Jump to content

Enerji Tasarufu

{REiS}
 Share

Recommended Posts

Selamunalayküm ...Piyasada "[url="http://www.brightuse.org/Ev-Tipi-Bright-Use-X5"]Ev Tipi Bright Use X5[/url]" İsimli enerji tasarufu yaptığı söylenen ciğaz var, kullanan var mı? Eğer var ise bir faydasını gördümü? Yada aldı kullandı bir halta yaramadığını gören var mı ?Bende almayı düşünüyorum, lakin kararsızım.Sizlerden bilgi almak amaçlı yazdım şimdiden teşekkürler...Allaha ementsiniz..

ben 10 gündür kullanıyorum. ilk elektrik faturasında anlayacaz inş.

özellikle internetteki olumlu yorumları gördüğüm zaman faydası olacağını düşünerek aldım %25 elektrik tasarrufundan bahsediliyor ama bakalım görelim

Edited by bates54

[quote name='bates54' date='18 November 2011 - 14:01 ' timestamp='1321617670' post='1113606']
ben 10 gündür kullanıyorum. ilk elektrik faturasında anlayacaz inş.
[/quote]
Ozaman 20 gün daha bekliyeyim..Sizden ayrıntılı bilgi aldıktan sonra karar vereyim çok sağol cevap için..

[b][color="#000000"]Almanızı tavsiye edeceğim bir araçtır. Kendim kullanmadığımı belirtmeliyim fakat almayı kesinlikle düşündüğümüde söylemeliyim. Yakın camiamda kullanları gördüm ve gerçekten işe yaradığını söylüyorlar zaten incelediğimde aynı sonuca vardım. Almak konusunda tereddüt etmeyin derim. Fakat tercih sizin...

İyi günler :wave:
[/color][/b]

[b][color="#000000"]Almanızı tavsiye edeceğim bir araçtır. Kendim kullanmadığımı belirtmeliyim fakat almayı kesinlikle düşündüğümüde söylemeliyim. Yakın camiamda kullanları gördüm ve gerçekten işe yaradığını söylüyorlar zaten incelediğimde aynı sonuca vardım. Almak konusunda tereddüt etmeyin derim. Fakat tercih sizin...

İyi günler :wave:
[/color][/b]

[quote name='{REiS}' date='18 November 2011 - 09:31 ' timestamp='1321601468' post='1113463']
Selamunalayküm ...Piyasada "[url="http://www.brightuse.org/Ev-Tipi-Bright-Use-X5"]Ev Tipi Bright Use X5[/url]" İsimli enerji tasarufu yaptığı söylenen ciğaz var, kullanan var mı? Eğer var ise bir faydasını gördümü? Yada aldı kullandı bir halta yaramadığını gören var mı ?Bende almayı düşünüyorum, lakin kararsızım.Sizlerden bilgi almak amaçlı yazdım şimdiden teşekkürler...Allaha ementsiniz..
[/quote]

Şahsen hiç kullanmadım ama aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ederim.

[codebox]http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/199935-elektrik-tasarruf-cihazlarina-inanmayin[/codebox]

Hiç evde enerji tasarrufu olur mu arkadaşlar!... Enerji tüketimleri aktif ve reaktif olarak ikiye ayrılır. Trifaze dediğimiz 3 faz sistemlerde reaktif güç çekimi yapan makinalar genelde motor tabanlı olduğundn yani indüktif yük çektiğinden dolayı çekilen gücü gereksiz yere absorbe etmektedir. Bu sebeple sanayide kompazyon sistemleri kullanılır ki endüktif yüke karşı kapasitif yükler bağlanarak kapasitif yük ile endüktif yük karşılıklı biribirini karşılaması sağlanır yani kompanze edilir. Buna kompanzasyon deniliyor ve enerji veren sistemden aşırı derecede indüktif enerji çeken kullanıcılar cezai işleme giriyor. İşte bunun için yani reaktif güç tüketimini azaltmak için sanayide kompanzasyon uygulanır. Bahsedilen cihaz ancak buralarda yani 3 faz olan sistemlerde uygulanır. Onlarda hem aktif hem de reaktif sayaçlar vardır. Evlerde ise tek sayaç vardır ve monofazedir. Yani tek faz bir sistemdir. Yükün indüktif veya kapasitif olması enerji sağlayıcı ile kullanıcı arasında hiç bir sorun teşkil etmemektedir. Dolayısıyla böyle bir sistem enerji tasarrufu yönünden bir işe yaramaz. Ama bazı modellerde regüle özelliği olabileceği için cihazlarınızı korumaya yarayabilir. Hepsi bu. :rolleyes:

