Jump to content

Laptop Fazla Isınmaya Son (Pc İçinde Uygundur)

xaspirin
 Share

Recommended Posts

[CENTER][SIZE="6"][COLOR="Red"]Laptop Fazla Isınmaya Son
(Pc İçinde Uygulanabilir)[/COLOR][/SIZE][/CENTER]

[SIZE="3"][COLOR="Navy"]Bu yöntemde voltaj değerleri düşürülerek, işlemcinin daha az ısınması sağlanıyor. Bunu yaparkende endişelenmeyin performansta düşme olmuyor. Bu yöntemi laptopta uyguladım ve ısıda 8-9 derece düşme sağladım.Aynı yöntemi Pc'imde uyguladığımda ise ısıda 10-11 derecelik bir azalma sağladım.

Bu yöntemin avantajları;
1. Daha az ısı, daha az sorun (donma vs) ve daha uzun kullanım ömrü
2. Pilin daha uzun süre dayanması (Pc için daha az elektrik faturası:))
3.Uygulaması çok kolay, istediğiniz zaman aktif edebiliyorsunuz

Bu yöntemin zararları;
1.Rapor edilmiş bir zararı yok, sadece ayarları yanlış yaparsanız reset ile düzelen mavi ekran hatası.
[/COLOR][/SIZE]
[SIZE="3"][B][COLOR="Red"]Sisteminizde Oluşabilecek Herhangibir Sorundan Sizin Dışında Kimsenin Sorumlu Olmayacağını Unutmayın!!! [/COLOR][/B][/SIZE]

[CENTER][SIZE="4"][COLOR="Navy"]Uyarımızıda yaptıktan sonra hadi başlayalım.
Programı çalıştırın ve resimlerde anlattığım şekilde ayarları yapın.

[img]http://jenniferlopez.tk/b/1t.jpg[/img]

[img]http://jenniferlopez.tk/b/2t.jpg[/img]

Voltaj ayarlarının yapıldığı bölümde 6 farklı (0'dan 5'e) voltaj değeri olduğunu görüyorsunuz. 0 bilgisayarın boştayken kullandığı voltaj değerini 5 ise tam yükte kullandığı voltaj miktarını gösterir. Sizin içinde en önemli bölüm bu 5. voltaj değeri. Bende varsayılan değer 1.2875 V'di. Ben en düşük değere aldım.
Resim pc'imde şuan sorunsuz çalışan programın ekran görüntüsüdür, bütün hepsini en düşük değere ayarladım ve herhangibir sorunla kaşılaşmadım.

Ancak tavsiye edilen yöntem voltaj değerlerinin kademe kademe düşürülüp sorun olup olmadığının tespit edilmesi şeklinde çünkü değerler çok düşük olursa mavi ekranla karşılaşabilirsiniz. Nasıl uygulayacağınız size kalmış.

Her değişiklik yaptığımızda "Apply" tuşuna basıp ayarları aktif hale getirmeyi unutmayın

Voltaj değeri ne kadar düşük olursa , sisteminiz o kadar az ısınır.

[img]http://jenniferlopez.tk/b/3t.jpg[/img]

Sisteminizin stabil çalıştığından emin olduktan sonra yukarıdaki resimdeki işlemleri yapabilirsiniz.

Sistemin stabil çalışıp çalışmadığını CPUStabTest.exe programını uzun bir süre çalıştırarak tespit edebilirsiniz.[/COLOR][/SIZE]
[/CENTER]

[quote]Programı Çalıştırmadan Varolan Isı değerlerini öğrenmenizi tavsiye ederim. İşlemi yaptıktan sonra tekrar ısı değerlerini kontrol ederek sonuçları karşılık değerlendirebilirsiniz.

İntel işlemciniz varsa RealTemp.exe programını çalıştırıp işlemcimizin ısı değerini not edelim.

Amd için HWMonitor.exe (intel içinde kullanabilirsiniz) programını çalıştırıp işlemcimizin ısı değerini not edelim.

Isı ölçen bu programları kapatmadan CPUStabTest.exe programını bir süre çalıştırılıp sistemimizin yük altındaki ısı değerlerini de not edelim.
[/quote]

[CENTER][SIZE="5"][COLOR="red"]Programları Tek paket Yaptım İndirmek İçin[/COLOR][/SIZE]

[code]http://turbobit.net/m82omo3eq028.html[/code]

[/CENTER]

.

