Jump to content

Bu Özeliklere Rağmen Yavaş

SpecialXP
 Share

Recommended Posts

[font="Comic Sans MS"][b]Merhaba arkadaşlar benim bilgisayarımda aşırı bir yavaşlama var önce özelliklerini sonrada bu özelliklere rağmen karşılaştığım sorunları anlatacağım.

İşletim sistemi: Windows Xp TncTR Yani Bu siteden indiriğim osmanlı xp 2011 formatıdır.

Anakartım:Gigabyte G31M-ES2L

İşlemci:İntel Pentium 4 2.80 GHz

Ram:4gb Ama olduğu için Xp 3326 Mb Görüyor.

Ekran Kartı:NVIDIA GeForce 9500 GT 1GB

HardDisk:80 GB C ile D ye Bölünüyordu Bende Birleştirdim Şimdi 80 Gb

Yarı Toplama Hazır Olarak Aldım Çok Sorunla Karşılaştım Sonra Bazı Parçalarını Değiştirdim.

VE SIRA GELDİ KARŞILAŞTIGIM SORUNLARA.

1)SÜREKLİ OLARAK MAVİ EKRAN HATASI NELER DENEMEME RAĞMEN
2)İŞLEMCİ TARAFINDAN KISACASI BİLGİSAYAR ZORLANSIN ZORLANMASIN CISSSS DİYE BİR SES GELİYOR VE O SES GİDENE KADAR DONUYOR BU ONLİNE OLSUN NORMAL OYUNLAR OLSUN HEPSİNDE DONUYOR ÖNCEDEN BÖYLE BİR ŞEY YOKTU SONRADAN OLDU NE KADAR FORMAT ATTIYSAM EN KADAR TEMİZLEDİYSEM GENEDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK.
3)BU ÖZELLİKLERE RAĞMEN AĞIR ÇALIŞMASI İŞLERİMİ GÖREMEMESİ BIRAKIN BİR OYUN OYNAMAYI BİR PROGRAM YÜKLEMEYİ FACEYE BİLE ZAR ZOR GİRİYORUM KENDİ SİTEME ZATEN HİÇ GİREMİYORUM BU YAZIYI YAZARKEN BEN YAZIYORUM BİLGİSAYARIM 2 SANİYE SONRA ALGILIYOR.
4)İNTERNET HIZIM ÇOK İYİ OLMASINA RAĞMEN ÖNCEDEN İYİYDİ ŞİMDİ ÇOK YAVAŞLADI İNTERNETİM GİDİP YETKİLİ SATICIYA ŞİKAYET ETTİM TELEFON AÇTIM AMA SORUN OLMADIĞINI SÖYLEDİLER BENDE BAŞKA BİR BİLGİSAYARDA DENEDİM GERÇEKTENDE BENİM BİLGİSAYARIMDAYMIŞ SORUN.

İŞTE ARKADAŞLAR BUNLAR BİLGİSAYARIMIN SORUNLARINDAN SADECE BİR KAÇ TANESİ ŞİMDİ ŞUNU YÜKLE BUNU YAP DİYECEKSİNİZ BEN SÜRÜSÜYLE PROGRAMMI YÜKLEMEDİM SÜRÜSÜYLE SEÇENEKMİ DENEMEDİM AMA NAFİLE GENEDE OLMADI BENİM BU KONUYU AÇIP BUNLARI YAZMAMIN TEK SEBEBİ BİLGİSAYARI BENDEN DAHA İYİ ANLAYAN BİRİNİN BANA DAHA NET BİR AÇIKLAMA YAPMASI VE BENİMDE BU SORUNDAN EBEDİYEN KURTULMAM.

ŞİMDİDEN YAPACAĞINIZ YARDIMLARDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞLAR.

Special Xp Saygılarını Sunar.[/b][/font]

[b]Ben de XPye saygılarımı arz eder, size de artık Windows 7ye geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Soruna gelirsek de;
Bios ayarlarını sıfırlayın.Yani makinayı kapatıp güçten tamamen kesin ve bios pilini çıkarıp 10 dk sonra tekrar takın.
Yapabiliyorsanız bir bios update yapmanızda fayda var.
Ardından dediğim gibi win7 fikriini bir gözden geçirin.Win7 kurmamakta ısrar edecekseniz, temiz bir XP cdsi ile format atın.SP3 olması şart da değil.SP2li msdn xp de olur.

