Jump to content

Ram Yükseltme

niceboyyy
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ben ramimi yükseltmek istiyorum ama hangi yolla yapacağım bilmiyorum.Şimdiki ram 1 gb ama win 7 doğal olarak kasmalar yaşatıyor o yüzden yükseltmek istiyorum.

Anakart Gigabyte GA-945GCM-S2L

DualCore Intel Pentium E2140, 1600 MHz (8 x 200) işlemci

2 tane ram yuvası var DDR2.1 Tanesi boş diğerinde 1 gb lık ram var diğerine de 1 gblık ram mi alsam yoksa başka bi yöntem mi bulsam yardım cı olursanız sevinirim..2 gb win 7 için yeterli olur mu?

bu arada şimdiki bellek hızı DDR2-667 (333 MHz) Edited by niceboyyy

333 Mhz çok yavaş bence 800 Mhz ideal dir fakat 1 gb almanı tavsiye etmem almışken en iyisini al ki ilerde başın ağrımasın Kigston 4 Gb 800 Mhz alıp 1. kanala yerleştirirsen hızlı bir pc'ye sahip olabilirsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Oda o kadar pahalı değil 4 Gb 60 Tl...

Edited by HalilYanar

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-945gcm-s2l/specs/

burda özellikleri var anakartın ki zaten tek modüle 4 gb yerleştiremiyorum anca 2x2 olur. 2 gb 667 alcam galiba ilerde aynısından bi 2 lik daha takarım olur 4 :)

Gigabyte GA-945GCM-S2L

Bellek

[list=1][*]Çift kanal bellek mimarisi[*]2 x 1.8V DDR2 DIMM yuva ile 4 GB'a kadar bellek desteği[*]DDR2 667/533/400MHz desteği[/list]max 667 mhz ve 4 gb tek modül ram takabilirsiniz.

ama size tavsiyem hali hazırda ddr 3 ramlar falan varken yani ilerde sisteminizi yenileyeceğinizi varsayalım fazla masraf etmeden o 1 gb raminizin yanına 1 gb daha katarak masrafı azaltın. ilerde ddr 2 ler bir işe yaramayacak o bakımdan.

KINGSTON 1GB DDR2 667 MHz PC2 5300 RAM Vatan Computer da 43 tl görünüyor

[quote name='alpalm' date='26 April 2012 - 10:01 ' timestamp='1335434491' post='1192549']
Gigabyte GA-945GCM-S2L

Bellek

[list=1][*]Çift kanal bellek mimarisi[*]2 x 1.8V DDR2 DIMM yuva ile 4 GB'a kadar bellek desteği[*]DDR2 667/533/400MHz desteği[/list]max 667 mhz ve 4 gb tek modül ram takabilirsiniz.

ama size tavsiyem hali hazırda ddr 3 ramlar falan varken yani ilerde sisteminizi yenileyeceğinizi varsayalım fazla masraf etmeden o 1 gb raminizin yanına 1 gb daha katarak masrafı azaltın. ilerde ddr 2 ler bir işe yaramayacak o bakımdan.

KINGSTON 1GB DDR2 667 MHz PC2 5300 RAM Vatan Computer da 43 tl görünüyor
[/quote]

evet haklısınız yenileyeceğim büyük hitimalle.ama benim şimdki ramin hızı 333 yeni aldığımın hızı 667 olursa herhangi bi sorun olmaz mı?

[quote name='niceboyyy' date='26 April 2012 - 13:04 ' timestamp='1335434672' post='1192550']
evet haklısınız yenileyeceğim büyük hitimalle.ama benim şimdki ramin hızı 333 yeni aldığımın hızı 667 olursa herhangi bi sorun olmaz mı?
[/quote]

ilk konuyu açtığınızda 667 mhz demişsiniz zaten yani 333 değildir o çarpan hesabıdır, haliyle bir sıkıntı yaşamazsınız.

[quote name='alpalm' date='26 April 2012 - 10:22 ' timestamp='1335435752' post='1192561']
ilk konuyu açtığınızda 667 mhz demişsiniz zaten yani 333 değildir o çarpan hesabıdır, haliyle bir sıkıntı yaşamazsınız.
[/quote]

evet doğru çok teşekkürler :)

Çift kanal bellek mimarisi
2 x 1.8V DDR2 DIMM yuva ile 4 GB'a kadar bellek desteği
DDR2 667/533/400MHz desteği

anakartın enfazla 667 mhz desteklıyor ustunu alma makıne acılmaz. 667 mhz 4 gb 1,8v ram al tak dıgerınıde cıkar. ha önerıyorlar 4 gb bende önerıyorum fakat söle bır sey var ıntel chıpsetlı anakartın ama chıpset eskı. oldugu ıcın makınen x86 ustunde performans alamazsın x64 ıslemcı destegın olsa dahı sen anakart yuzunden tm performans alamazsn. kı sen directx tabanlı bır ısletım sıstemı kullanıcaksın hersey ram de degıl ram serverlarda genelde tampon bellek amaclı yuksek tutulur. sen makınene server yapmıycaksın oyuzden grafık destekgıde gereklı o ısletım sıstemı ıcın 4 gb ram 1 gb ekran kartı tak sımdılık bu makıne volar 9500 GT ekran kartı taksan anca performans alırsın o makıneden. işlemcın cunku 775 soketlı anca tampon bellek yaparsın o ıslemcıye. sıralama söledır. ilk ekrankartından yer yetersız kalırsa, ram a başvurur, ve bunun hepsının ıslemını saglarken yapılan tum ıslemlerıde ıslemcı ustlenır. bır de oyun meraklısıyım dıyorsam ekran kartını daha yuksek al. ekran kartında marka önerım sogutma sıstemı ıyı. zotac chıpsettlerı ıyı yapıor ama yaptıgı chıpsetlerı kendı sogutamıyor alıpda donmalar yasama :)

• 1 ay sonra...