Jump to content

Windows Kurulumunda Sorun Yaşıyorum!

mogokce
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ASUS P5LD2 anakartım var ve 1+1=2GB RAM'im var. Bilgisayarda mavi ekran problemleri olunca format atayım dedim. USB'den boot ederek Win7 kurmaya başladım. Yükselt diyerek dosyaları silemden windowsu kurtarmayı denedim. Kurulum dosyaları yükledi ve yeniden başladı. Ancak devam edemedi. Bu arada RAM'in birinin bozuk olduğun anlayıp çıkarttım. Kurulumu bir kaç kere daha denedim yine olmadı. Tekrar USB'den boot ederek full format atayım dedim boot olmadı. Galiba kurulum yarım kaldığı için yeni bir kurulum başlayamıyor deyip HDD'yi başka bilgisayarda açarak windows kurulum klasörünü komple sildim ve windows.old'un adını tekrar windows yaptım. HDD'yi eski bilgisayara tekrar taktım ama bu sefer ne HDD'den boot edilebiliyor ne de USB'den edilebiliyordu.

HDD zaten hiç boot etmiyor Kurulum CD'sinden açınca da Windows fail to start deyip \windows\system32\config\system hatası veriyor. ayrıca system registry file missing diyor. Aynı ekranda cd'den kurulum başlatıp repair yapın diyor. ama zaten daha kuruluma başlayamıyorum. Bunun yanında bazen winload.exe'yi bulamıyor bazen hiç bir dosya ismi yazmadan hata ekranı çıkıyor.

Hal böyle olunca HDD'nin kafası karıştı galiba diye yine başka bir PC'de açıp biçimlendirme yaptım ama yine aynı ekran çıkmaya devam etti. Ondan sonra windowsu çalışan pcnin HDD'sini takıp bilgisayarı çalıştırayım dedim bu seferde cheksum error verdi. Yeni bir boş HDD taktım belki önceki HDD'nin ID'sinden yarım kalan kurulumu hatırlıyordur diye yine USB'den boot edemedim kurulumu. yine aynı hatalar çıkıyor. Son olarak USB'den DOS disketi yaptım DOS'a girerek anakartın BIOS'unu son versiyonuna güncelledim belki kafası sıfırlanır kendine gelir diye, yine DEVA OLMADI... Farklı işletim sistemleri denedim winXP win7Lite win7 falan hiç biri çalışmıyor. hepsinde kurulum dosyaları yüklendikten sonra bu hata ekranları çıkıyor.

[b]Kendimi profosyonel bilgisayarcı olarak bilirim ama bu KARADELİKTE çaresiz kalmış durumdayım. HDD boş olduğu halde \windows\system32\config\system, \windows\system32\config\sam dosyalarını arıyor. Bunu nasıl önleyeceğim.

Diğer RAM'de demi problem var acaba. Öyle olsa PC hiç açılmaz. BIOS'ta da 1024 MB olarak hesaplanıyor. RAMA dosyaları yazıyor sonra okuyamıyor mu nedir? NE DERSİNİZİ[/b]

Onlar muhtemelen çalışacakdır, zira DOS çalışıyor ama ben windows kurmak istiyorum. Sıfır HDD'de bile kurulum başlamadı.

BIOS'a format atma gibi olay var mı? BIOS pilini de çıkarttım 5 dk bekleyip pilsiz bir şekilde PC'yi açtım yine de fayda etmedi

Edited by mogokce

Bu arada şunu ifade etmeyi unutmuşum, hata ekranında "enter"a basınca işletim seçenekleri menüsüne giriyor, orada haliyle sadece Windows Setup seçeneği var ona basınca tekrar hata ekranına geliyor. Bir de o ekranda "windows memory diagnostics tool" varya onu da çalıştırdım. Tarama esnasında %12'den sonra "hardware problems were detected. to identify and repair these problems, you will need to contact the computer manufacturer." diyor. advanced test yaptım bir kere de onda da %21'de takıldı. Basic Test de ise problem bulmuyor.

