Jump to content

Kingston Raw Dosya Sistemi Sorunu?

ratapan
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bu gün flaş diskimi pcye taktığımda dosya sistemi olarak raw a dönüştüğünü gördüm.Ne yaptıysam biçimlendirip eski haline getiremedim.Hdd tune programıyla da test ettim fiziksel bi sorun yok.Windowsta boyutunu tam olarak görüyor fakat ayrılmış alan olarak 0 mb yazıyor.Resimde görüldüğü gibi
[img]http://i39.tinypic.com/15ikcg.png[/img]
Acaba bu sorunu nasıl düzeltebilirim.

DISKPART kullanarak düzeltebilirsin. Komut satırına DISKPART yazarak Diskpart'ı etkinleştir (komut satırı DISKPART> olarak gözükecek) sonra sırası ile aşağıdaki adımları uygula;

list disk
select disk #disk numarası# ( Örnek olarak aşağıya bir resim ekledim. Aşağıdaki resimde 1 numaralı disk USB disktir.)
clean
create partition primary
select partition 1
active
format FS=NTFS quick ( Bu şekile format uygular isen daha çabuk olur )
assign
exit
.
[img]http://2.bp.blogspot.com/_74PaN6f7lEE/TQuaa7WaQkI/AAAAAAAABSU/fXpLj7eBAKk/s1600/Diskpart-4.png[/img]
.
.
NOT: Yukarıda vermiş olduğum resim sadece örnektir. Hangi işlemi yapınca hangi onay mesajını görüntüleneceğini görmen amacı ile eklenmiştir. Tam olarak sana yazmış olduğum komutları uygula yeterli olacaktır.
ÖNEMLİ NOT : DISK NUMARASI olarak gireceğin numara kesinlikle USB belleğine ait olan sürücü olmalıdır. aksi halde kullanmakta olduğun diskleri silede bilirsin. Zaten USB belleğin 7692 MB olarak görünecektir. ona ait numarayı seçmen gerekli !!!!!!!!

daha sonra Bilgisayarımdan istediğin işlemleri gerçekleştirebilirsin ( Biçimlendirme vs )

Haydi kolay gele !

DISKPART ile belirttiğim şekilde yapmış isen zaten NTFS olarak biçimlendirmiş olmalıydı. Resimde de belirtildiği gibi en alt satırda FORMAT FS=NTFS olarak yazılı. orayı sadece format olarak yazmışsan EXFAT olarak tanımlar. İlk iletimdeki işlem sırasını tekrardan EKSİKSİZ olarak uygular isen NTFS olarak tanımlar. Sana iletiyi yazmadan önce kendi USB diskimi RAW olarak tanımlayıp, herhangi bir sorun olacak mı diye kontrol ederek iletiyi yazmıştım. Şimdi herhangi bir sorun yok USB diskimde. İşlemleri eksiksiz uygulamaya çalış. DISKPART uygulamasındaki komutları açıklayarak yeniden yazayım.

LIST DISK ---> bilgisayara bağlı tüm diskleri listeler
SELECT DISK #DISK NUMARASI# ---> #DISK NUMARASI# olan diski seçer
CLEAN ---> seçili disk ile ilgili tüm bölümlendirme ve öz nitelikleri sıfırlar !
CREATE PARTITION PRIMARY ----> Diske birincil bölüm oluşturur
SELECT PARTITION 1 ---> Diskteki birincil bölümü seçer
ACTIVE ----> Seçilen bölümü aktif hale getirir
FORMAT FS=NTFS QUICK ---> Birimi NTFS olarak çabuk biçimler ( Sondaki QUICK kaldırılır ise normal hızda biçimlendirme yapar )
ASSIGN ----> Windows tarafından Diske bir sürücü harfi atanmasını sağlar. Örnek ASSIGN=I . Sadece ASSIGN komutu girilir ise sıradaki sürücü harfi atanır
EXIT ---> DISKPART'tan çıkar.

Bu şekilde uygulayacaksın işlemleri. Herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Haydi kolay gele !