Cpudan gelen ses aklıma takıldı.Oyun vb açmayıp sistem yük altına girmezse dahi o ses geliyor, öyle mi?
En son parçaları söküp toparlama işleminde bir hata yapmış olabilir misiniz? Cpu ile soğutucu blok tam temas etmiyordur, fanla ilgili birşey olabilir.Cpu aşısı ısınıyordur.
Mavi ekranda yazanlar esas önemli olan.Mavi ekrandaki hatayı görmeden çok fazla birşey söyleyemeyiz.
[/b]

Edited by bulkane

Bu ses büyük olasılıkla Harddiskten geliyor işlemciden olduğunu saymıyorum zaten böyle bir ses mekanik bir parçanın çıkaragı sestir.Harddiskten kaynaklanan sorun internette akıcı gezinmenizi bile engeller.Kulağınızı harddiske doğru dayayarak ordan geldiğine emin olduktan sonra kablolaları söküp tekrar takın.Eğer mümkünse anakart üzerindeki farklı noktaları deneyin.Son olarakda"hd tune"isimli program ile bad sector taraması yapınız.Tüm bu sorunları hallettikten sonra sizi windows 7 bölümüne alalım.Kolay gelsin:)

Edited by kacaksevgilim

o ses cpu dan gelıyorsa artık omrunu tamamlamış demektır.. bende de 3 tane var... ıcındekı dıytlardan sanırım ses geliyor baya... donuyor yavaslıyor...işlemcini değiştir... ılla wın 7 ye geçmek zorunda degılsın eğer dıskınn yuzeyı ıyı ıse xp kur catır catır calısır eğer cpu degısırse tabııkı.. elımde calısan ama dısk yuzeylerı artık yorulan ama bad sector lerı olmayan o kadar cok dısk var kı.. dıskınıde degıstır bence cpudan sonra aynı sorunları yapıyorsa.. bu arada mavı ekran hatası buyuk ıhtımalle ramlerden yapar.. ama ışlemcın arızalı odugu ıcın cpu dan da yapabılır. mavı ekranın resmını cekıp bır koyarsan daha net yazar orada..

[b][/b]öncelikle hepinize iyi akşamlar .. o ses dediğiniz olay muhtemelen harddiskten geliyordur , 2.ci şüphem ise kondansatör lerde şişme olabilir ondan şüpheleniyorum . Bir çözüm söyleyecem sana ben teknik servisçiyim çok karşılaşıyorum sen bi PUS ( power supply ) i değiştir ve başka bir harddisk ödünç al arkadaslarından ona kurulum yapmayı dene eğer kopyalama hatası veya çeşitli mavi ekran vs. verirse ram i ve anakartı ele almamız lazım saygılarımla inşallah çözülür problemin..

aynı sorun bende de vardı. işlemci fanı ile işlemci arasındaki soğutucu macun özelliğini yitirmiş olmalı. o bölgeyi temizleyip, yeni macunu sürüp, işlemciyi ve fanını tam oturacak şekilde kusursuz monte ederseniz sorun kalmayacaktır.

işletim sistemi veya programlarla boşuna uğraşmayın. kolay gelsin.

ziya arkadaşaın dediği gibi power suply de sorun olabilir bu arada bende teknik servis işi yapıyorum powerler belirli bir süre sonra
verdiği güç giderek azalmaktadır buna bağlı donmalar kasılmalar yaşayabilirsin hdd sorunlarıda aynı şekilde çok yavaşlatır ve mavi ekran sorunları yaşıyabilirsin ramlarında sorun olucağını çok zannetmiyorum ama isterseniz onlarıda tek tek test edebilirsiniz

[font="Comic Sans MS"]Wİn7 dede bu sorun var vistada var.Dediklerinizi harfi harfine yerine getireceğim yardımlarınız için çok teşekkür ederim inşallah düzelir win7 ultimate 64 bit kullandım olmadı 32 bit olmadı tüm sürümlerini denedim olmadı şimdide dediklerinizi uygulayacağım tekrardan
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM[/font]

[font="Comic Sans MS"][size="5"][u][b]Special Xp SAYGILARINI SUNAR[/b][/u][/size][/font]

