Jump to content

Crc Kontrol

KintaRo
 Share

Recommended Posts

Yine arşivden bir proje. Dosyaların CRC'lerini görmek için yaptığım bir örnek. Geliştirip birden çok dosyanın ya da elinizde ki CRC ile dosya CRC'sini karşılaştırmak için kullanabilirsiniz.

[img]http://i.imgur.com/Kx3A9.png[/img]

[quote]http://www.mediafire.com/?boxxxsds6esp9jv[/quote]

• 6 ay sonra...

Hani birşeyin ne olduğunu bilirsin ama açıklayamazsın ya, işte CRC öyle birşey :) şu metinden anlamaya çalışın:

CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerin hatalı olup olmadığını anlamamıza yardım eden bir yöntemi anlatır. Uygulaması kolay ve güvenliği güçlü bir tekniktir. Gönderici her çerçeveye n bitlik FCS (Frame Check Squence) dizi ekler. CRC veri iletiminde kullanılan en yaygın hata denetimi yöntemidir. Az bir ek bilgi ile daha fazla hata tespiti sağlanır. Veri iletirken ya da saklarken ilettiğimiz/sakladığımız veri ile alınan verinin aynı olduğundan emin olmamız gerekir. Veriler iletim hattında bozunuma uğrarsa bunun farkedilmesi ve verilerin yeniden iletilmesi gerekir. CRC, bu amaçla kullanılır.

CRC veri bitlerini polinom kodlar olarak ele alır. Veriler gönderici tarafından çerçevenin içeriğine göre her çerçevenin sonuna eklenecek bir denetim seti(check digits) hesaplanarak gönderilir. Alıcı taraf veri üzerinde aynı denetim işlemlerini gerçekleştirerek aldığı veride hata olup olmadığını kontrol eder. İki sonuç uymuyorsa bu hata olduğunu gösterir. n bitlik FCS için n+1 bit bir P polinomu kullanılır. Amaç FCS'yi Q/P sıfır olacak şekilde elde etmektir.