Jump to content

Hdd Bad Sector Hatasi

HakanAlbayrak
 Share

Recommended Posts

[center]Arkadaşlar Hdd'in birkaç Bölümünde Kör Noktalar var bu kör noktaların hangi MB'içinde oldugunu nasıl bulabilirim ?

kör noktaları hdd'biçimlendirip kör noktaları Etkinleştirmeden pasif bırakacam 120 GB olan hdd ' kaça Kaç Bölmem Lazım ?

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1327395946__adsz.jpg[/img][/center]

45 gb c yap
5 gb d yap
sonra kalanın hepsini e yap

sonra 5 gb olan d yi sil c ye formatını atıp kurulum yap... büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır... deneye deneye bulabilirsin.. ben zamanında oyle yapıyordum.. hıc ugrasmak ıstemezsem sana dediğim 5 gb lik yeri 15-20 yapıyordum.. disk kapasitesi ufalıyordu ama bad ler gozukmuyordu :))

Hdd regenerator ile baksana birde?
2 çeşit arıza tespit ediyor hdd regenerator.
1. si '[color="#FF0000"]bad sector[/color]' ki onu onarabiliyor.
2. si '[color="#FF0000"]delay[/color]' Onu onaramıyor. hard diskte o bölgeye gelindiğinde kasma, yavaşlama oluyor. hdd'yi bölerek kurtulabiliyorsunuz ondan.
ve arızanın hangi sectorde olduğunu görebiliyorsunuz.
Örneğin;
45 gb civarında bir delay olduğunda hdd'de önce 40gb ayırıyorum. daha sonra 5-10 gb lik bir bölüm daha oluşturuyorum.
kalan kısmıda ayrı olarak bölümlendiriyorum.
Son olarak ta arızalı olarak ayırdığım bölümü siliyorum. ve bozuk bölümle karşılaşmamış oluyorum.
Çok sık kullandığım bir program ve oldukça işime yarıyor.

İlgili konu.
[codebox]http://www.tnctr.com/topic/161039-hdd-regenerator-2011-portable/[/codebox]

Edited by justpl4y

Öncelikle hard disk kullanımdaysa onarım işlemini yapmayabilir.
Hard diskinizi ya başka bir bilgisayara 2. hdd olarak takın yada Flash bellek veya cd den boot
özelliğini kullanarak programı çalıştırın.
1. Resim de 'Bootable USB Flash' ve 'Bootable CD / DVD' bu işe yarıyor. flash bellek kullanıcaksanız 2gb den fazla flash belleklerde boyutu yanlış hatırlamıyorsam 2gb ye düşürüyordu.

Önce üstte kırmızıyla işaretlenmiş bölüme tıklayacaksın. Cd den veya flash bellekten boot edersen bu ekranı göremezsin direk cmd şeklinde gelir.
[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22jv4.jpg[/img]

İşaretli bölümde bağlı olan hdd, flash bellek vs. görünmektedir. Hangisiyle işin varsa onu seç ve 'start process'e tıkla veya 2 kere üstüne tıkla.

[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22k1m.jpg[/img]

1. seçenek ön taramadır. Sadece bad sector'leri gösterir ama düzeltme yapmaz.
2. seçenek 'tara ve düzelt' kısmıdır. Bunu seçmeni öneririm varsa bad sectorleri onarır ve 'Delay' varsa onlarıda gösterir.

[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22k3c.jpg[/img]

Burada;
1. seçenek 'tara ve onar'
2. seçenek 'Tarama yap ama onarma'
3. seçenek çok uzun sürebilir( uzun derken; Son denediğimde 35 saat yazıyordu. birkaç saatle saatle birkaç gün arası sürebilir hiç uğraşma :) )

[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22k63.jpg[/img]

Son olarakta tarama ekranı;
[size="3"][color="#FF0000"]B[/color][/size]='Bad sector'leri gösterir
[size="3"][color="#48D1CC"]R[/color][/size]=Onarılan 'Bad sector'leri gösterir.
Mode Repair'in altındaki ilerleme çubuğunda Beyaz bir '[size="5"]D[/size]' varsa Bu Delay'dır. ve program bunu onaramaz. Hard disk i bölümleyerek orayı kullanılmayacak hale getirmeniz gerekmektedir.
[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22kc4.jpg[/img]
Cmd'deki ilk ekranda '4. seçeneği' seçerseniz, o hdd'de daha önce yapmış olduğunuz taramaların sonuçlarını gösterir.
Tarama esnasında 'ESC'ye basıp 3. seçeneğe girerseniz. Karşınıza hard diskinizi gösteren bir kutucuk çıkacaktır. Sol ve sağ ok tuşlarıyla Arıza olan bölüme gelir hangi sector'de olduğunu görebilirsiniz.

[img]http://e1201.hizliresim.com/t/s/22l0h.jpg[/img]

Dipnot: Eğer ki buraya kadar okumuşsanız;
Çok uzun bir yazı olduğu için özür dilerim :)

Edited by justpl4y

Ek olarak, Flash belleğin boyutu Küçüldükten sonra eski haline döndürmek istediğinde;
1. Resimdeki 'bootable usb flash'a tıklayacaksın, oradan flash belleğini seçip sağ alttan 'Reset flash size'a tıklayacaksın ve eski haline dönmüş olacak.