1-ilk raminde sorun olabilir zaten sisteminde sorun olmasayadı en başta mavi ekrana düşmezdi senin ilk sorunun devam ettiği için yükleme yapamıyorsun
2-işlemcinde sorun olabilir aşırı ısınma yada bozulma macun olayına gözat
3-yerinde oturmayan donanım olabilir ekran kartı vs.
4-son ihtimal anakartında sorun olabilir yeni bir anakart düşünebilirsin hepsini önce tek tek denemeli ve sistemi öyle kurmalısın

peki erpol çıkan hata ekranı donanımsal problemlerle alakasız olması farkettirmez mi bu durumu? yani hdd'de system dosyasını bulamadığı için hataya gidiyor. ekran kartı ram vs. de problem olsaydı hiç açılmazdı gibi geliyor bana

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 21:45 ' timestamp='1319913948' post='1103103']
peki erpol çıkan hata ekranı donanımsal problemlerle alakasız olması farkettirmez mi bu durumu? yani hdd'de system dosyasını bulamadığı için hataya gidiyor. ekran kartı ram vs. de problem olsaydı hiç açılmazdı gibi geliyor bana
[/quote]

sen hatayı yazmamışsın özür dilerim ancak system dosyası olsa bile ortada bir sorun var sen dediğim gibi ilerlersen sorunu çözeceksindir.

[quote name='erpol' date='29 October 2011 - 21:48 ' timestamp='1319914098' post='1103105']
sen hatayı yazmamışsın özür dilerim ancak system dosyası olsa bile ortada bir sorun var sen dediğim gibi ilerlersen sorunu çözeceksindir.
[/quote]
daha önce açılışta ekrana görüntü gelmiyordu ben de ekran kartı bozuk diye ekran kartı aramaya başlamıştım. sonra ramin birini çıkarınca baktım düzeldi. meğer bozuk olan ram sistemi çalıştırtmıyormuş. ekrankartını çıkardım taktım ama faydası yok :(

bir de donanım problemi olsaydı ilk sağlıklı çalışan kurulum da başlamazdı diye düşünüyorum. hiç kasayı açmadım ve bu hata ekranları gelmeye başladı kurulum yarım kalınca.

Edited by mogokce

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 21:58 ' timestamp='1319914731' post='1103116']
daha önce açılışta ekrana görüntü gelmiyordu ben de ekran kartı bozuk diye ekran kartı aramaya başlamıştım. sonra ramin birini çıkarınca baktım düzeldi. meğer bozuk olan ram sistemi çalıştırtmıyormuş. ekrankartını çıkardım taktım ama faydası yok :(
[/quote]

ramler sistemin en hassas elemanlarındandır normalde sağlam bir ram aşırı bir elektrik yüklenmediğince çalışmaya devam eder eğer senin sistemin elektrik mağduru olmuşsa bu diğer elemanlarıda etkileyebilir kışın havaların soğuması havadaki nem miktarınıda bulunduğumuz ortama göre risk edebilir karşılaşmışsındır soğuk odadan sıcak odaya giren tv yada cam yada aynanın nemlenip ıslandığını aynı şey elektronik sistemlerde de risklidir. dediğim gibi tek tek parçaları önce dener ve dizersen sorunuda çözmüş olacaksın kolay gelsin

Edit: Düşük bir ihtimal ama sorun senin kurulum dosyalarında ise başka bir sisteme kurulum yapmayıda dene sorunsuz kurabiliyorsan zaten sorun yoktur belki daha önce yapmışındır ama ben yazılımsal bir hata göremiyorum

Edited by erpol

[quote name='erpol' date='29 October 2011 - 22:04 ' timestamp='1319915076' post='1103125']
ramler sistemin en hassas elemanlarındandır normalde sağlam bir ram aşırı bir elektrik yüklenmediğince çalışmaya devam eder eğer senin sistemin elektrik mağduru olmuşsa bu diğer elemanlarıda etkileyebilir kışın havaların soğuması havadaki nem miktarınıda bulunduğumuz ortama göre risk edebilir karşılaşmışsındır soğuk odadan sıcak odaya giren tv yada cam yada aynanın nemlenip ıslandığını aynı şey elektronik sistemlerde de risklidir. dediğim gibi tek tek parçaları önce dener ve dizersen sorunuda çözmüş olacaksın kolay gelsin

Edit: Düşük bir ihtimal ama sorun senin kurulum dosyalarında ise başka bir sisteme kurulum yapmayıda dene sorunsuz kurabiliyorsan zaten sorun yoktur belki daha önce yapmışındır ama ben yazılımsal bir hata göremiyorum
[/quote]

