Jump to content

Windows 8'deki 4 Büyük Endişe

mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Windows 8'deki 4 büyük endişe[/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/19453091.asp [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [u]13 Aralık 2011[/u]

[quote] [b] Windows 8 hakkında şimdiye dek bildiklerimiz, bu 4 önemli şüpheyi de beraberinde getiriyor.Microsoft, Windows 8 için "Windows 95'den sonraki en önemli gelişme" sözlerini kullanmıştı. Windows 8'in dokunmatik arayüzü, ARM tabanlı işlemcilere vereceği destek, SkyDrive entregrasyonu, yeni uygulama mağazası ve yeni giriş ekranı, işletim sisteminde yer alan en önemli değişikliklerden.

Windows 8 hala geliştirme aşamasında olduğundan Microsoft'un işletim sisteminde bazı değişiklikler yapması veya yenilikler eklemesi mümkün. Ancak bugüne dek öğrendiklerimiz, birtakım endişeler ve soru işaretlerini doğruyor.

[u]Microsoft elini PC'mize uzatıyor[/u]

Metro uygulamalarının indirilebileceği tek kaynak olacak Windows Store, Apple'ın iOS cihazlarında izlediği yolun bir benzerini izleyecek. Kurumlar, kendi Metro uygulamalarını dağıtabilecek olsa da ev kullanıcıları Metro uygulamalarını sadece Windows Store'dan edinebilecek.

Bu ise Microsoft'un daha önce alışmadığımız bir şekilde yükleyebileceğimiz uygulamaları kontrol edebileceği anlamına geliyor. Ancak masaüstü programlar, eskisi gibi üçüncü parti konumlardan yüklenebilecek.

[u]Başlat tuşuna bastınız ve...[/u]

Windows 8'in geliştirici önizleme sürümünde Başlat menüsü, yeni Metro arayüzlü başlangıç ekranı ile değiştirilmiş bulunuyor. Windows 8'in geleneksel masaüstünde Başlat simgesine ne zaman tıklarsanız, Metro arayüzüne dönüyorsunuz. Bu düğmenin işlevinin işlerimizi aksatıp aksatmayacağı şimdilik bir merak konusu.

Belki de Microsoft, Metro arayüzün tamamen kapatmaya yönelik bir işlevi Windows 8'in final sürümüne ekleymeyi planlıyordur...

[u]Tablet karmaşası[/u]

Windows 8, her biçimdeki cihazda aynı işletim sistemi mi olacak? Yoksa Microsoft dokunmatik tabletler ve PC'lerin farklı arayüzlere sahip olması gereken farklı deneyimler olduğunu mu kabul edecek?

Windows 8'in Şubat ayının sonunda çıkacak herkese açık beta sürümü, birçok soruyu aydınlığa kavuşturabilir.

[u]App Killer (Beta)[/u]

Windows 8'in beta sürümünde yer alacak bir özellik ile Microsoft, bilgisayarınızdaki herhangi bir Metro uygulamasını herhangi bir nedenle, dilediği zaman kaldırabilecek. Bu durumda herhangi bir yedeğiniz yoksa, uygulama ile oluşturduğunuz içeriği de kaybedeceksiniz. Windows 8'in beta sürümüne yönelik Windows Store kullanım şartlarında yer alan bu yetki, final sürümünde kalkacak mı bilmiyoruz.

Ancak bu durum, Microsoft'un PC'mizde daha çok denetim sağlayacağının diğer bir işareti. PC'mizde bizim için kritik bir öneme sahip olan uygulamanın birbirden bire yok olduğunu görmek ise, güvenlik nedenleriyle bile olsa, kabul edilebilir bir uygulama gibi görünmüyor.

