Jump to content

Admin Panelli Site Yapımı

Recommended Posts

herkese slmlar.bazı hosting şirketleri domain ve hostingi onlardan alırsan web tasarım bedava diyerek hazır şablonlarla admin panelli site oluşturmayı sağlıyor.bu tarzda yani hazır templateleri seçerek admin panelli site oluşturabileceğim bir program varmı bildiğiniz arkadaşlar. birçok web programını denedim olmadı.web page maker, xaraa vs.teşkkürler.

arkadaşlar belki birçoğunuz duymuştur.Türk Ticaret Kanununa göre şirketlere web sitesi zorunluluğu getirildi ve kanun temmuz 2012 den itibaren yürürlüğe girecek.kanunda site ile ilgili olması istenilen en önemli kısımlar,
Sitede Olması Gerekenler;

Şirketin tam ve resmi ünvanı, (Ticaret Sicil Gazetesi’nde yazan ünvan tam olarak yazılacak)
Şirketin kuruluş tarihi,
Kurucular ve ortaklar (hisse payları dahil)
Yetkili Müdürler (Yönetim Şeması)
Bağlı bulunduğu ticaret odası, ticaret sicil numarası,
Bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi numarası,
Sermaye yapısı, şirketin ortaklarının ne kadar hisseye sahip olduğununun belirtilmesi,
3 Yıllık mali yapı. Bilançolar, mali verilerin yayınlanması,
sitenin admin panelli olması,
ziyaretçi defteri, istatistik, arama motorlarından kolay erişim,
sınırsız sayfa ve resim ekleyebilme,
iletişim ve mesajlaşma ve daha bir çok detay. (kanunun tam metni http://www.tfrweb.net/kanunauygunsiteozellikleri.php adresinde)
pcusta_99 adlı arkadaşımız sağolsun bir cevap verdi.ancak benim asıl öğrenmek istediğim bu tarzda online olarak birçok hosting vs. firması site tasarlama imkanı sunarken, bunu bir programla yapamazmıyız.xaraa,webpage maker vs. gibi bir program yokmu admin panelli site tasarlayabilceğimiz (hazır templateli)her kese teşekkürler.

hocam statikten kastınız nedir bilmiyorum ama dle,joomla gibi siteler reklamlı olduğu için ve faturası vs. olmadığı için Türk Ticaret Kanununa uymazsa diyerekten bi elektronikçiye fatura kestirip siteyi kendim tasarlayıp o şekilde yapmak istedim.bide merak ettim google da falan hiçbir program çıkmadı bu tarzda.webpage maker, xaraa vs. bir çok yazılım var ama admin panelli hazır templateli program yok. bide şoyle bi durum var 3 site olucak 3 üde resmi olucak 3 ününde dle olmaması taraftarıyım kanundan dolayı gözümüz korkuyor açıkçası. bu arada dle için verdiğiniz bilgilerden sonra locale kurup kurcalamaya başladım bile çok faydalı oldu o bilgi.teşekkürler.

Statik sitelerde genellikle HTML kullanılır. Yani veritabanı kullanmak yerine tek tek sayfa oluşturmanız gerekir. Ama Dle, Joomla, Wordpress gibi sistemler bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemleri daha kolaydır, sitede değişiklik yapmak için dosyalarla oynamak gerekmez. Veritabanı ile çalışırlar. Admin panelli benim bildiğim Dle örnek olabilir, ama madem içeriğe uymuyor...

[quote name='g.a' date='28 December 2011 - 17:24 ' timestamp='1325085855' post='1133035']
[b]Invision Power Board:[/b]
[spoiler][img]http://a1112.hizliresim.com/s/w/1f47k.png[/img][/spoiler]

[b]vBullettin:[/b]
Kullanmadığım için Admin Panelden görüntü veremiyorum.
[/quote]

Forum değil mi ama bu ? Dle ile hem forum, hem site kullanabilirsiniz...