[quote name='asateş' date='21 June 2012 - 10:05 ' timestamp='1340265956' post='1214146']
emek güzel fakat indirme linki uyuz bir sistem daha akıllı upluoad siteleri varken burayı tercih etmeniz enteresan.sanırım bir çok kişi bu yüzden konunuzla ilgilenmez.
[/quote]

Katılıyorum 10 dk bekletiyo sıkıldım Çekildim valla

[quote name='xaspirin' date='21 June 2012 - 08:03 ' timestamp='1340258616' post='1214122']
[CENTER][COLOR="Red"]Laptop Fazla Isınmaya Son
(Pc İçinde Uygulanabilir)[/COLOR][/CENTER]

Bu yöntemde voltaj değerleri düşürülerek, işlemcinin daha az ısınması sağlanıyor. Bunu yaparkende endişelenmeyin performansta düşme olmuyor. Bu yöntemi laptopta uyguladım ve ısıda 8-9 derece düşme sağladım.Aynı yöntemi Pc'imde uyguladığımda ise ısıda 10-11 derecelik bir azalma sağladım.

Bu yöntemin avantajları;
1. Daha az ısı, daha az sorun (donma vs) ve daha uzun kullanım ömrü
2. Pilin daha uzun süre dayanması (Pc için daha az elektrik faturası:))
3.Uygulaması çok kolay, istediğiniz zaman aktif edebiliyorsunuz

Bu yöntemin zararları;
1.Rapor edilmiş bir zararı yok, sadece ayarları yanlış yaparsanız reset ile düzelen mavi ekran hatası.

[B]Sisteminizde Oluşabilecek Herhangibir Sorundan Sizin Dışında Kimsenin Sorumlu Olmayacağını Unutmayın!!! [/B]
[/quote]

Intel Celeron,Pentium, Pentium D, Core Duo gibi işlemciler ve AMD Athlon gibi işlemciler için yukarıda söylediklerin bir nebzede olsun doğru olabilir. Hali hazırda Intel Celeron Pentium ve Core 2 Duo işlemciler üzerinde SpeedStep veya EIST özellikleri mevcut değil. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Core 2 Duo, Core 2 Quad, i3, i5 ve i7 işlemcilerin SpeedStep ve EIST özellikleri zaten CPU çarpanını ve sistem voltaj değerini sistemin yüküne bağlı olarak azaltır. Buda yukarıda bahsettiğin programın yaptığı işi CPU'nun başka programa ihtiyaç duymadan yapması demektir.

Programı önermeden önce biraz araştırma yapman ve aşağıdaki önemli detaylarıda belirtmen gerekirdi diye düşünüyorum.

- Sisteme sürekli olarak sabit bir voltaj değeri vermenin, CPU, GPU ve RAM arasındaki veri akışını ve voltaj ayarlarını düzenleyen kuzey köprüsünün sürekli meşgul edilip sistem kararsızlıkları ve mavi ekranlara yol açacağını,
- Sürekli olarak aynı voltaj değerini ayarlamaya kalkacağı için kuzey köprüsünün aşırı ısınabileceğini,
- Program ile ayarlanan voltajın, gereken CPU voltajından düşük olduğu için CPU'nun daha fazla efor harcayarak işlemi gerçekleştirmeye kalkacağı vede bu fazladan efor için sistemin normalinden daha fazla enerji haracayacağını,
- Düşük voltaj ile çalıştırılmaya zorlanan işlemci üzerindeki kondansatörlerin ömrünün kısalacağını,
- Gerçek enerji tasarrufunun ve ısınma sorununun çözümünün CPU voltajı ayarlaması ile değil CPU çarpanının değiştirilmesi ile sağlanacağını da belirtseydin daha iyi olurdu.

Kısaca senin yaptığın anlatımdan anlaşılan şu;
Otomobili 90 Km hıza sabitleyin, motor ısınızda aynı kalsın yakıt giderinizde aynı kalsın. Ancak unutulmamalıdır ki her otomobil önündeki aracı geçmek için hızlanmak zorundadır !!!!

[b][color="red"]İnsanlara overclock ve voltaj ayarları gibi ayarlamasını bilmeyenler için tehlikeli olabilecek (Sistem parçalarının yanmasına, aşırı şekilde zorlama nedeni ile parçalara tamiri olanaksız sorunlara yol açabilecek) konuları açarken lütfen biraz daha araştırma yaparak bu konuları açalım lütfen ![/color][/b]

Sadece [COLOR="Red"]Sisteminizde Oluşabilecek Herhangibir Sorundan Sizin Dışında Kimsenin Sorumlu Olmayacağını Unutmayın!!! [/COLOR] demek, her ne yaparsanız yapın ben sorumluluk kabul etmem diyerek kenara çekilmektir. Buda bu forum sitesinin amacına ters bir harekettir. Burada insanları yanlış yönlendirme yaparak, insanların madur duruma düşürmek gibi bir amacımız yoktur ki aksine insanlara yardımcı olmak için bu forum konularına cevaplar yazıyoruz.

Benden şimdilik bu kadar, gerekli tartışma bu konu başlığı altından devam edecektir nasıl olsa. Yorumları takip edip gereken açıklamaları ve cevapları vereceğim.

Haydi kolay gele !