[/b] [/quote]

[b][size="3"][color="#FF0000"][marquee=' Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği '] Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği[/marquee][/color][/size][/b]

[quote name='istanbul82' date='13 December 2011 - 17:01 ' timestamp='1323795698' post='1128516']
perfonmans olarak rezalet olcağını hiç sanmıyorumda metro ui şu an için oldukça ugly ilerliyo tipi bozuk yani tabi daha zaman var bayaa şididen konuşmak erken rc donemlerinde anca..
[/quote]
Eğer Metroya iyi diyorsanız ne zamandır o linuxta var
Giriş ekranı:LightDM
Metro:Krunner Bir sürü sürümğ var yanlış resimler çıkıyor google plasma olan değil kde desktop masaüstü olan
diye aratırsanız çalıntı olduğunu görebilirsiniz :good:

Edited by nano68

[quote name='nano68' date='13 December 2011 - 18:59 ' timestamp='1323795557' post='1128515']
Bu işten en karlı çıkacak os Ubuntu olacaktır.
[/quote]

Hiç zannatmiyorum. Bu işten karlı çıkan bir işletim sistemi olursa o Windows'u başka bir sürümü olur. Linux işletim sistemleri tek başına dünyada yaygın değiller. MAC ise ABD'de yaygın. Yani Linux sonda kalıyor

[quote name='pcusta_99' date='13 December 2011 - 17:05 ' timestamp='1323795945' post='1128524']
Hiç zannatmiyorum. Bu işten karlı çıkan bir işletim sistemi olursa o Windows'u başka bir sürümü olur. Linux işletim sistemleri tek başına dünyada yaygın değiller. MAC ise ABD'de yaygın. Yani Linux sonda kalıyor
[/quote]
Linux türkiyede yaygın değil özellikler rusya ve almanya da falan çok yaygın bir os.Ve Linux iki günde bir yeni kernel çıkartıyor.Oyunlar Wİndows'a yaklaşıyor.Yani Ubuntu reklamı iyi becerirse Wİndows kendi kazdığı kuyuya düşer.

[quote name='nano68' date='13 December 2011 - 17:03 ' timestamp='1323795813' post='1128518']
Eğer Metroya iyi diyorsanız ne zamandır o linuxta var
Giriş ekranı:LightDM
Metro:Krunner Bir sürü sürümğ var yanlış resimler çıkıyor google plasma olan değil kde desktop masaüstü olan
diye aratırsanız çalıntı olduğunu görebilirsiniz :good:
[/quote]
win7 de super bar mac dan çakma zaten :dribble: görüntü esinlenmesi var doğrudur inş metro daha bi geilşir son music storeden goruntuler..

[img]http://winunleaked.tk/wp-content/gallery/windows-8-beta/musicsscreen.png[/img]
[img]http://winunleaked.tk/wp-content/gallery/windows-8-beta/musicmainmenu.png[/img]
[img]http://winunleaked.tk/wp-content/gallery/windows-8-beta/musicsview2.png[/img]
betanın imzalanmasına ramak kaldı..ama goruntuler itici kabul ediyorum..

Edited by istanbul82

[quote name='nano68' date='13 December 2011 - 19:07 ' timestamp='1323796047' post='1128525']
Linux türkiyede yaygın değil özellikler rusya ve almanya da falan çok yaygın bir os.Ve Linux iki günde bir yeni kernel çıkartıyor.Oyunlar Wİndows'a yaklaşıyor.Yani Ubuntu reklamı iyi becerirse Wİndows kendi kazdığı kuyuya düşer.
[/quote]

Evet, doğru ama Windows'a oranla düşündüğümüzde çok az kullanılıyor diyebiliriz.

[quote name='zaferakan80' date='13 December 2011 - 19:04 ' timestamp='1323795897' post='1128521']
Abi eski xp kurulu makinalara eğer 8i yükleyeceksen elbette xp efsane olur...:) kuracaksan ona göre makina alacaksın...:)
[/quote]

Windows 8'in kaynak kullanımına bir bakın siz. XP kadar ram harcıyor. E, tabikide bu daha geliştirici sürümü. Belki değişiklikler olabilir.

[quote name='Dexter18' date='13 December 2011 - 19:04 ' timestamp='1323795842' post='1128520']
bence çok iyi bir sistem yayınlanan sürüm beta bile değil ama bence güzel arayüzü mükemmel olmuş beğenmek yada beğenmemek zevk meselesi
[/quote]

Tabikide öyle.

