece olan, fanı ciyak ciyak bağıran bir laptopun işlemciye diş macunu sürdüm 53-58 arasında çalışmaya başladı. Floridli diş macununun ferahlığından sıcaklık düşmedi herhalde. Birazda tozunu aldım ama öyle 30 derece sıcaklığı düşürecek bir toz yoktu üstünde. Farklı etkenlermi var acaba bu işte?? :huh:

[quote name='TugruL' date='21 October 2011 - 13:45 ' timestamp='1319204750' post='1098768']
[/quote]

Basit aslında lehim telini alıp incelinceye kadar eziyorlar sogutucu bloğunu koyduktan sonra calıştırıyolar ortalama 25-30 derecede çalışıyo zaten işlemciler lehimde 12 derecede eriyor. Bunu ben ilk görüdüğümde dedim lehimi eritip anakarta sızdırıp kısa devre yaptırıp board u bozmak olabilir amaç ama soğutmak içinmiş. lehiminde hızlı ısınıp soğuduğunu göz önüne aldımı azcık ucundan mantıklı geldi ama yinede sıcak bakmıyorum ben bu fikre

ben masaüstü için yazdım yorumlarımı,laptop işlemcileri için durum farklı olurmu bilemem..ama yinede 30 derece macun için çok gibi..fakat şöyle bir tahmin yürüttüm;belkide laptop işlemcisinin üstüne oturan soğutma bloğunun yüzeyi(işlemciye bakan)fazla pürüzlüydü ve macunu sürünce temas yüzeyini baya arttırdı yada eskiden tam oturmayana bloğu macun sürünce tam oturttunuz :) aklımada başka birşey gelmedi..

[b]Termal macun ısı iletkenlik katsayısı : 2.4W/mK
Bakır ısı iletkenlik katsayısı : 4.01 W/[color="#FF0000"]cm[/color]K

Bakırın birimini termal macunun biriminden hesaplarsak 401 W/mK
Soğutma için bakır tabanlı bir soğutucu çok iyi iş görür. Fakar önemli olan o soğutucularda kullanılan bakırın saflığı.Muhtemelen alaşım kullanılıyordur diye düşünüyorum. [/b]

[quote name='&ULTİMATE&' date='21 October 2011 - 14:37 ' timestamp='1319207860' post='1098794']
Peki tnctrye gönül vermiş dostlarım.
Termal macun fazla sürülürse ne olur? Bunun bir ayarı var değilmi?
[/quote]

http://www.tnctr.com/topic/185552-termal-macun-surme-ve-temizleme-rehberi/

Peki dostlarım
Neden buz dolaplarındakine benze bir soğutma yöntemi uygulanmıyor. İlla fan mı lazım soğutmak için. Zaten yeterince ses çıkarıyor. Fansız, macunsuz soğutma kullınlan yöntemler varmı?

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='&ULTİMATE&' date='21 October 2011 - 14:48 ' timestamp='1319208491' post='1098800']
Peki dostlarım
Neden buz dolaplarındakine benze bir soğutma yöntemi uygulanmıyor. İlla fan mı lazım soğutmak için. Zaten yeterince ses çıkarıyor. Fansız, macunsuz soğutma kullınlan yöntemler varmı?
[/quote]

Su soğutma sistemleri var. Biraz maddiyatlı olduğundan pek tercih edilmiyor.