Jump to content

Dinamik Diski Temel Diske Çevirme

nano68
 Share

Recommended Posts

Merhaba benim bilgisayarında Ubunty yüklüydu.Yüklerken diskleri dinamike çevirmiş.Ubuntu live cd ile açıp sda3 yani yerel disk cyi biçimlendirip (silip ntfs yapınca kurulum görmüyor) win7 kurulumuna girdim.Diskler gözüküyor ama hiçbirine kurulum yapamıyor.gelimiş seçeneklerde sadece 1 diske biçimlendir yazıyor ona da tıkladığımda hata veriyor.Diski nasıl temele çevirebilirim Recovery'i win görüyor linux görmüyor.Orayı yedeklemem lazım.Recoverye de f11 tuşuyla girilmiyor.Eğer recoverye girebilirsem büyük ihtimal o halleder ama giremiyorum.Önceden de böyleydi ve Recovery silinmemiş duruyor.
Pc notebook:Hp Compaq Cq61 120 Et
Forum Ubuntu dan baktığımda orda da böyle sorun olmuş ve temel yapınca düzelmiş.
Linux 3 bölümü 1 bölüm olarak algılıyor ve terminalden açınca dosya sistemine sfs diyor.

Maalesef sıkıntınız büyük. Dinamik diski temel diske çevirmek için üstündeki bütün bölümleri yok edip yeniden oluşturmak zorundasınız. Önceden tüm verilerinizi yedeklemelisiniz. Başka yolu yok ne yazık ki. Üzerinde bölüm varken yapamazsınız.

Recovery çalışmıyorsa kasadaki lisans anahtarı ile lisanslı windows sürümünüzü yükleyebilirsiniz. O önemli değil.

Edited by halill07

yapılıyor uzun araştırmalarım sonuncunda başka bir pcye taktığımızda 2. kablo ile aşağıdaki öntemle yapılıyormuş ama bana başka pc lazım
http://www.partitionwizard.com/help/convert-dynamic-disk-to-basic-disk.html

[quote name='nano68' date='21 May 2012 - 16:33 ' timestamp='1337610838' post='1203444']
yapılıyor uzun araştırmalarım sonuncunda başka bir pcye taktığımızda 2. kablo ile aşağıdaki yöntemle yapılıyormuş ama bana başka pc lazım
http://www.partitionwizard.com/help/convert-dynamic-disk-to-basic-disk.html
[/quote]

Dinamik diskler kullanılmakta olan sistem üzerinde değiştirilemez. Ancak 2. bir PC bağlantısı yada WinPE Win7PE gibi CD'den çalışan sistemler altında değiştirilebilir. Partition Wizard programını BlueXP altından çalıştırarak sorunu çözebilirsiniz.

NOT: Kullanmakta olduğunuz Notebook'un Recovery bölümünü silmeniz halinde üretici firma tarafından garanti kapsamı dışında tutulma ihtimali vardır. Bunu HP müşteri hizmetlerini arayarak teyit etmenizi öneririm.

Haydi kolay gele !