İhtiyaçlarınız doğrultusunda Dreamveawer gibi bir programla, kodlarla uğraşmadan bile dediğini konuda bir site yapabileceğinize eminim. Hatta üyelik sistemini devre dışı bile bırakabilirsiniz. Sadece sitede düzenleme yapacağınız zaman [b]http://siteadresi.com/admin.php [/b]ile ayarlara ulaşabilirsiniz.

[center][spoiler][img]http://i.imgur.com/1Rbvl.png[/img]

[img]http://i.imgur.com/0ix56.png[/img]
[/center]

[/spoiler]

Wordpress yada joomla işini görür.. özellikle de wordpress. :)

Ayrıca dle ve benzerleri daha çok portal şeklinde .. hemde lisanslı olduğu için şirketin başına dert açabilir.. ayrıca ipboard ve vbulletin forum scriptidir. Arkadaşa daha çok şirket sitesi olduğunu hatırlatacak bir site lazım...

Edited by Kazım

[quote name='Kazım' date='28 December 2011 - 18:17 ' timestamp='1325089073' post='1133053']
Wordpress yada joomla işini görür.. özellikle de wordpress.Web tasarım Konusunda bilginiz yoksa yardımcı olurum :)

Ayrıca dle ve benzerleri daha çok portal şeklinde .. hemde lisanslı olduğu için şirketin başına dert açabilir.. ayrıca ipboard ve vbulletin forum scriptidir. Arkadaşa daha çok şirket sitesi olduğunu hatırlatacak bir site lazım...
[/quote]

Portal şeklinde ve lisanslı olduğu için dert açabilir demişsiniz, haklısınız ama kullanımı kolay olduğu için şirkete uygun bir şekilde düzenlenebilir. Genellikle işyerleri, okul, devlet, işyerlerinin sitelerinde asp kullanılıyor ama az çok ASP.NET bilginiz olması gerekiyor. Bunun dışındada nette hazır ASP içerik yönetim sistemleri bulabilirsiniz. Ben yinede DLE'yi denemenizi tavsiye ederim.

Edited by pcusta_99

[quote name='pcusta_99' date='28 December 2011 - 18:35 ' timestamp='1325090101' post='1133059']
Portal şeklinde ve lisanslı olduğu için dert açabilir demişsiniz, haklısınız ama kullanımı kolay olduğu için şirkete uygun bir şekilde düzenlenebilir. Genellikle işyerleri, okul, devlet, işyerlerinin sitelerinde asp kullanılıyor ama az çok ASP.NET bilginiz olması gerekiyor. Bunun dışındada nette hazır ASP içerik yönetim sistemleri bulabilirsiniz. Ben yinede DLE'yi denemenizi tavsiye ederim.
[/quote]

DLE yi denedim ve pek sevmedim.çünkü esnek değil ve wysiwyg mantığına uymuyor.. ayrıca şirketler için kırık bir yazılım kullanmak sorun teşkil eder.. dle nin piyasa da bulunan tüm sürümleri kırık.. sana Wordpressi denemeni tavsiye ederim..

portal herhangi bir site için uygun ama şirket sitesi için uygun değil.. şirket ise illaki asp olacak diye bir şart ta yok. Asp yada php script farketmez.... Wordpress ile bu güne kadar 10larca websitesi yaptım ve şu an hepsi tıkır tıkır çalışıyor..

Edited by Kazım

• 2 hafta sonra ...

Wordpress kullanın. Fazla bir şey bilmenize gerek yok. Bloglardan gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Admin panelini dilediğiniz şekilde özelleştirebilrsiniz. Ben Almanya'ya yapıp satıyorum. Örnek,[url="http://www.josefkauft.de"]www.josefkauft.de[/url] son yaptığım bu. Çözemeyeceğiniz sorun yok. Birazcık uğraşın :-) . Yardıma ihtiyacınız olursa bana yazın.