250 tl mi off tasarruf edecem diye kafadan 250 tl içerdeyim çok saçma.100 tl de 25 lira tasarruf edeceğim yani 250 lira kendini 10 ay sonra amorti edecek ki bir de bu cihaz sonuçta arıza yapma şansı da var.bunları göz önüne alırsak alıncak bir cihaz değil.:)

Edited by Shain_K

Bende evimde kullanıyorum, faydası olduğu kanaatindeyim. Ortalama elektrik faturam 120tl civarları gelirdi cihazı taktığımızdan bu zamana 100tl civarlarına düştü ama çokta detaylı inceledim desem yalan olur. Lakin işe yaradığı herkezin dilinde. Bir de 250tl çok aşırı pahalı bir rakam aşağıdaki adresten 49tl ye temin edebilirsiniz (bu siteden daha önce alışveriş yapmadım mail ile bildirim gelmişti 3 4 gün önce bende silmemiştim oradan buldum. almadan önce araştırın). Ayrıca evde buz dolabı çamaşır bulaşık makinası varsa reaktif güç istemesenizde olur fakat bu cihazın olayı topraklamaya giden luzumsuz kaçak elektriği önlediği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Ayrıca ani akım yükselmelerinde tüm tesisatı koruma özelliği olduğunu da eklediler.

[url="http://www.indirimplus.com/home.do?utm_source=mailing&utm_medium=mail&utm_campaign=15_02_2011"]http://www.indirimplus.com/home.do?utm_source=mailing&utm_medium=mail&utm_campaign=15_02_2011[/url]

Edited by therkut

[quote name='Shain_K' date='18 November 2011 - 19:46 ' timestamp='1321638406' post='1113804']
250 tl mi off tasarruf edecem diye kafadan 250 tl içerdeyim çok saçma.100 tl de 25 lira tasarruf edeceğim yani 250 lira kendini 10 ay sonra amorti edecek ki bir de bu cihaz sonuçta arıza yapma şansı da var.bunları göz önüne alırsak alıncak bir cihaz değil.:)
[/quote]

5 yıl garantili o yönden şanslısın..:)

[quote name='therkut' date='19 November 2011 - 00:43 ' timestamp='1321656199' post='1114019']
Bende evimde kullanıyorum, faydası olduğu kanaatindeyim. Ortalama elektrik faturam 120tl civarları gelirdi cihazı taktığımızdan bu zamana 100tl civarlarına düştü ama çokta detaylı inceledim desem yalan olur. Lakin işe yaradığı herkezin dilinde. Bir de 250tl çok aşırı pahalı bir rakam aşağıdaki adresten 49tl ye temin edebilirsiniz (bu siteden daha önce alışveriş yapmadım mail ile bildirim gelmişti 3 4 gün önce bende silmemiştim oradan buldum. almadan önce araştırın). Ayrıca evde buz dolabı çamaşır bulaşık makinası varsa reaktif güç istemesenizde olur fakat bu cihazın olayı topraklamaya giden luzumsuz kaçak elektriği önlediği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Ayrıca ani akım yükselmelerinde tüm tesisatı koruma özelliği olduğunu da eklediler.