Edited by SpecialXP

[quote name='alpingo1' date='16 March 2012 - 20:46 ' timestamp='1331923586' post='1170800']
aynı sorun bende de vardı. işlemci fanı ile işlemci arasındaki soğutucu macun özelliğini yitirmiş olmalı. o bölgeyi temizleyip, yeni macunu sürüp, işlemciyi ve fanını tam oturacak şekilde kusursuz monte ederseniz sorun kalmayacaktır.

işletim sistemi veya programlarla boşuna uğraşmayın. kolay gelsin.
[/quote]

Kardeşim İşlemci Macunu ( Termal Jel ) Biterse Pc 10 Dakika kadar süre sonunda kapanır .. mavi ekran vermez eğer seninde tekrar başına mavi ekran sıkıntısı gelirse ram lerini bi kontrol edersin iyi aksamlar

[quote name='SpecialXP' date='16 March 2012 - 21:17 ' timestamp='1331925434' post='1170819']
[font="Comic Sans MS"]Wİn7 dede bu sorun var vistada var.Dediklerinizi harfi harfine yerine getireceğim yardımlarınız için çok teşekkür ederim inşallah düzelir win7 ultimate 64 bit kullandım olmadı 32 bit olmadı tüm sürümlerini denedim olmadı şimdide dediklerinizi uygulayacağım tekrardan
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM[/font]

[font="Comic Sans MS"][size="5"][u][b]Special Xp SAYGILARINI SUNAR[/b][/u][/size][/font]
[/quote]

Biz teşekkür ederizde kardesim sen o işlemciye anakarta çok yüklenmişsin bea :D:D ... 64 bit felan kurma benim sana bi önerim olacak İşletim Sistemi hakkında ;

http://www.tnctr.com/topic/181539-windows-xp-professional-sp3-lite/

Bunu İndir Kurr 20 dk da en fazla format atıyo çok hızlı bi işletim sistemi bazı bileşenler çıkartılmış gözatmak istersen link yukarda hemen buda download ;

:download1:
http://hotfile.com/dl/127162897/ed6a987/PXPRPRPX.rar.html

arkadasımız Leon ' Dan alıntı .

ilk önce anakartın üretici sitesine bak sorunsuz kullanacağın ram lerin listesi orada yazar
markası bellek boyutu çalışma hızı birde kodu örnek kingstonkvr1333d3n9 gibi listeyle ramlarını
karşılaştır mavi ekran hatası genelde bu yüzden yapar ses e gelince donanımlar arasında harddisk
ses yapar işlemci yada başka bir donanımdan sesgeldiğini duymadım psu yetersizse donanımlara yeterli beslemeyi yapamaz
ve donanımlar stabil çalışamaz hata verir işlemci macunu bitmişse çok ekilemez 5 10 derece filan fanın iyi ise sorun olmaz
ben 3 yıl kullandım öyle işlemci
not xp de sürkli mavi ekran hatası veren pc ye win7 yükleyince xp den hızlı ve hatasız çalıştı
mavi ekran gitti bu da donanımlardan birinin xp driverinde sorun olduğunu gösteriyor
sizinde olabilir

Edited by yawuz58

[font="Comic Sans MS"]Yardımlarınız İçin Sizlere Çok Çok Teşekkür Ederim Arkadaşlar Dediklerinizi Deniyorum Win 7 yede Geçicem Dediklerinizi Harfi Harfine Uyguluyorum.[/font]

[u][b][font="Comic Sans MS"][size="5"]Special Xp Sizlere SAYGILARINI Sunar[/size][/font][/b][/u]

[quote name='Horneytown' date='17 March 2012 - 17:39 ' timestamp='1331998773' post='1171242']
ram 4gb oldugu halde xp nin 32 bitini kullanmışın galiba 64 bit duralken.performansını vermez tabiki.yeniden windows kur.
[/quote]

[b][color="#FF0000"]Yahu kardeşim iş olsun diye, bilip bilmeden, araştırmadan yorum yapmayın lütfen :( milletin aklını karıştırmayın... sen hiç 64bit Xp kurup performansını denedin mi? Bu bir çözüm değil... Bazı arkadaşlarda donanıma bakmadan Windows 7 kur demiş... Sizleri yadırgamıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen... burası bir bilgilendirme, bilgi vesaire paylaşım platformu, herkes kendi ilgi alanında emin olduğu şeyleri yazsın. Arkadaşın İşlemcisi Pentium 4, yani tek çekirdekli bir işlemci... Eğer Windows 7 kurarsanız bu makinaya... işlemcinin yarısından çoğunu sistem yicektir.(deneyimlerimden biliyorum)[/color][/b]

