Jump to content

Hangi Marka Anakart Kullanıyorsunuz?

Share

69 members have voted

1. 1. Anakartını Seç!

Recommended Posts

Adil bir oylama bekliyorum. Herkes kullandığı anakart markasını yukarıdan seçsin.

Anket 05.04.2012 - 10:00 'da sona erecektir. Ardından anakartlar ve işlemciler konusunda detaylı bir tartışma konusu açılacaktır. Oyalamaya katıldığınız için şimdiden teşekkür ederiz. Edited by Compni

Arkadaşlar ön yargılı davranmak istemem aslında ama ASUS adı olan bir firma sadece bu! Asus anakartlar çok geçti elimden bir çoğunun chipseti aşırı ısınmadan yandı. Genelde aldığım anakartlar 150-200 lira civarında idi tam olarak ürün kodlarını vs. bilmiyorum ama hep ısı derecesi 45-60 derece arasında olurdu. Bu yüzden asusu tercih etmedim ve MSI anakart aldım hayatım değişti. Ben hayatımda 20 30 derece arasında ısınan ilk defa anakart görüyorum üstelik oyun oynadığımda bile.. Gigabyte'ı denemiş değilim ama onun da kaliteli olduğunu düşünüyorum yani MSI ve Gigabyte ana seçiminiz olmalı diye düşünüyorum.. Performans, soğutma açısından iki marka da çok iyi..

[quote name='Compni' date='02 April 2012 - 22:06 ' timestamp='1333393614' post='1179987']
Arkadaşlar ön yargılı davranmak istemem aslında ama ASUS adı olan bir firma sadece bu! Asus anakartlar çok geçti elimden bir çoğunun chipseti aşırı ısınmadan yandı. Genelde aldığım anakartlar 150-200 lira civarında idi tam olarak ürün kodlarını vs. bilmiyorum ama hep ısı derecesi 45-60 derece arasında olurdu. Bu yüzden asusu tercih etmedim ve MSI anakart aldım hayatım değişti. Ben hayatımda 20 30 derece arasında ısınan ilk defa anakart görüyorum üstelik oyun oynadığımda bile.. Gigabyte'ı denemiş değilim ama onun da kaliteli olduğunu düşünüyorum yani MSI ve Gigabyte ana seçiminiz olmalı diye düşünüyorum.. Performans, soğutma açısından iki marka da çok iyi..
[/quote]
2 farklı asus anakart kullandım. ısıları 20-25 dereceden yukarıda çalıştığını görmedim.

[quote name='LeOn.' date='02 April 2012 - 21:10 ' timestamp='1333393831' post='1179989']
2 farklı asus anakart kullandım. ısıları 20-25 dereceden yukarıda çalıştığını görmedim.
[/quote]
Dediğim gibi ön yargılı davranmak istemiyorum. Kullandığın ürüne göre de değişiyor tabi. Özellikle de son model anakartların hepsi kaliteli gözüküyor. Alıp kullanmadım ama dış değerlendirme özellik ve performans açısından iyi gözüküyorlar. Ama burada değerlendirme ortak yani eskiden yeniye tam olarak.

anakart ısısına nasıl bakıyorsunuz benim tercihim şimdiye kadar asus oldu pek sorun yaşamadım ama
gigabyte ta tercihim olabilir bence bu anakratlar iyice ele alınmalı
anakart alırken ilk dikkat etmemiz gereken husus bence çipset olayı
mutlaka intel çipsetli anakartlar tercih edilmeli ikinci tercih ise
slot sayısı ve aralıkları pcı ex 16x slotun pcı slotlarla arasının açık olmasına dikkat
ediniz genelde ya bios pili yada pci ex 1x slot bulunur 1 yada 2 tane
günümüzde yüksek performans ekran kartları çift slot kaplamaktadır bu yüzden
bilgisayarımıza harici donanım takmaya çalışmamızda ses kartı tv kartı kamera kartı
ethernet kartı slotlara takılan usb çoğaltıcı gibi donanımlar takamayabiliriz
slot aralıkları ve sayısına dikkat ediniz 3 pcı slotlu ve pciex 16 x slotlarla arası açık
anakartlar tercih edilmeli

