Jump to content

Bios Tan First Boot Device Cd-Rom

br3
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar bi arkadaşımın gigebyt anakartlı pc si var format atmak istedik cd rom dan başlatamadık bios ayarlarına giri yoruz
bios tan first boot device cd-rom seçiyoruz esc deyince ayarı kabul et y/n çıkıyor kabul ediyoruz pc yeniden açılıyor bakıyoruz yine kabul etmemiş yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler

birinci aygıt olarak cd-rom u seçtikten sonra f10 tıklayın. ve y olmasına dikkat edin entere basmadan önce zaten kaydedip çıkma tuşudur f10. sonra cd rom dan boot etmesi gerek. eğer boot etmiyorsa optik sürücünüzde bir problem olabilir. okumuyor olabilir.

sonrasında bios da problem olabilir. gerçi bu pek olası değil. ama yinede dikkate almakta fayda var. veya başka boot özelliği olan bir cd veya dvd ile deneyin. o medyanın boot özelliği olmayabilir. başka bir şey aklıma gelmiyor.

bu makale size yardımcı oldumu? :p

ha pardon birde arkadaşların dediği gibi flasf bellek ve hardiskten format atmak var eğer boş bir hdd alanınız varsa cd içeriğine yetecek kadar.

Edited by abdülhey

arkadaşlar f10 ve f12 tuşlarını denedim esc tuşuna basınca Y/N kaydet çık diyor cd-rom var abi kaydediyorun yeniden açılınca bakıyoruz yine başlarken cd-rom dan başlamıyor benim kendi anakartım msı böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım önceden xp yüklüymüş win 7 yükledik sorunsuz çalışıyor bu vatandaşa neden neden cd-rom dan başla ayarı yapamadık casper0007 arkadaşım başka dvd dende denedim sorun bios un
kayıt etmemesi cd-rom komutumu yani first boot device cd-rom seçiyoruz ama birtürlü kabul etmiyor biosta bu komutla ilgili başka bir ayardaha olabilirmi bilmiyorum nerede ise herşeyi denedim formatı harddiskten attık onda sorun olmadı aslında bilgisayarcı arkadaşlarım varda felaket karvar abi
işin aslı araçla merkeze inmeye gözüm almadı tırstım ))onnara gösterecektim aklım durdu biryerde bir hata yapıyorum ama hayırlısı inşallah cc

Edited by br3

bence cd room un calısıp calısmadıgına bak önce, mesela bilgisayar acılıyorsa bir cd tak goruyormu dene, sonra kaplolarınıda kontrol etmen iyi olur, ve birde biosu orjinal ayarlarına cevir, en kısasından bios pilini cıkart 5 dk filan bekle ve tekrar takıp, biosta birinci boot olarak yine cd room u göstermeyi dene, bu daha iyi olur