[b][color="#0000FF"]Şimdi soruna gelicek olursak, bayağı bir söküp takmışsın anlaşılan bilgisayarı... işlemci fanını tam oturtamamış olabilirsin... veya ram'lerinde sorun olabilir... veya erkan kartı veya işlemci fanının göbeği gevşemiş bazen boşa düşüyor, düştüğü zamanda ses çıkarıp ısınıyor ve mavi ekran veriyor olabilir...Veya arkadaşlarında dediği gibi ses mekanik bir parça olan HDD'den geliyor olabilir...PSU'da sorun olması pek mümkün değil, olsa mavi ekran vermez... Çok az bir ihtimalde olsa RAM'lerin statik elektrikden dolayı bozulmuş olabilir...Daha bu böyle uzar gider...çok narin şeyler bunlar... Ama HDD büyük ihtimal...mümkünse başka bir HDD'ile dene...[/color][/b] [color="#FF0000"][b]Flash bellek veya CD'den çalışan bir XP ile de deneyebilirsin...[/b][/color]

[b][color="#0000FF"]Hayırlısıyla sorunu çözersen, Temiz veya Hafif modifiyeli (ikonlu, normal temalı) bir Xp 32bit sp3 kur...keyfine bak [/color][/b]

Edited by ilx_199

Öncelikle kurmuş olduğun işletim sistemi 64 bit olmalı ki bilgisayarın 4 gb. ram i tam olarak görebilsin(4gb. ve üstü için 64 bit kurulur). Ayrıca windows 7 kurmamanı tavsiye ederim sağlam bi 64bit xp bul.İşlemcin win7 için yeterli deil bence.Ses konusunda şüpheliyim genelde ses hdd den gelir ve mavi ekran hatasını da hdd kaynaklı diye biliyorum.Bilgisayarının işlemci ısı değerine bakarak ol eğer ısı değeri yüksekse macununu tazelersin.Ayrı bi hdd bularak onda dene bence eğer performans değişmezse bi çözüm yolu düşünelim.kolay gelsin iyi akşamlar....umarım yardımcı olmusumdur.

[quote name='ilx_199' date='17 March 2012 - 16:55 ' timestamp='1332003324' post='1171283']
[b][color="#FF0000"]Yahu kardeşim iş olsun diye, bilip bilmeden, araştırmadan yorum yapmayın lütfen :( milletin aklını karıştırmayın... sen hiç 64bit Xp kurup performansını denedin mi? Bu bir çözüm değil... Bazı arkadaşlarda donanıma bakmadan Windows 7 kur demiş... Sizleri yadırgamıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen... burası bir bilgilendirme, bilgi vesaire paylaşım platformu, herkes kendi ilgi alanında emin olduğu şeyleri yazsın. Arkadaşın İşlemcisi Pentium 4, yani tek çekirdekli bir işlemci... Eğer Windows 7 kurarsanız bu makinaya... işlemcinin yarısından çoğunu sistem yicektir.(deneyimlerimden biliyorum)[/color][/b]

[b][color="#0000FF"]Şimdi soruna gelicek olursak, bayağı bir söküp takmışsın anlaşılan bilgisayarı... işlemci fanını tam oturtamamış olabilirsin... veya ram'lerinde sorun olabilir... veya erkan kartı veya işlemci fanının göbeği gevşemiş bazen boşa düşüyor, düştüğü zamanda ses çıkarıp ısınıyor ve mavi ekran veriyor olabilir...Veya arkadaşlarında dediği gibi ses mekanik bir parça olan HDD'den geliyor olabilir...PSU'da sorun olması pek mümkün değil, olsa mavi ekran vermez... Çok az bir ihtimalde olsa RAM'lerin statik elektrikden dolayı bozulmuş olabilir...Daha bu böyle uzar gider...çok narin şeyler bunlar... Ama HDD büyük ihtimal...mümkünse başka bir HDD'ile dene...[/color][/b] [color="#FF0000"][b]Flash bellek veya CD'den çalışan bir XP ile de deneyebilirsin...[/b][/color]

[b][color="#0000FF"]Hayırlısıyla sorunu çözersen, Temiz veya Hafif modifiyeli (ikonlu, normal temalı) bir Xp 32bit sp3 kur...keyfine bak [/color][/b]
[/quote]