öncelikle ilgine teşekkür edeyim. peki tek başına takılı olan ram için bilgisayarın sorunsuz preboot ediliyor olması ve 1024 MB olarak hesaplanıyor olması doğru çalıştığı anlamına, aynı şekilde ekranıma görüntü geliyor olması ekran kartının sağlam olduğuna ve bilgisayarın çalışmamazlık etmemesi de CPU'da sorun olmadığını göstermez mi? Bilgisayarda da başka takılı bir donanım yok HDD dışında. HDD için de farklı seçenekler denedim fayda etmedi. Yedek RAM'im olsa veya diğer bilgisayarın RAM'i buna uysa onu da deneyeceğim ama yok :(

[warning][color=#FF0000][b]DİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

[topic=872]Forum Kuralları[/topic] - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecek, ileti yazanlar uyarı alacaktır.[/b][/color][/warning]

[quote name='erpol' date='29 October 2011 - 20:43 ' timestamp='1319913783' post='1103099']
1-ilk raminde sorun olabilir zaten sisteminde sorun olmasayadı en başta mavi ekrana düşmezdi senin ilk sorunun devam ettiği için yükleme yapamıyorsun
2-işlemcinde sorun olabilir aşırı ısınma yada bozulma macun olayına gözat
3-yerinde oturmayan donanım olabilir ekran kartı vs.
4-son ihtimal anakartında sorun olabilir yeni bir anakart düşünebilirsin hepsini önce tek tek denemeli ve sistemi öyle kurmalısın
[/quote]

bunlar olabilir bir sonuç daha var ram soketin bozuk olabilir.

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 22:18 ' timestamp='1319915894' post='1103142']
öncelikle ilgine teşekkür edeyim. peki tek başına takılı olan ram için bilgisayarın sorunsuz preboot ediliyor olması ve 1024 MB olarak hesaplanıyor olması doğru çalıştığı anlamına, aynı şekilde ekranıma görüntü geliyor olması ekran kartının sağlam olduğuna ve bilgisayarın çalışmamazlık etmemesi de CPU'da sorun olmadığını göstermez mi? Bilgisayarda da başka takılı bir donanım yok HDD dışında. HDD için de farklı seçenekler denedim fayda etmedi. Yedek RAM'im olsa veya diğer bilgisayarın RAM'i buna uysa onu da deneyeceğim ama yok :(
[/quote]

sıfır hdd taktım sorunum yine aynı demişsin evet işlemcin ilk yani pos ekranlarında sorun vermeyebilir öyle işlemciler varki taki autocad yüklendiğinde hatalı olduğu anlaşılabiliyor bir defasında senin sağlam ramin neden durup dururken arıza yapmış olabilir ya arızalıydı yada sonradan oldu sonradan olduysa ben diyorumki diğer elemanlarda mağdur olmuş olabilir anakartın hdd kontrol ünitesi I/O giriş çıkış chipi bozulmuşda olabilir ama daha çok sorunun sanki ilk raminde bozuk olduğu gibi geliyor bana. Eğer yazılımsal bir hata varsa sistemi başka makineye kur sorun yoksa elindeki cd ler sağlam bence yazılımsal bir hata yok eğer hata kodlarını biliyorsan onları buraya yaz yada google bir arat ne diyecek sana bence ya ram yada anakartında sorun var.

[quote name='mert.0698' date='29 October 2011 - 22:19 ' timestamp='1319915973' post='1103145']
bunlar olabilir bir sonuç daha var ram soketin bozuk olabilir.
[/quote]
2 tane ram soketi var 2 sini de ayrı ayrı denedim olmadı.

kurulum başka bilgisayarda çalışıyor. onda da problem yok. bu HDD PATA, sokette mi problem var diye SATA HDD de taktım o da olmadı. Hata kodlarını tek tek arattım hepsi kurulum cdsi takıp onarım öneriyor ama benim daha kuurulumum çalışmıyor. kurulum HDD'ye yüklenip mi çalışır yoksa RAM'a mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Olmazsa ben bütün donanımlardan yedek bir tane olan bilgisayarcıya götürüp tek tek deneyeyim bütün parçaları.

