Jump to content

Windows 7 Format Atarken Bios Donması

Asabidj45
 Share

Recommended Posts

[center][color="#000080"][size="4"][font="Lucida Sans Unicode"]Selam TNCTR sakinleri. Dün daha önce format attığım şekilde format atmak istemiştim. (win7 kurulu bilgisayara win7 formatı)
Kurulacak sürücüyü belirleyip birtakım yüklemeler tamamlandıktan sonra herkesin bildiği üzere son adıma geçmek için bilgisayar bir kez kapanıp açılıyor. Bilgisayarım kapandı açılışta bios ekranı dondu kaldı... Bios ayarlarına geçmek istediğimde dahi ekran donup kalıyor hiçbir işlem yapamıyorum.

Bu sefer değişiklik olarak tüm harddiski silip yeniden c ve d sürücüsü oluşturmuştum. Bilgisayar açılırken bios ekranı gelmeden önceki "bip" sesi dahi gelmiyor.

Konu ile ilgili resimler:

1. resim açılırken donması ile ilgili saatlerce bu şekilde kalıyor

[img]http://i.imgur.com/4t7Fa.jpg[/img]

2. resim bios menüsüne ulaşmak için delete tuşuna bastığımda kaydedilen ilerleme ve donma

[img]http://i.imgur.com/FZElS.jpg[/img]

Yardımcı olursanız çok sevinirim.[/font][/size][/color][/center]

Arkadaşım ben windows 7 atarken bır sıkıntı olustu ve bu format atarken deıl normaldede pc bu hatayı verıp ılerlemıyordu bıos la ugrastım (pili cıkar reset vs ) bi çözümünü bulamadım benim hdd sataıdı bende ide taktım bu sorun duzeldı hdd de bir sıkıntı olabılır bir arkadasımda windows 7 atarken sata cıkısları yapmıstı

[font="Georgia"][/font][b]format atarken donmanın çeşitli nedenleri olabilir birincisi ramlerken kaynaklanan bir arıza yada yerinde çıkma, ikincisiflash bellek yada hdd tipi usb takılıyken bilgisayarlar açılırken donma yapması muhtemeldir. 3. hdd de bozuk sektör olabilir 4 boot seçenekleri ayarlarmamış olabilir bios pili bitmiş olabilir
eğer bir usb den yada hdd den format atmayı deneyecek isien öncelikle usb yi yada hdd yi boot ededilebilir şekirde windows işletim sistemi yüklemelisin yoksa dosyaları içine kopyalamakla bunu başaramzsın ayrıca bunu yaptıktan sonra anakartın ön yüklemelerinde Usb format atmayı desteklemelidir ve usb den bootu seçmelisin yoksa dediğin gibi bilgisayarın donması muhtemeldir

bir ihtimali de söylemek istiyorum bazen raid sürücüleri hata verebiliyor eğer elindeli orjinal windows değilse içinde eğer varsa Hdd hangisi ise yi IDE veya Sata kabloya göre format at
[/b]

Edited by islamzeytin

Öncelikle BIOS kilitlenmemiş, sana F8 ile BBS ( Bios Boot Screen ) ekranına geçmen için ileti veriyor. Büyük bir ihtimal ile Boot sıralamasında bir tutarsızlık var, Disket sürücü sisteminde olmamasına rağmen disket sürücü boot sıralamasında ilk sıraya yerleşmiş olabilir. Bunu kontrol etmeni tavsiye ederim.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1343484186__fzels.jpg[/img]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1343484154__adsz.jpg[/img]

Sorunun bundan kaynaklandığını sanıyorum.

Haydi kolay gele !

• 5 hafta sonra ...

BIOS pilini çıkardım taktım ancak bir şey değişmedi. Zaten seyahatteydim uzun zaman geçti üzerinden hala düzeltemedim sorunu. Daha önce hiç yapmıyordu. Donanımsal olarak herhangi bir sorun olmadı. (Yerinden çıkma-pil bitmesi-tozlanma vs. vs.) Ancak harddiski arka arkaya biçimlendirmeme bağlı olarak sorun çıkmış olabileceğini düşünüyorum. Servise de vermek istemiyorum. Bunu nasıl anlayabilirim? (Sorunun harddiskten kaynaklanıp kaynaklanmadığını.)

kardes bu sorun nasıl oldu öncelik bunu açıklarsan daha iyi yardımcı olurum bu sorun genellikle bios sorunundan yapar bios güncellemeni tavsiye ederim bazen ram veya HDD de sorun olma ihtimalide var hdd baglı IDE kablosunu çıkar ram degiştir sorun devam ederse başka birDVD RW dene takıp düzelmediyse dene büyük bir olasılıkla bios sorun var bios güncellemeni kesinlikle tavsiye ederim asus sitesinden güncel bios indir cd yazdır çünkü bazı asuslarda flash disk ile sorun yaşatıyor cd yazdır asus açılışta alt f2 tuşuna basınca bios update ekranı geliyor burda kendisi güncellemeyi yapıyor bitince restart atıyor bu işi yaparken kesintisiz güç kaynagı kullanmanı tavsiye ederiyorum güncelleme sırasında elektrik kesilirse anakartı bir daha açamayabilirsin dual bios yoksa tabi bunları yaparsan sorunun düzelecegini umuyorum devam ederse tekrar yaz yardımcı olmaya çalışırım

Edited by lamont

2 yerde bu cevabı gördüm. Aynısını denedikten sonra durumu aktaracağım tekrar. Cevap şu:

"hard disk'in ide kablosunu çıkardım yanlızca dvd rom üzerinden görmesini sağladım windows 7 kurulum ekranını açıp geri hard disk'in ide kablolarını taktım ve hard diski gördü sistemin kurulu olduğu bölümü biçimlendirip tekrar kurulumu gerçekleştirdim."

[b]HDD biosta görünebilir,Lakin HDD'lerde Genelede Bad Sektör Hatası meydana gelir,veya Dosya Sistemi Raw olarak değişmiş olabilir,Genel Anlamda Bad Sektör hatası,birde HDD güç ve HDD,Data Kablosunu değiş derim.bazan bu tarz sıkıntılar Kablodanda meydana gelebilir,Kabloyu değiştirdin diyelim aynı durum varsa Bu kez farklı bir HDD alıp takıp deneme yap,oda olmadı Acronis Hard Drive ile HDD kökten biiçimle ve reset at,tekrar biosa girmeye çalış baktın buda olmadı,Power suplly değiş belirgin bazan Power supply ile bitişik Sata Güç kabloları olur,Eğer power supplyde bir arıza meydana gelmiş ise buda donmalara neden yaratabilir,en son buda olmazsa sorun Anakartının Sata girişlerinden kaynaklı olur,bunuda düzeltmek istersen Anakartın garanti kapsamındaysa gönder garantiye,yoksa anakart tamiri yapan bir donanım uzmanına göster derim,[/b]