[quote name='istanbul82' date='13 December 2011 - 17:10 ' timestamp='1323796202' post='1128528']
win7 de super bar mac dan çakma zaten :dribble: esinlenmesi var doğrudur inş metro daha bi geilşir son music storeden goruntuler..

[img]http://winunleaked.tk/wp-content/gallery/windows-8-beta/musicsscreen.png[/img]
[img]http://winunleaked.tk/wp-content/gallery/windows-8-beta/musicmainmenu.png[/img]
[img]http://winunleaked.tk/wp-content/gallery/windows-8-beta/musicsview2.png[/img]
betanın imzalanmasına ramak kaldı..ama goruntuler itici kabul ediyorum..
[/quote]
Linuxta Ubuntu One bunun aynısı :D Kopyasını yapmışlar
BU arada toplu kopya gnomeden :) Program yöneticisi de tüm linuxlardan çalıntı :)

[quote name='nano68' date='13 December 2011 - 19:11 ' timestamp='1323796304' post='1128530']
Linuxta Ubuntu One bunun aynısı :D Kopyasını yapmışlar
BU arada toplu kopya gnomeden :) Program yöneticisi de tüm linuxlardan çalıntı :)
[/quote]

Zaten bu Windows'un da orjinal bir şeyini göremedim. Mesela Windows Media Video Dosyası diğer biçimlerin düzenlenmiş hali gibi. Ama Microsoft bunu bu şekilde geliştirmiş.

[quote name='xpower' date='13 December 2011 - 19:22 ' timestamp='1323796929' post='1128535']
Ah şu oyun merakım olmasa, Windows denen şu Casusu hiç yüklemem makinaya... Bi kere adamlar kendileri Mac kullanıyor..
[/quote]

Yok artık, Linux'u anlarım ama Mac kullandıklarını hiç sanmıyorum. Hem MAC'i her makineye yükleyemessin. Donanımının desteklemesi lazım.

[quote name='pcusta_99' date='13 December 2011 - 17:25 ' timestamp='1323797153' post='1128539']
Yok artık, Linux'u anlarım ama Mac kullandıklarını hiç sanmıyorum. Hem MAC'i her makineye yükleyemessin. Donanımının desteklemesi lazım.
[/quote]

Sanırım Amerika çoğunlukla Mac kullanıyor..

[quote name='xpower' date='13 December 2011 - 17:22 ' timestamp='1323796929' post='1128535']
Ah şu oyun merakım olmasa, Windows denen şu Casusu hiç yüklemem makinaya... kendileri kullanmıyor ki.
[/quote]
Hocam o bahane yalan oldu :) Artık linux uçuşa geçti.Windows kendi bıktı serverlerine Linux kurdu :D
Googlede şunları araştır
Desura
Wine İle Oyun Oynamak

Şunlara bakarsan iyi olur.
appdb.winehq.org
playdeb.net

[quote name='xpower' date='13 December 2011 - 19:28 ' timestamp='1323797291' post='1128540']
Sanırım Amerika çoğunlukla Mac kullanıyor..
[/quote]

Evet, o doğru ama Micrsoft çalışanlarının MAC kullanması saçma geldi sanki. Adamlar en ufak şeyde kovuyolar zaten

[quote name='pcusta_99' date='13 December 2011 - 17:29 ' timestamp='1323797389' post='1128543']
Evet, o doğru ama Micrsoft çalışanlarının MAC kullanması saçma geldi sanki. Adamlar en ufak şeyde kovuyolar zaten
[/quote]

Çalışanları kast etmedim, tabiki tuhaf olurdu.. Linux Oyun konusunda biraz hamle yapması lazım. Bu işler kolay değil tabiki. Oyun yapımcıları, donanım üreticileri ve Microsoft Directx filan bunlar hep anlaşmalı zaten..Korkunç paralar dönüyor bu işte..