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 22:41 ' timestamp='1319917312' post='1103181']

kurulum başka bilgisayarda çalışıyor. onda da problem yok. bu HDD PATA, sokette mi problem var diye SATA HDD de taktım o da olmadı. Hata kodlarını tek tek arattım hepsi kurulum cdsi takıp onarım öneriyor ama benim daha kuurulumum çalışmıyor. kurulum HDD'ye yüklenip mi çalışır yoksa RAM'a mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Olmazsa ben bütün donanımlardan yedek bir tane olan bilgisayarcıya götürüp tek tek deneyeyim bütün parçaları.
[/quote]

arkadaşım kurulum olsun diğer bütün işlemler olsun hepsi ram üzerinde çalışırlar eğer sabit yazılmaları gerekiyorsa o zaman da yine ram üzerinden veri hdd ye aktarılır adı üstünde random access memory yani geçici hafıza ünitesi bütün okunan veriler önce rame sonra hdd ye aktarılır bu durumda hdd başka makinede sağlam diyorsun geriye tek seçeneğin ram kalıyor

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 22:41 ' timestamp='1319917312' post='1103181']

[/quote]
anakart Kaç yıllık ve modeli ne yazabilir misiniz?bir de ram lerin markası

Edited by efes34

[quote name='efes34' date='29 October 2011 - 22:48 ' timestamp='1319917717' post='1103194']
anakart Kaç yıllık ve modeli ne yazabilir misiniz?bir de ram lerin markası
[/quote]
tam emin değilim. bilgisayar da başkasının. mavi ekran çıkıyor diye bana gönderdiler, yapmam için.

anakart 3-4 yıllık diye tahmin ediyorum. modeli de başta belirttiğim gibi p5ld2'nin X-1333 versiyonu:
[code]http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5LD2X1333/[/code]

RAM ise HI-LEVEL marka ve HLV-PC5400P/1G model. Ayrıca bunlar yazıyor: S2E1G-1608A-5305, PC2-667 CL5, DDR2-1GB

Edited by mogokce

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 23:17 ' timestamp='1319919442' post='1103219']
tam emin değilim. bilgisayar da başkasının. mavi ekran çıkıyor diye bana gönderdiler, yapmam için.

anakart 3-4 yıllık diye tahmin ediyorum. modeli de başta belirttiğim gibi p5ld2'nin X-1333 versiyonu:
[code]http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5LD2X1333/[/code]

RAM ise HI-LEVEL marka ve HLV-PC5400P/1G model. Ayrıca bunlar yazıyor: S2E1G-1608A-5305, PC2-667 CL5, DDR2-1GB
[/quote]

bios versionu görebiliyor musunuz? en son 0214 çıkmış

[quote name='efes34' date='29 October 2011 - 23:29 ' timestamp='1319920161' post='1103230']
bios versionu görebiliyor musunuz? en son 0214 çıkmış
[/quote]

evet görüyorum. ve onu indirip güncelledim 2 saat önce dos sistemini kullanarak. şuan 0214'de zaten versiyonu.

[quote name='mogokce' date='29 October 2011 - 23:35 ' timestamp='1319920519' post='1103236']
evet görüyorum. ve onu indirip güncelledim 2 saat önce dos sistemini kullanarak. şuan 0214'de zaten versiyonu.
[/quote]

Başka ram denenecek sorun devam ediyorsa problem anakartta gibi...

Herkese çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. Şu an için ümidi kesmiş bulunmaktayım. Her türlü kombinasyonu denedim donanımları yenileriyle deneme dışında. En kısa zamanda uygun bir RAM bulup deneyeceğim. Bana da RAM'den veya RAM soketinden kaynaklanıyor gibi geliyor. Büyük ihtimalle de soketden gibi çünkü RAM bozuk olsa hesaplamaya da dahil etmezdi. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama soketin okuma bölümü çalışıyor-yazma bölümü çalışmıyor diye düşünüyorum. Yazma yapamayınca da kurulum dosyalarını bulamıyor.

Eğer soket bozuksa tüm ana kartmı değiştirilmeli? Yoksa RAM soketi bulabilir miyim P5LD2 için? Bulsam da benim takmam ne kadar mümkündür? Yoksa elektronikçiye mi götürmem icab eder?

• 2 ay sonra...

[code]http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5LD2X1333/ [/code]Bu anakarta DDR3 olan bu RAM olmaz değil mi? [code]http://www.hepsiburada.com/Liste/gskill-ripjaws-4gb-1600mhz-ddr3-bellek-f3-12800cl9s-4gbrl/productDetails.aspx?productId=bd100873&categoryId=47&SKU=BD100873#Gorseller[/code