[url="http://www.indirimplus.com/home.do?utm_source=mailing&utm_medium=mail&utm_campaign=15_02_2011"]http://www.indirimplus.com/home. do?utm_source=mailing&utm_medium=mail&utm_campaign=15_02_2011[/url]
[/quote]

Siz kullanıyorsanız vede indirim söz konusu ise demek faydası var.Ha birde aradaki fiaat farkı çok kalite de oynama yapmaz umarım..."Ayrıca ani akım yükselmelerinde tüm tesisatı koruma" bu özelliği bile almakta faktör bana göre..:) Evde kullanıyorum yazmışsınız...Siz kaça aldınız ciğazı ve markası ne?

Edited by {REiS}

[color="#000000"][b]@[color="#FF0000"]radyofon[/color]

[color="#FF0000"]1.si [/color]Kompanzasyon işleminde cihaz endüktif güç harcayan motor, floresan gibi cihazların harcadığı reaktif elektriği aktif güce çeviriyor. Bu sayede reaktif sayaçla tutar tespit edilip elektrik kurumunca indirim yapıyor. Benimde yapımcısının sitesinden incelediğim kadarıyla olay bu ve doğru karşılıyorum [Ki şahitlerimde bulunuyor.]

[color="#FF0000"]2.si [color="#000000"]Tasarruf Lambaları (Beyaz Ampul)'ü hiç duymamış gibi konuşuyorsunuz...

[/color][/color][/b][color="#FF0000"][color="#000000"][i][size="1"]Edit: Yapımcıları zaten cihazın çalışmaması vb sorunlar çıkartması sonucu garanti veriyor.[/size][/i][/color][/color][b][color="#FF0000"] [/color][/b][/color]

Edited by AlijohnX

[quote name='AlijohnX' date='19 November 2011 - 01:23 ' timestamp='1321658611' post='1114033']
[color="#000000"][b]@[color="#FF0000"]radyofon[/color]

[color="#FF0000"]1.si [/color]Kompanzasyon işleminde cihaz endüktif güç harcayan motor, floresan gibi cihazların harcadığı reaktif elektriği aktif güce çeviriyor. Bu sayede reaktif sayaçla tutar tespit edilip elektrik kurumunca indirim yapıyor. Benimde yapımcısının sitesinden incelediğim kadarıyla olay bu ve doğru karşılıyorum [Ki şahitlerimde bulunuyor.]

[color="#FF0000"]2.si [color="#000000"]Tasarruf Lambaları (Beyaz Ampul)'ü hiç duymamış gibi konuşuyorsunuz...

[/color][/color][/b][color="#FF0000"][color="#000000"][i][size="1"]Edit: Yapımcıları zaten cihazın çalışmaması vb sorunlar çıkartması sonucu garanti veriyor.[/size][/i][/color][/color][b] [/b][/color]
[/quote]

tasaruflu lamba döşeli evim.Banyo tuvalet haric..Hepsi 11w lık5 tane var.Alacam almasına da ..Değişik firmalarda çok fiar farkları var...Terddütüm o..mesela"http://www.indirimplus.com/home.do?utm_source=mailing&utm_medium=mail&utm_campaign=15_02_2011" burda 49 tl//// "http://www.elektriktasarruf.com/hemenal.php?id=1.php"199yl bu aradaki fark neye göre kiime inanacam...

[font="Franklin Gothic Medium"][size="2"]İstediğiniz yerden alabilirsiniz. Sonuç olarak ikiside aynı cihaz fakat içersindeki malzemeler değiştirilmiş mi eksiltilmiş mi bilemem sonuçta içini açıp bakma fırsatım olmadı ama; Fırında ekmek 75 krş iken bakkalda 40 krş olarak düşünün. Aynı ekmek, gramaj aynı ama fırında biraz daha taze..

Bende varsa daha ucuzu araştırıp bulup alacağım yani onuda belirteyim....

