Jump to content

Windows Lisanssız Ürün Yakalarsa ?

riddic
 Share

Recommended Posts

herhangi bir yaptırımı yok :) sadece işletim sistemini kapatır sende tekrar yüklersin. ama şimdi microsoft bir açıklama yaptı bazı Türk hacker ve bazı web siteleri crack ve modifiyle işletim sistemi satan kişileri enseliyor bilginiz olsun hemde ceza yaptırımı ile. ama gel gelelim ardaşımın dediği gibi herkes cracklı kullanıyor microsoft onun peşine düşecek olsa demo dvd ve cd kendi sitesinde yayınlamaz kullan günceleştirmeleri kapat güvenlik uyarılarını kapat hiç bir sorun yok.

Bu denetleme BSA (Business Software Allience) ve maliye bakanlığının denetim elemanları tarafından yapılabilir. Bu denetlemede şirketlerde mali inceleme kapsamında kullanılan yazılımların lisans durumlarını da kontrol edilir ve lisans ihlalinde bulunan şirket ve sorumlularına kanunda öngörüldüğü şekliyle para ve hapis cezası kesilir. Bu sadece Windows için değil örneğin Autocad programını lisasnsız kullanıyorsan da geçerlidir.3 Mart 2001'de yürürlüğe giren yeni Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre ilgili ceza maddesi şu biçimdedir;

Bilgisayar yazılımları, FSEK (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu), Türk Ceza Kanunu'nun "Bilişim Alanında Suçlar" başlıklı bölümü ve Türk Ticaret Kanunu ile korunur. Yazılım telif haklarını ihlal edenlere;
Lisans başına 10 milyar TL'den 150 milyar TL'ye kadar ağır para cezası
2 yıldan 6 yıla kadar, para cezasına çevrilmeksizin hapis.
3 yıla kadar meslekten men cezası.
Çoğaltmada kullanılan veya kopya yazılımların yüklenmiş olduğu bilgisayar ve araçlara el konulması.