Jump to content

1500 M Uzaklıktaki Interneti Nasıl Kullanabilirim?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Selamların en güzeli üzerineze olsun TNCTRye gönül vermiş dostlarım.

Yaşadığım yerde bir arkadaş merkezde oturuyor. Ve internete para vermeden. Cafelerin internetini kullanıyor. Bu hırszıklık değil çünkü cafeler buna izin veriyor. Bizzat kendim izin aldm.
Bunu bende yapmak istiyorum. Ancak mesefa 1500 metre uzaklıkta.

Ben masaüstü bilgisayar kullancısıyım. Bu kadar uzaklıktan internet çekmenin elbette bir yolu vardır.
Bu kadar uzaklıktan internet çekmem için, kablosuz ağ adapteri mi almam lazım, yoksa Access Point-Router mi almam lazım.
Bana çok uzak mesefalerden internet çekebilen ya Access Point, yada kablosuz ağ adaptörü lazızm, Gerçi hangisi benim işimi görür onuda bilmiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Umarım bana yardımcı olabilirsiniz. Edited by &ULTİMATE&

[quote name='justpl4y' date='24 December 2011 - 09:34 ' timestamp='1324712042' post='1131307']
Şu ürünü bir incele. Görürse bu görür.

http://www.hepsiburada.com/Liste/tp-link-tl-wa5210g-54mbps-yuksek-guclu-dis-ortam/productDetails.aspx?productId=bd100333&categoryId=2699
[/quote]

Bu cihazı bende incelemiştim. Bu cihaza harici antende takılabiliyormuş. Peki bu harici anteni nereden temin edebilirim.

[quote name='orhan_orh' date='24 December 2011 - 09:41 ' timestamp='1324712494' post='1131309']
muhtemelen arada her türlü engel olabilir. bunun için uzun mesafeli ağ adaptörleri satılıyor. e ticaret sitelerinde bulabilirsin. ama elin yatkın ise internette el yapımı 3 km menzili olan anlatımlar da mevcut. onları da inceleyebilirsin.
[/quote]

Hocam elim yatkıında geçek performans alınırmı bilmiyorum.
O yüzden gerçekten verim alınmış, Hazırları varken kendim uğraşmam anlamsız olur.

[quote name='&ULTİMATE&' date='24 December 2011 - 07:38 ' timestamp='1324712322' post='1131308']
Bu cihazı bende incelemiştim. Bu cihaza harici antende takılabiliyormuş. Peki bu harici anteni nereden temin edebilirim.
[/quote]
sakın sakın alma bende o sevdayla aldım çatıyada kurdum inan nootbeok un kendi anteni ondan iyi çekti söktüm attım

Bu işler oyle olmaz arkadaşım kimi 3km kimi der 5km bunların gercekleşme koşulları ; etrafda hiçbirşey olmayacak baya acık alan olacak.

Ön fizibilite yapman lazım etrafda ne kadar ev var ne kadar direk var baz istasyonu varmı bunların hepsi faktör teşkil eder.

Bende kocaman bir anten aldım ama sonuc 300m de bile hüsran manyetik alan cok onemli bu konuda özellikle mikro dalga fırınlar ve baz istasyonları hele birde trafo varsa çok zor.

[quote name='nutica' date='24 December 2011 - 11:44 ' timestamp='1324719898' post='1131334']
sakın sakın alma bende o sevdayla aldım çatıyada kurdum inan nootbeok un kendi anteni ondan iyi çekti söktüm attım
[/quote]
Şimdi aldığın model 5210 g miydi.
Eğer öyleyse bence sen ayarlamaları düzgün yapamadın. İnternetten şimdi araştırdım, bu cihazla çok yüksek verim alanlar var. Bence sen yazılımsal ayarlarla fazla uğraşmamışsın.

Bu cihazla 7 kilometrede 10 mgbit hızında bağlanan olmuş. Yalnız iki taraftada 5210 g kullanılmış. Bunlar karşılık biri verici, diğeride alıcı görevi üstlenmiş.
Ben sadece alıcı özelliğini kullanacağım. Yani 1500 metre uzaktan wriles modemden çıkan interneti 5210g ile çekmeyi düşünüyorum. Tabi verim ne kadar sağlıklı olur onuda bilmiyorum.

[quote name='&ULTİMATE&' date='24 December 2011 - 11:35 ' timestamp='1324726541' post='1131396']
Şimdi aldığın model 5210 g miydi.
Eğer öyleyse bence sen ayarlamaları düzgün yapamadın. İnternetten şimdi araştırdım, bu cihazla çok yüksek verim alanlar var. Bence sen yazılımsal ayarlarla fazla uğraşmamışsın.

Bu cihazla 7 kilometrede 10 mgbit hızında bağlanan olmuş. Yalnız iki taraftada 5210 g kullanılmış. Bunlar karşılık biri verici, diğeride alıcı görevi üstlenmiş.
Ben sadece alıcı özelliğini kullanacağım. Yani 1500 metre uzaktan wriles modemden çıkan interneti 5210g ile çekmeyi düşünüyorum. Tabi verim ne kadar sağlıklı olur onuda bilmiyorum.
[/quote]
sevgili dostum nasıl anlamam hem işi bilen biriyim hemde tplink aradım teknik servisteki arkadaşla beraber kurduk acaba benmi hata yaptım diye düşündüm ama maalesef dediğim gibi nootbeook daki whiles daha etkili oldu. bende senin gibi o yazıalanları okudum kandım valla ben uyarıyorum boşuna paran gitmesin yok ille alacam diyorsan al ne diyeyim isteyen olursa ben 150 aldım sadece monte edip kullanımdan başka kullanamdım tüm aparatıyla satarım uygun fiata.