[quote name='johndeway-fx' date='24 January 2012 - 21:01 ' timestamp='1327438860' post='1145388']
Yazılımsal bad sector varsa tüm diski biçimlendirin... O da olmadı LLF atın... O da olmadı hiç uğraşmayın yeni bir disk alın... Uğraşmaya değmez...
[/quote]

En son ne zaman hard disk aldın?
Fiyatlar 200TL den başlıyor. Elindekinin kıymetini bileceksin, kullanabildiğin kadar kullanıcaksın.

hdd ki üreten fabrikada bi preblem olmus onun için hdd fiyatları baya yükseldi bakın sakın LFF denemeyin bn denedim %60 da elektirikler kesildi 80GB LIK hdd ruhuna fatiha [color=#445563][font=verdana, tahoma, sans-serif]Hdd regenerator gelince onuda deneme hdd seni idare edipte göturuyorsa yeni bitane yada 2 .ci el bulana kadar hiç bişy yapma kards sonra zararlı olursun mazallah ....[/font][/color]

Hard diski formatlarken elektrikler kesildi ve hard disk'in mi bozuldu?
Bahtın karaymış diyebilirim ancak.
2. resimdeki görmüş olduğunuz ilk hard disk'in C'sinde hiçbirşey yok ve hiçbir şekilde kullanmıyorum. D'de windows xp yüklü ve şu an onu kullanıyorum. Diğer hdd'i ise yedeklerim için kullanıyorum ki bozuk bir hard disk veri saklamak için uygun değildir.
HDD regenerator konusuna gelince, Aktif olarak kullanıyorum Her gün olmasada hafta 1-2 kez müşterilerin hard diskleri için kullanmak zorunda kalıyorum.
Şu fiyatlarla zorunlu olmadıkça Tanıdığımız veya tanımadığımız hiç kimseye sıfır hdd alınmasını önermiyoruz ve onarım yapıp(ücretsizdir. Müşteriyi yolmaya çalışmak yerine devamlılığını sağlamak ilk prensibimizdir. Müşteri memnun kalırsa zaten her şekilde o parayı kazanacaksın.), Götürdüğü yere kadar kullanmasını tavsiye ediyoruz.
Bu konu uzadıkça uzar benden bu kadar. Başka yorum yapmayacağım...

Edited by justpl4y

[quote name='justpl4y' date='24 January 2012 - 21:03 ' timestamp='1327439038' post='1145394']
En son ne zaman hard disk aldın?
Fiyatlar 200TL den başlıyor. Elindekinin kıymetini bileceksin, kullanabildiğin kadar kullanıcaksın.
[/quote]

Fiyatlar ile veri arasında bir seçim yapacak olsam. Veri'yi seçerdim. Elindekin kıymetini tabii ki bileceksin, fiyatlar 10 tl'den başlasa ne değişecek ki? İsterse 500 den başlasın...

[quote name='johndeway-fx' date='25 January 2012 - 14:29 ' timestamp='1327501771' post='1145753']
Fiyatlar ile veri arasında bir seçim yapacak olsam. Veri'yi seçerdim. Elindekin kıymetini tabii ki bileceksin, fiyatlar 10 tl'den başlasa ne değişecek ki? İsterse 500 den başlasın...
[/quote]

Sizin oralarda durum nedir bilmem ama, Bizim ülkemizde durum şöyledir;

ASGARİ ÜCRET 16 YAŞINDAN BÜYÜKLER İÇİN BRÜT: 886,50 TL
ASGARİ ÜCRET 16 YAŞINDAN BÜYÜKLER İÇİN NET: 701,44 TL

Sen -500tl verir yenisini alırım- diyebilirsin. Ama ben bu şartlarda gerekmedikçe hard disk almayın. Bu hard disk bozuktur ve geri getiremeyeceğiniz şeyleri Bu hdd'de bulundurmayın, Tamamen bozulana kadar kullanın derim.
Bardağa bakış açısına göre değişiyor vaziyet...

[quote name='justpl4y' date='25 January 2012 - 17:28 ' timestamp='1327512499' post='1145874']
Sizin oralarda durum nedir bilmem ama, Bizim ülkemizde durum şöyledir;

ASGARİ ÜCRET 16 YAŞINDAN BÜYÜKLER İÇİN BRÜT: 886,50 TL
ASGARİ ÜCRET 16 YAŞINDAN BÜYÜKLER İÇİN NET: 701,44 TL

Sen -500tl verir yenisini alırım- diyebilirsin. Ama ben bu şartlarda gerekmedikçe hard disk almayın. Bu hard disk bozuktur ve geri getiremeyeceğiniz şeyleri Bu hdd'de bulundurmayın, Tamamen bozulana kadar kullanın derim.
Bardağa bakış açısına göre değişiyor vaziyet...
[/quote]

Gerekmedikçe insanlar neden harddisk alsın ? Ben size bu harddisk işe yaramaz demiyorum. Bu harddisk eğer gerçekten fiziksel bir soruna sahipse adam olmaz diyorum. Siz bardağa ne şekilde bakarsanız bakın hdd piyasasının fiyatı değişmeyecektir. Bardak her zaman doludur...

[img]http://img850.imageshack.us/img850/3420/bardakj.jpg[/img]

benim hdd de gitti arkadaşlar içinde rahmetli babamınvideo ses ve resimleri var d bölümündeydi
c de sorun görünmüyor du d sürücüsüne girince kasıyordu bende yedek almaya çalıştım olmadı
bad sektör taraması yapıyordum hdd çöktü artık bilgisayar görmüyor ne yapmalıyom bi çare çok önemli
veri kurtarma yapsam o kısıma kadar gelemiyorum yardım lütfen.

• 4 hafta sonra ...