Jump to content

Iso Dosyasından Windows Vista - Windows7 Kurulumu

Share

Recommended Posts

[quote name='blue_life' date='08 November 2011 - 10:25 ' timestamp='1320747910' post='1108402']
@oguzhan43

Nasıl bir hata alıyorsun acaba? Grub4dos menüsünden ilgili seçeneği seçtiğinde siyah ekranda kalıp hata mı veriyor?
Verdiği hata mesajının okuyabildiğin kısımlarını yazarmısın?

Kısaca sorunu anlamam için biraz daha detay vermelisin!
[/quote]

üstat kusura bakma vaktini aldım ben kodlarda hata yapmışın V yerine W kullanmışım şimdi düzeltip denicem

edit: sorun devam ediyor ilgili menüye bastığımda aldığım hata

[code]Booting Windows Vistax64 Kurulumu

(hd1,0)
NT6BOOT.ISOdrive 0x81(LBA): C/H/S=1949/255/63 Sector Count/Size=31310685/512
Partition num: 0, active Filesystem type is ntfs,partition type 0x07
Address 0x8280 Value 0x80[/code]

hatası verip klasik menüye geçiyor

geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) sorun burada olabilirmi yardımcı olursan sevinirim blue_life

Edited by oguzhan43

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@oguzhan43

Ilgili geometry ... satırından önce map --hook ekle. Bundan dolayı sorun yaşamış olabilirsin.
Sonucu yazarsın...

[codebox]# =========================================================================
title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
boot
# =========================================================================
title Windows Win7 Kurulumu \n Windows Win7 kurulumu ...
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
chainloader (0xFF)
boot
title Windows Vistax86 Kurulumu \n Windows Vistax86 kurulumu ...
ls /VISX86/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISX86/NT6BOOT.ISO
ls /VISX86/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISX86/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WISX86/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
title Windows Vistax64 Kurulumu \n Windows Vistax64 kurulumu ...
ls /VISX64/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISX64/NT6BOOT.ISO
ls /VISX64/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISX64/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WISX64/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
# =========================================================================[/codebox]

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='08 November 2011 - 10:46 ' timestamp='1320749170' post='1108409']
@oguzhan43

Ilgili geometry ... satırından önce map --hook ekle. Bundan dolayı sorun yaşamış olabilirsin.
Sonucu yazarsın...

[codebox]# =========================================================================
title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
boot
title Windows Win7 Kurulumu \n Windows Win7 kurulumu ...
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
title Windows Vistax86 Kurulumu \n Windows Vistax86 kurulumu ...
ls /VISX86/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISX86/NT6BOOT.ISO
ls /VISX86/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISX86/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WISX86/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
title Windows Vistax64 Kurulumu \n Windows Vistax64 kurulumu ...
ls /VISX64/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISX64/NT6BOOT.ISO
ls /VISX64/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISX64/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WISX64/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
# =========================================================================[/codebox]
[/quote]

ilgin ve hızlı cevap için çok teşekkürler sorunsuz çalıştı :)

• 3 hafta sonra ...

Merhaba
1- Bu yöntemle iso dosyalarından win7 - win8 yapabilirmiyiz?
2- win7 için iso yerine dvd içeriğini usb roota kopyalayarak yükleme istiyorum, ayrıca iso dan win8 de istiyorum. Mümkünmü ?
3- Bildiğiniz gibi usbden win7 yüklemek için dvd içeriği ya usb roota kopyalanacak yada isodan yüklenecek. Bu durum win8 için de geçerlimi? bunu inceleyen varmı? Yani win8 dvd içeriğini usb root yerine usb içinde bir klasöre çıkarsak win8 buradan yüklenirmi ?