Bayağıdır araştırıyorum. İnternette binlerce anket var. Ama kimse detaylı bu konuda makale vs. yazmamış. Şöyle söylemem gerekirse.. Bence şimdi kimse anakart ne de işlemci almasın. Çünkü her şey rayına daha yeni oturmaya başladı. Yeni işlemci ve yeni anakartlar resmen 1 milyara anakart var. :D Düşünsene 1 milyar anakart 1 milyar işlemci yandık. 1 yıllık maaşım edecek.

Edited by Compni

Şimdiki anakartım gigabyte eskiside öyleydi, yani kolumu kessem gigabye akar, işin şakası gigabyte ve asus anakart konusunda gerçekten iyiler. Ozaman neden gigabyt seçtim (5 ay oldu alalı) gigabyte ta garanti süresi 3 yıldır asusta ise 2 yıldır, asus garanti süresinden kaybetti malesef, ki 1 yıl azımsanmayacak bir garanti süresi. Gigabye tavsiye ediyorum, 2 yıl olsun garantisi diyorsanız, asusta alabilirsiniz.

[b][u]MSİ P7N Platinum [/u]Kullanıyorum LGA 775 de SLI için birebir bir kart.SLI sistemimde kullanıyorum. :good: [/b]

ilk hızlı bılgısayarım 5 6 sene kadar oldu alalı asus a8v ai series di anakartın sıcaklıgı 20 30 arası gezınırdı işlemcide 45i geçdigini hiç görmedim oda yaz ayında hava 37 38 derece üstelik oyunda
Şuan ise p5v8-mx anakartta 3ghz costarika pentium d kullanıyorum anakart 35 40 arası güney köprüsü harici ekran kartıyla üstüne fan takmazsam 55 60 ı buluyo bu havada fan takdım 35 40 45 o aralarda işlemci 50 65 arası gezınıyo şu 10 15 derecelık havada bukadar ısı var düşünün yazın nabıcam bılmıyorum ilk yazım olucak bu anakart işlemciyle 2,el almısdım arkadasdan yan kapagı kesıp 15 cm cooler master fan takdım anakarttan kontorollü bu halde bu dereceler :(

Edited by asizemheri

Isınma sorunlarıyla çok uğraştım. Özellikle asus üzerinde, tabi bu sorunu yaşamayanlar da var. Orta da bildiğimiz şey şu kullandığınız anakart sanırım soket775 bu nokta da duruyor. Asusun soket775 neredeyse tüm anakartları aşırı ısınıyor özellikle oyun oynayan biri iseniz. Bu ısınma her geçen gün artıyor örneğin bu anakartı 5 yıl kullanabilirsiniz ama en sonunda aşırı ısınmadan chipset yanar. Ama gigabyte ve msi gibi markalar da ben böyle bir şey ile karşılaşmadım. Bu sözüm soket775 içindir. Yeni piyasaya çıka anakartların hepsi kaliteli çünkü 200 lira ve 1000 lira arasında hepsi :)

İşlemci konusuna gelecek olursak su soğutma sistemine geçmelisiniz en iyisi..
Günümüz de hangi işlemciyi kullanacağım gibi sorular da gelebilir. Piyasa da şuan iki marka da iyi işlemcilere sahip intelin i3(Çift Çekirdek), i5(Dört Çekirdek), i7(Dört ve Altı Çekirdek) işlemcileri mevcut bu işlemcilerin hepsi kaliteli güzel zaten inteli biliyoruz. Ama şunu unutmamak gerek AMD ilk başlar da çıkan ısınma sorunları yüzünden piyasa da kötü anılara neden oldu. Yoksa amd bence intelden daha iyi. Orta da 8 çekirdek yapmış bir marka var. Ve adam diyor ki size 4 çekirdeğini açıyorum sadece bunu kullanabiliyorsanız kullanın! Yani adam iddia ediyor! Kesin konuşuyor!

