Jump to content

Windows 7 Kurulum Sırasında Siyah Ekran ?

CTIRTIR
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar.
Benim Yaşadığım Problem İse Siyah Ekran Ve İmleç Windows 7 Kurulum Cd Sini Pc Ye Yerleştirdikten SOnra Kurulum İşlemlerini Adım Adım İzliorum Kurum Tam Anlamıyla Bittikten Sonra Bir Reset Çekio Bilgiğiniz Gibi Sonradan Windows 7 Hazırlanıyor Bölümüne Geliyor Ve Bir Süre Bekledikten Sonra Ekranımda Siyah Bir Ekran Ve Sol Üst Köşede İmleç Beliriyor Ve Bu Şekilde Sabaha Kadar Kalıyor Hiçbir Değişiklik Olmadan Sizce Sorun Nerede Bana Yardımcı Olursanız Cidden Çok Sevinirim Bilgisayarım ölece Yatıo.

• 2 hafta sonra ...

Merhabalar,

Yeni nesil 27 inch iMaclerdeki Windows 7 kurulumundan sonraki siyah ekranda takılması sorunu ile ilgili kısa bir açıklama yapacağım.

Asıl neden Windows DVD'sinde bulunan ATI sürücüsünden kaynaklanıyor. Yüksek çözünürlükteki görüntüyü malesef desteklemiyor.

Direkt anlatıma geçeyim;

BootCamp veya tamamiyle sisteme kurduğumuz Windows'u Kullanıcı adı vereceğimiz bölümde siyah ekrana düşecek ve orda kalacaktır. Yaklaşık 1 dakika kadar bekledikten sonra makinemizi kapatıyoruz.

Güç düğmesine basıp tekrar çalıştırıyoruz. Windows DVD'mizi klavyemizden ALT tuşuna basarak Boot ediyoruz.(Windows DVD'sinden başlatıyoruz.)

Dosya yükleme ekranından sonra, grafiksel moddaki ŞİMDİ YÜKLE yazısına değilde sol alttaki Onarma seçeneğine giriyoruz.

Karşımıza çıkan Windows 7 onarma diski vs. bir pencere çıkıyor bunu iptal deyip geçiyoruz. Sonrasında onarma seçeneklerinin bulunduğu genel pencere geliyor.

Buradan CMD komut sistemine geçiş yapıyoruz. Komut satırına alttaki komutları sırasıyla giriyoruz.

Muhtemelen X dizininde başlayacaktır komut satırı ama windowsun kurulu olduğu dizin C ye geçiş yapmamız lazım.

C: yazıp C dizinine geçiş yapıyoruz.

cd windows\system32\drivers yazıp drivers klasörüne geçiyoruz.

dir komutuyla dizini listeliyoruz. ATIKMDAG.SYS isimli bir dosya var mı kontrol ediyoruz.

burada başımıza bela olan dosya ati sürücüsü olan bir sys dosyası.

komut satırına;

DEL ATIKMDAG.SYS yazıyoruz ve dosyayı siliyoruz.

dir komutu ile dizini listeleyip dosya ordamı diye kontrol edebilirsiniz.

komut sistemini kapatıp makinemizi yeniden başlatıyoruz.

Windows olarak açıyoruz. Sorunsuz bir şekilde windows ekranın gelmesi lazım.

Kullanıcı adı ayarları ve gerekli düzenlemelerden sonra yapacaklarınızı zaten biliyorsunuz extra yazmıyorum.