Jump to content

Neden Herkez Autoplay Media Studio Kullanıyor?

HaydarŞahin
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar neden Tnc Tr.com daki herkes AutoPlay Media Studio kullanıyor
benim bildiğim bu programlama işinde en iyisi visual studio ben de onu kullanıyorum ama neden AutoPlay Media Studio kullanılıyor bu işte

• 2 hafta sonra ...

[quote name='HalilYanar' date='12 April 2012 - 18:08 ' timestamp='1334243308' post='1185440']
Visual studio indirdim aslında daha önce masaüstüne .exe falan gelmedi bulamadım o yüzden sildim şuan olsa anlatan gine kullanırım...
[/quote]

masaüstüne kısayol atmaz baslata bakmaya deneyebilirdin :D

Autoplay Media Studio bir programlama dili değil sadece geliştirme arayüzüdür. Bir Programlama dili olan Lua'yı kullanır. Ayrıca AMS CD'ler için autorun menü hazırlama fikrinden ortaya çıkmış bir fikirdir ve zamanla gelişip bugünkü halini almıştır. O yüzden bu şekilde bir karşılaştırma doğru olmaz. Lua'a ya gelirsek oldukça hızlı ve kolay bir dildir. Şu an "Serious Sam 3" gibi oyunlar Lua dili ile geliştirilmekte. AMS'den biraz anlıyorsanız Oyun Console'unu açtığınızda anlarsınız zaten. Gelelim kolaylığa, AMS'nin kendisi 65 MB, AMS ile yaptığınız uygulamalar Visual Studio gibi .NET Framework vb. ek araçlar istemez. Her nesnenin kendi eventi vardır. Buda kod duzenini sağlar. Örneğin Visual Studio'da bir değişken tanımlarken önce onun tipini belirtmeniz gerekir. tablomu sayımı stringmi vb. ama AMS de direk sIsim = "Ali" dersiniz ve o değişken tanımlanmış ve tipi belirlenmiş olur. Daha sonra isim = 1 dediğiniz de de değişken tipi anında değişir. AMS'nin dili oldukça kolay ve çabuk öğrenilebilir. Biraz ingilizce ve programlama bilginiz varsa help dosyasından bile öğrenebilirsiniz. Tabi Visual Studio ile yapabildiğiniz şeylerin hepsini AMS ile yapmanız mümkün değil fakat geliştirilen pluginler ile AMS'ye bir çok özellik eklemek mümkün. Eksilerine gelirsek, internet ve sql işlemlerinde ams nin donması en büyük sıkıntımız. Bazı nesnelerin eksikliğide kendini çok hissetirmekte. Ama orta düzey program yazmak isteyenler için biçilmiş kaftan. İmkanınız varsa Visual Studio öğrenin derim ama çok uğraşmak istemiyorsanız AMS candır.