Jump to content

Pc Patlaması - Power Supply Ve Anakart ..sorunu

kara-okyanus
 Share

Recommended Posts

[size="7"][/size]Selam, direk konuya gireyim.Geçen hafta pc den dumanlar geldi ve kendini kapattı.1 gun boyunca çalışmadı, ertesi gün açtım çalıştı.Bir kaç gün sonra, tabi ben biraz abartırım kullanmayı neyse sabah 5-6 gibi oyun felan oynuyordum herhalde, pc nin içinde yuksek sesli patlama oldu, hatta kasanın açık yerlerinden turuncu ışık gorundu.Daha sonra ben pc yi arkadaşa goturdum ve bana power da ve anakartta sorun var dedi 40 tl ye yaparım yada yaptırırım dedi.Bu arada kasayı açıp pc yi çalıştırmyaı denediğimde tabikide hiç birşey çalışmıyordu ama anakartta ışık yanıyordu. Kafam şundan karıştı; eğer power bozuksa anakartta ışık neden yanıyor veya anakartta bozuksa aynı şekilde ışığı neden yanıyor? Neyse dun arkadaşa (dizustu bilgisayar satıcısı) tamam yaptır dedim 40 tl verdim aldım pc yi.Sorun şu, çocuk içindeki power supplyı değiştirmiş ankartta sorun varsa yaptırmış ama pc açıp kullandıktan bir süre sonra kapanıyor hemen. Daha çok oyun felan gibi şeylere girince 5 dk felan olmadan atıyor.5-10 dk çalışmıyor sonra tekrar açınca çalışıyor. 3 farklı uzatma ve evin 5 farklı yerinde denedim hep aynı şey.Bilgisayar herhangi yuksek performanslı bir şey yapmaya çalışınca (pes12 gibi...) pc kapanıyor. Arkadaşlar sizce sorun nedir yardımcı olabilecek misiniz? Kısa zamanda çözüm üretebilecek var mı çünkü bu hafta pc den çok işim var ve bizim bölümün pc lab.ları berbat.(Elimde kasayı ordan oraya taşımaktan yoruldum...)

Power arızalarında ilk zarar gören parça ram ve harddisktir anakart ta olabilir ama tespit etmeden kmse sana kesin sonucu söyleyemez
ddigin gibi ışıklar dumanlar falan varsa makinayı uzay montaj ( kasa dışında açık şekilde) olarak test etmelisin
anakartın ışığına takılma ışığı yanıyo diye sorunsuz bi anakart olacak anlamında değil
tanıdığın seni öpmeyecek birisine götür test etsin ram harddisk power onları bi denesin sende ona göre masraf edersin...

abi zaten demişsin ankart patladı. ya da psu patladı diye. böyle bir şey olmuşsa o zman tüm parçalara zarar gelmiştir. sen napacaksın? hepsine elveda diyeceksin çünkü büyük ihtimal tüm parçalarına yüksek elektrik gitti. bu durumda parçalar ya öldü ya da ölüme yaklaştı maalesef o parçaları çöpe atmalısın. çalışır olanları yeni bir bilgisayara taksan bile o parçala yeni bilgsayarı bozar.tamir ettirmek ise çok pahalıya mal olacak. bak geçen bir arkadaşım -kendi bilgisayar tamircisi- bir bilgisayar gegldi adam illallah etti. valla. işlemci yüzünde anakart, ram ve hdd uçmuş. bu bilgisayar için adam 12 saate yakın bir süre uğraşmış. sonra yeni bir anakart ve işlemci falan vermiş çocuğa 200 lira almış 170 lira sattığı malın parası 20 lira format parası geri kalan 10 lira da adamıno kadar uğraşmasının parası. yani o kadar uğraşma hem çocuğun o kadar parasına mal oldu hem de bizim bilgisayarcı boşuna iş yaptı. sen git yeni bir sistem topla gıcır gıcır.

[quote name='kara-okyanus' date='18 April 2012 - 07:57 ' timestamp='1334735849' post='1188454']
[size="7"][/size]pc açıp kullandıktan bir süre sonra kapanıyor hemen. Daha çok oyun felan gibi şeylere girince 5 dk felan olmadan atıyor.5-10 dk çalışmıyor sonra tekrar açınca çalışıyor. 3 farklı uzatma ve evin 5 farklı yerinde denedim hep aynı şey.Bilgisayar herhangi yuksek performanslı bir şey yapmaya çalışınca (pes12 gibi...) pc kapanıyor. Arkadaşlar sizce sorun nedir yardımcı olabilecek misiniz? Kısa zamanda çözüm üretebilecek var mı çünkü bu hafta pc den çok işim var ve bizim bölümün pc lab.ları berbat.(Elimde kasayı ordan oraya taşımaktan yoruldum...)
[/quote]

O arkadaşına söyle işlemci fanını ve soğutucusunu bir kontrol etsin. Toz kaplanmışsa temizlesin. Termal macunuda yenileyiversin. Fan hiç çalışmıyorsa onarsın yada değiştiriversin.

bak kardeşim senin sorunun kalitesiz power bu çok belli

powerinin gücü az yani wattı o arkadaşına söyle adam gibi power taksın öyle
25-30 liralık 3. el power takmasın en az gerçek 350 watt olsun

öyle çakma 400falan da olmasın

[quote name='tutuklu8' date='23 April 2012 - 07:03 ' timestamp='1335157438' post='1190864']
bak kardeşim senin sorunun kalitesiz power bu çok belli

powerinin gücü az yani wattı o arkadaşına söyle adam gibi power taksın öyle
25-30 liralık 3. el power takmasın en az gerçek 350 watt olsun

öyle çakma 400falan da olmasın
[/quote]

aynen arkadaşım benimde basıma gelmişti sıfır kutusunda çıkarmıs oldugum power donma kilitlenme hatta açılmıyodu bazen baskasıyla degiştirdim sorun çözüldü.Çalısan bi bilgisayarı powerını al tak dene