Tekrar İyi Günler. Allah yardımcınız olsun :hug:[/size][/font]

[quote name='AlijohnX' date='19 November 2011 - 01:46 ' timestamp='1321660000' post='1114040']
[font="Franklin Gothic Medium"][size="2"]İstediğiniz yerden alabilirsiniz. Sonuç olarak ikiside aynı cihaz fakat içersindeki malzemeler değiştirilmiş mi eksiltilmiş mi bilemem sonuçta içini açıp bakma fırsatım olmadı ama; Fırında ekmek 75 krş iken bakkalda 40 krş olarak düşünün. Aynı ekmek, gramaj aynı ama fırında biraz daha taze..

Bende varsa daha ucuzu araştırıp bulup alacağım yani onuda belirteyim....

Tekrar İyi Günler. Allah yardımcınız olsun :hug:[/size][/font]
[/quote]
Allah razı olsun hepimizin yardımcısı olsun inşallah Rabbim...

[quote name='{REiS}' date='18 November 2011 - 22:51 ' timestamp='1321656689' post='1114021']
Siz kullanıyorsanız vede indirim söz konusu ise demek faydası var.Ha birde aradaki fiaat farkı çok kalite de oynama yapmaz umarım..."Ayrıca ani akım yükselmelerinde tüm tesisatı koruma" bu özelliği bile almakta faktör bana göre..:) Evde kullanıyorum yazmışsınız...Siz kaça aldınız ciğazı ve markası ne?
[/quote]Linkte verdiğim cihazın aynısını kullanıyorum kardeşim. Sorun olacağını sanmıyorum çünkü bende hemen hemen buna yakın bir fiyata almıştım :)

[quote name='darkfear60' date='19 November 2011 - 12:38 ' timestamp='1321699091' post='1114186']
Bizim evimizde war almısdık dshopingden orda 80 yada 100 liramı neydi yanlıs hatırlamıyorsam adıda gnerg gibi bisi olması lazım ve ise yarıyo
[/quote]

Sağolasın cevap için bana tam adı ve yaptığı tasaruf ne kadar.Fiatı tam nekadar yazma şansın varsa çok sevinirim...

[quote name='therkut' date='19 November 2011 - 12:08 ' timestamp='1321697329' post='1114170']
Linkte verdiğim cihazın aynısını kullanıyorum kardeşim. Sorun olacağını sanmıyorum çünkü bende hemen hemen buna yakın bir fiyata almıştım :)
[/quote]

Eyvallah ilgilenmen bile yeter çok sağolasın..

Öncelikle ben kullanmadım bu cihazı.Telefonda satmaya kalkmışlardı reddettim.Sonradan öğrendimki en yakın olduğum arkadaşlardan biri şirket kurmuş ve bu cihazı satıyor ;).Bu cihaz nasıl hani gerçekten tasarruf yapıyorsa bizde alalım,sen bilirsin sonuçta satıyorsun dedim bana cevabı;tavsiye etmem oldu.Nedenini sorduğumda fazla kurcalama boşver dedi...satıcı olan bir ağızdan duyduğumu söylüyorum.denemesi size kalmış....

[quote name='tmc200505' date='19 November 2011 - 19:05 ' timestamp='1321722316' post='1114362']
Öncelikle ben kullanmadım bu cihazı.Telefonda satmaya kalkmışlardı reddettim.Sonradan öğrendimki en yakın olduğum arkadaşlardan biri şirket kurmuş ve bu cihazı satıyor ;).Bu cihaz nasıl hani gerçekten tasarruf yapıyorsa bizde alalım,sen bilirsin sonuçta satıyorsun dedim bana cevabı;tavsiye etmem oldu.Nedenini sorduğumda fazla kurcalama boşver dedi...satıcı olan bir ağızdan duyduğumu söylüyorum.denemesi size kalmış....
[/quote]

Eyvallah alındı anlaşıldı..:)

siparişi verdim bakalım haydi hayırlısı..:)

Edited by {REiS}