Performans isteyenler MSİ anakart ve AMD FX işlemci ile çok iyi bir sistem kurabilir.

Gigabyte m56s-s3 kullanıyorum ve gerçekten memnunum.Bazı arkadaşlarda olduğu gibi benimde sanırsam asus ile yıldızım barışmadı elime kaç tane asus geçtiyse hep sorunlu çıktı özellikle teknik serviste çalışırken asus anakart çöplüğüne dönmüştü dükkan.
O yüzden Gigabyte :thumbsup:

TURBO EVO KULLANIYORDUM dün yandı resmen dumanlar cıktı... allahtan diğer bileşenlere birsey olmadı.. 1.5 sene çatır çatır calıstı... asuslar guc hız olarak gercekten kullanıcıya ıstedıgını verıyor.. ama ısınma olayı cıden hepsınde var... kim yok derse köpüsüne bir parmak bastırıp anlasın :)
resmen hısseıyorsun.. yanıyor.. bunun dısında epox ve abit tek gectıgım artlardır... asus kadar iydir performansta.. oc yapanlar ıcın gercekten faydalı markalar.. bu arada artık turkıyede dagıtıı yapılmıyor...

Oylar ve yorumlar için herkese teşekkürler..
Oylama süresi 05.04.2012 saat 10:00 'da sona erecektir.
Sonucun da detaylı bir Anakart+İşlemci kullanımı konusu açılacaktır.

Oylamaya devam..
Not: Hız aşırtma yapanlar için MSI öneriyorum. Şuan z77 anakartlar da hiç bir işlem uygulamadan bir tuşa basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

[color="#808080"]Not2: http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/msi-x79a-gd65-8d-intel-2011-soket-ddr3-usb3-sata3-pci-e-g3-atx-anakart.html
Siz hayatınız da böyle bir anakart gördünüz mü 128 GB RAM desteği.. Bunu yapan dünya da tek marka MSI! :)[/color]

Edited by Compni

[quote name='Compni' date='03 April 2012 - 11:03 ' timestamp='1333440216' post='1180240']
Not: Hız aşırtma yapanlar için MSI öneriyorum. Şuan z77 anakartlar da hiç bir işlem uygulamadan bir tuşa basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

[/quote]
[b]Benim asusta'da turbo key özelliği var power tuşuna basınca otomatik overclock yapıyor.Bu çoğu asus anakartta var. [/b]

Edited by LeOn.

[quote name='Compni' date='02 April 2012 - 21:06 ' timestamp='1333393614' post='1179987']
[/quote]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1333443093__resim-2.jpg[/img]

üstelik hız aşırtma yaptım pc ye

Edited by ayhankorkmaz

Bakın arkadaşlar sözlerime hep sakın yanlış anlaşılmasın, ön yargılı davranmak istemem gibi şeylerle başladım. Aslında bu iyi şu güzel dememin sebebi konunun okunurluk derecesi artması. Bu konuda herkesin kullandığı anakartı savunurken özelliklerini, güzelliklerini anlatması. Sonucunda herkesin ortak bir kararı olacak bundan eminim. Sizlerin verdiği oylar ve yorumlar sonucunda güzel bir kasa toplayacağız. Bunlar ideal olacaklar. Ve insanlar neden, niçin onu bunu almalıyım diyemeyecek çünkü en iyi, en kaliteli ve en uygun parçalardan oluşmuş 2 yıl garantili bilgisayarlar yaratacağız hepsi sizin sayenizde olacak. Ardından detaylı bir bilgisayar alım konusu açılacak eminim ortaya güzel şeyler çıkacak. Tekrar teşekkürler.

• 2 hafta sonra ...