saygılar

@hornet512

Merhaba,
1 - Bu yöntemle iso dosyasından vista - Win7 kurulumlarını grub4dos vasıtasıyla sorunsuz çalıştırıp kullanabilirsin... Win8 hakkında bilgim olmadığından net bir şey söyleyemiyorum ama büyük ihtimal onda da herangi bir sorun çıkmaz.
2 - Grub4dos konusundaki usb paketinde kullanıp, win7 içeriğini roota aktarırsanız, sorunsuz win7 kurulumu çalışackatır. Iso yönteminde sürücünüzün kapasitesine bağlı olarak istediğiniz kadar isoyu grub4dos ile çalıştırmanız mümkün.
3 - Win8 içeriğini roota çıkartırsan haliyle sorunsuz kurulumu yapabilirsin. Roottaki (anadizindeki) bir alt klasörden kurulumu çalıştırmak mümkün ama bazı dosyaların düzenlenmesi gerekiyordu (daha önce denemediğim için bu konuda fazla bilgim yok). Kısaca ilgili önyükleme dosyalarını düzenlemeden alt klasörden vista/win7/win8 i çalıştırabileceğini düşünmüyorum :(

Son not olarak konu biraz eski ama adımları düzgün yaparsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Saygılar, kolay gelsin...

[quote name='blue_life' date='29 November 2011 - 17:05 ' timestamp='1322586358' post='1121299']
Son not olarak konu biraz eski ..... [/quote]
Multiboot usb konusunda yeni gelişmeler varmı? Siz nasıl kullanıyorsunuz? Tavsiyenizi nedir?

Saygılar.

@hornet512

Gelişme derken? Şuan cd/dvd den çalıştırdığımız hemen hemen her şeyi grub4dos vasıtasıyla usb ortamından çalıştırabiliyoruz.
Grub4dos populer olduğundan, takıldığımız bir bileşen olursa, googlede arama yaparak bir çok sayfaya ulaşmak mümkün!

Ben genelde XP-Win7-Yedekleme-Bölümleme vb. gibi bileşenleri usb ortamından kullanmaktayım...

@hornet512

Grub4dos yerine farklı alternatilerde var ama, şuana kadar denediklerim hiç birisi grub4dos kadar iyi/gelişmiş deyiller.
Grub4dos gerçekten bu konuda çok gelişti ve gelişmeye devam ediyor.
Yazdıklarının hepsini grub4dos ile çalıştırabileceğini düşünüyorum...

merhabalar dostlar .hocam iso dosyasından win 7 kurulumu hakkında yeni çalışmanız varmı, ben önceki verdiğiniz yöntemle denemeler yaptım.

boot ediyor iso"yu altta pe"nin ikonları da çıkıyor herşey normal görünüyor ama sanal cdrom yok ortalarda.pe"nin başlat menüsünden imdisk"i çalıştırıp isoyu

gösterince oluyor.ben otomatik bir şekilde direk kurmasını istiyorum. kullandığım windows imajı 32 ve 64 bit tümsürümleri barındırıyor..

files klasörünün içinde hem x86 ve x64 var bu durumda nasıl yapılır,32 ve 64 aynı iso"da olmazmı.

windows 7 çalışmanız farklı bir konu bölümündemi ,bu konu altından yazabilirmiyiz.saygılarımla

Edited by zeki ural

@zeki ural

Merhabalar. Tahminimce ilgili sorunun nedeni; boot.wim içindeki pe açıldığında bazı bilgisayarlarda usb sürücüleri geç tanınması neticesinde iso dosyası sürücülerde bulunamıyor! Yani program devreye girdiğinde mevcut sürücülerde, senin belirlediğin iso dosyasını arıyor. Arama aşamasında usb sürücüsü hazır deyilse haliyle iso dosyası bulunamaıyor ve bu sorun meydana geliyor. Başlangıçta bir süre bekleme yapmak bu sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

Iso içinde x86 ve X64 sürümlerinin bulunup bulunmaması önemli deyil. Önemli olan, boot.wim içindeki (kurulumda çalışan) sistemin kaç bit olduğudur. Bu tip birleştirilmiş isolarda boot.wim içindeki sistem genelde X86 (32 bit) oluyor.

Hafta içi bu konuya bakıp güncellemeye çalışacağım. Bu sorunlar, konunun eski olmasından ve çalışmanın yapıldığı zamanda fazla test edecek arkadaş olmamasından yaşanmaktadır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...