P4'Lü 3 GHZ hızında çalışan 1.5 gb ram takılı makınaya kendi ellerimle windows 7 kurdum ve en az XP kadar performanslı çalıştıgına şahit oldum(aura efektleri açık).Keza 8 yıllık Lebtop kurulan windows 7 de öyle.Bahsedilen sistem windows Vista olsaydı haklıydınız.Düşük makinalarda win7 ptimizasyonu çok daha verimli.bilip bilmeden saydırmadan önce karşıdakininde en az senin kadar bilgili oldugunu varsayarak saygılı davranılmalı
Ayrıca arkadaş defalarca kez farklı windows ile denemiş.Onun yerine linux live cd gibi cd den çalışan bir sistem ile denemsi daha mantıklı olur.Hdd arıza olup olmadıgı bu şekilde anlaşılabilir

Edited by kacaksevgilim

[quote name='Horneytown' date='17 March 2012 - 20:22 ' timestamp='1332008575' post='1171336']
ilx_199 sen galiba çok biliyosun burda kimse kafasına göre yazmaz herkes bildigini paylaşır ve söler zaten..
[/quote]

[color="#FF0000"]Evet biliyorum, deneyimlerime dayanarak konuşuyorum, evet kafana göre yazıyorsun, çünkü 64bit xp optimizasyonu iyi olan bir sistem değil ve sen hiç x64 xp kurup test ettin mi? ve arkadaşın sorununu çözmeye yönelik bir cevap değil bu..[/color]

[quote name='kacaksevgilim' date='17 March 2012 - 21:32 ' timestamp='1332012753' post='1171360']
P4'Lü 3 GHZ hızında çalışan 1.5 gb ram takılı makınaya kendi ellerimle windows 7 kurdum ve en az XP kadar performanslı çalıştıgına şahit oldum(aura efektleri açık).Keza 8 yıllık Lebtop kurulan windows 7 de öyle.Bahsedilen sistem windows Vista olsaydı haklıydınız.Düşük makinalarda win7 ptimizasyonu çok daha verimli.bilip bilmeden saydırmadan önce karşıdakininde en az senin kadar bilgili oldugunu varsayarak saygılı davranılmalıAyrıca arkadaş defalarca kez farklı windows ile denemiş.Onun yerine linux live cd gibi cd den çalışan bir sistem ile denemsi daha mantıklı olur.Hdd arıza olup olmadıgı bu şekilde anlaşılabilir
[/quote]

[b][color="#FF0000"]Ya arkadaşım hayal dünyasında yaşamayalım lütfen, bende teknik serviste çalışıyorum o kadar bilgisayar geçti elimden, denedim gördüm ve bilişim öğrencisiyim... p4'den bahsediyoruz, Windows 7'de Xp kadar performanslı diyorsun... sanırım bilgisayarı sadece internet bazlı kullanıyorsun... peki bu kişi en basitinden cs 1.6 vb. bir oyuna girdi ve arkada wmp veya winamp tarzı bir programla antivirüs çalışıyor... neler olacağını biliyor musun?

Sanırım ne demek istediğimi anlamışsındır...[/color][/b]

evet arkadaşım test ettim.teknik serviste çalışıyorum diyosun bilişim ögrencisiyim diyosun olabilir daha çok yol alman gerekiyo.ben senden fazla bilgisayar alanındayım senle tartışacak degilim burda.powerından sorun olabilir başka bir powerle denemeye çalış..

Edited by Horneytown

[font="Comic Sans MS"]Değerli arkadaşlarım abilerim burda bir sorun için bu kadar tartışmanıza gerek yok hepinizin yorumlarından belliki bilgisayardan anlıyorsunuz ben p4 kullanmak istemiyordum eski işlemcim intel celerondu 1.6 GHz di bende emanet olarak takmıştım iyi performans veriyordu ilk başlarda.Ama sonradan yavaşlamaya başladı ve baştada söylediğim gibi sorunlar çıktı araştırdım cısss sesinin gelmesi ve 1-2 sn donması hdd'den kaynaklanıyormuş hddyi değiştiricem yada alıcı buldum satıcam notebook yada masaüstü alırım.[/font]

[font="Comic Sans MS"][size="4"]HEPİNİZE YARDIMLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.[/size][/font]

[font="Comic Sans MS"][size="5"]Special Xp SAYGILARINI SUNAR...[/size][/font]