Jump to content

Spot Ürün Ne Demek? Alınmalı Mı? Alınmamalı Mı?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Selam TNCTR ye gönül vermiş dostlarım.
Spot ürün demek? Spot ürün almanın yararları, zararları nelerdir? Bu konuda beni tam aydınlatacak kişiler aranıyor. :)

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='avaks' date='31 October 2011 - 23:03 ' timestamp='1320095032' post='1104482']
spy ürün demek kısaca spot ürünü alma demek :nea:
[/quote]

Neden? Kelime anlamı nedir spot ürünün, Aynı ürünün , orjinali ile spotu arasında ne fark vardır? Biraz ayrıntılı bilgi istiyorum?

Spot kelime anlamı olarak farklı anlamlar içerebilir. Mesela spot ışığı bir tür sahne ışığıdır. Spot ürün fabrikadar toptan veya parekende olarak alınan ürünün peşin fiyatına çok daha ucuza satılması diyebiliriz. Spot telefonlarda günümüzde çok meşhur yurt dışından kaçak olarak getirilen telefonlar imei klon ve bazı yazılım değişiklikleri sonucunda satılmaktadır. Bunların garantisi olmaz ama kesinlikle orjinaldır. Yardımcı olabilmişimdir umarım :D :D :D

[b]Spot ürün bildiğim kadarıyla vitrin camlarında kalmıs ürünler oluyor.Yeni ürün gelince vitrindeki malı kaldırıyorlar.Ve spot ürünler piyasa değerinin altında oluyor genelde.Yani bugün " xxx " marka bilgisayarı 1000 milyara alıyorsan 0 fiyatına, spot mal olunca " xxx " yani aynı marka bilgisayarı 700 tl ye alıyorsun yine 0 ama kimisinde kutu olmuyo şusu olmuyo gibi şeyleri var.Çalıştığım bilgisayar dükkanında daha cok spot mal alıyorduk Laptop'dan Lcd monitör'e kadar.[/b]

[quote]beyaz eşya ve elektronikte ülkenin o anki ekonomik koşullarına göre tüketiciye %40-50'lere kadar indirim şeklinde yansıyan ticaret biçimi. likit paraya ihtiyacı olan yetkili bayii malını piyasa fiyatının oldukça altına spotçulara satar, fabrikaya taksitle satılmış gibi gösterir, her ay taksit tutarını fabrikaya öder. beyaz eşya firmalarının böyle bir oluşuma izin vermediği söylenir, gelin görün ki ankara'da yerini herkesin bildiği ve kapısında tabelası olan bir "spotçular çarşısı" bulunmaktadır..
[/quote]

[quote name='&ULTİMATE&' date='31 October 2011 - 21:25 ' timestamp='1320096317' post='1104505']
Benim aklım iyice karıştı :) peki neden hep spot mallara öcü gözüyle bakıyor insanlar anlamıyorum :)
[/quote]
Spot mallar genelde elde kalan mallar olduğu için olabilir. Toplumumuzda bir sıfır ürün merakı var anlamadım gitti.. :D benim şuan kullandığım cep telefonu televizyon hatta buzdolabı bile spot ama henüz bir sorunlarını görmedim. :D

Birçok kişinin merak ettiği spot kelimesi birden çok anlama sahiptir. Örneğin beyaz eşya spotcuları genelde bayilerden peşin parayla ürünü çok ucuza alıp üzerine kar koyduktan sonra yine piyasa fiyatının altına satarlar.
Bu tarz alışverişede spot derler ancak spot kelimesinin gerçek kullanıldığı evrensel anlamı ;
Bir ürünün birden fazla ülkede fabrikaları mevcuttur. İsviçrede üretim yapan fabrika ile afrika ülkelerinde üretim yapan fabrika aynı ürünü aynı fiyata mal edemezler.Ucuz işçi gücü,ekonomik vergiler ,ucuz fabrika alanından tutun elektrik fiyatındaki fark bile üretimin birim fiyatına yansır.
Hal böyle olunca isviçrede 10euroya mal edilen bir gömlek daha az gelişmiş ekonomisi ucuz ülkelerde 5euroya mal edilebiliyor. Satılan ürün aynı ikiside orjinal ikiside aynı kalitede tek farkı fiyatı ve üretim yeri.
Spot ürün taklit ürün demek değildir...

Cep telefonundan başka bir ülkeden vergiye dahil olmaksızın bir kişi adına getirilip aynı veya başka bir kişi adına pasaport kaydı yaptırılarak Türkiye operatörlerince kullanılabilen telefonlara spot telefon denir. Bu ürünlerin Türkiye garantisi olmaz fakat bazı durumlarda evrensel garanti kapsamında olan cihazlarda olabileceği için %100 garantisi yoktur denemez. Aynı zamanda tamamen garantisiz değildir bu cihazlar, alındıkları ülkede garantileri devam etmektedir.