Jump to content

1 Tb Lık Hdd Yi 32 Mb Görüyor

ibrahim64
 Share

Recommended Posts

[b]Hayırlı cumalar.
harici harddiskten çıkarttım dahili olarak pc ye taktım ardından 1 tblık harddiskimi 32 mb olarak görmeye başladı. farklı işletim sistemlerinde biçimlendirmeyi denedim (win7-xp-linux) ama sonuç alamadım yine biçimlendirme ekranında ön belleğini görüyor chkdsk yaptım lowlewelformat vs. programlarla denedim sonuç yine aynı kendim bilgisayarcıyım. ilk defa böyle bir sorunla karşılaştım cevaplarını bekliyorum iyi forumlar.

western digital markalı ( garantisi Bitik.)[/b] Edited by ibrahim64

@ibrahim64

Anakartın biosunda kapasite düzgün görünüyor mu? Harddiskin üretici sistesindeki programlar sorununu çözebilir. Ilgili disk için firmware varsa, mevcut yüklü firmwareen farklı bir tane yükleyerek sorunu çözme ihtimalin bulunmakta! Tabi diski dahili olarak denemelisin.

Kısaca ilgili disk için diagnostic ve frimware programlarını dene!
Başarılar dilerim, kolay gelsin...

Edited by blue_life

[quote name='blue_life']Anakartın biosunda kapasite düzgün görünüyor mu? Harddiskin üretici sistesindeki programlar sorununu çözebilir. Ilgili disk için firmware varsa, mevcut yüklü firmwareen farklı bir tane yükleyerek sorunu çözme ihtimalin bulunmakta! Tabi diski dahili olarak denemelisin. [/quote]

Ben bu adamı seviyom yaw, en azından sorunu çözebilecek şeyler söylüyor :D Ah bide biraz daha araştırsa :D

Blue_life'ın söylediği gibi firmware ile sorun çözülebilir ancak denemek ister isen HDD Capacity Restore Tool adlı bir program mevcut. Disk kapasitesini normal haline çevirmekte.

Download;
[code]http://hdd-tools.com/products/cr/download/crsetup.exe[/code]

Notlar:

[list]Program 32 bit tabanlı işletim sistemleri altında çalışmaktadır. Windows XP/2003/Vista desteği vardır.[/list]
[list]Eğer harddiski internal SATA olarak bağlayacak isen BIOS üzerinden NATIVE Mode olarak ayarla, Normal, Complatible ve Legacy modlarında sorun çıkarabilmektedir.[/list]
[list]Restore işlemi bittikten sonra NTFS olarak normal biçimlendirme yapınız.[/list]
[list]Tüm işlemler bittikten sonra olası disk hatalarını denetlemek için, Windows CheckDisk ile (chkdsk.exe) sorunlu sektörleri taratın
[code]CHKDSK #sürücü ismi#: /F[/code][/list]

Önemli not:

[list]Harici diskler çıkartılacağı zaman Donanımı Güvenle Kaldır ile çıkartılmalıdır. Aksi halde Windows'a ait [color="#FF0000"]geçikmeli yazma[/color] ve [color="#FF0000"]Aygıta yazma ön belleği[/color] özellikleri nedeni ile siz farketmeseniz dahi halen yazılmakta olan veriler bağlantı kablosunu çektiğinizde güç kesintisi nedeni ile kaybolmakta veya partition bölünmelerine yol açmaktadır. [/list]

Benden şimdilik bu kadar, başka sorularınız olursa PM'den yada bu konu başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Haydi kolay gele !

1tb disklerde benimde çok başıma geldi bu, hatta 5 defa değişim yaptırdım bi diski bir hafta içinde :)) Yazılımla düzeleceğini sanmıyorum, blue'nın dediği gibi üretici firma firmware güncelleme desteği veriyorsa çözülebilir sorun. Google amcaya sor en iyisi, muhakkak başkalarınında başına gelmiştir.

[quote name='TeYyArEe' date='03 August 2012 - 14:19 ' timestamp='1343996347' post='1227133']
Ben bu adamı seviyom yaw, en azından sorunu çözebilecek şeyler söylüyor :D Ah bide biraz daha araştırsa :D

Blue_life'ın söylediği gibi firmware ile sorun çözülebilir ancak denemek ister isen HDD Capacity Restore Tool adlı bir program mevcut. Disk kapasitesini normal haline çevirmekte.

Download;
[code]http://hdd-tools.com/products/cr/download/crsetup.exe[/code]

Notlar:

[list]Program 32 bit tabanlı işletim sistemleri altında çalışmaktadır. Windows XP/2003/Vista desteği vardır.[/list]
[list]Eğer harddiski internal SATA olarak bağlayacak isen BIOS üzerinden NATIVE Mode olarak ayarla, Normal, Complatible ve Legacy modlarında sorun çıkarabilmektedir.[/list]
[list]Restore işlemi bittikten sonra NTFS olarak normal biçimlendirme yapınız.[/list]
[list]Tüm işlemler bittikten sonra olası disk hatalarını denetlemek için, Windows CheckDisk ile (chkdsk.exe) sorunlu sektörleri taratın
[code]CHKDSK #sürücü ismi#: /F[/code][/list]

Önemli not:

[list]Harici diskler çıkartılacağı zaman Donanımı Güvenle Kaldır ile çıkartılmalıdır. Aksi halde Windows'a ait [color="#FF0000"]geçikmeli yazma[/color] ve [color="#FF0000"]Aygıta yazma ön belleği[/color] özellikleri nedeni ile siz farketmeseniz dahi halen yazılmakta olan veriler bağlantı kablosunu çektiğinizde güç kesintisi nedeni ile kaybolmakta veya partition bölünmelerine yol açmaktadır. [/list]

Benden şimdilik bu kadar, başka sorularınız olursa PM'den yada bu konu başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Haydi kolay gele !
[/quote]

sorun çözüldü teşekürler ilginize [HDD Capacity Restore Tool] Bu programla.

Sorunun düzeldiğine sevindim. Bu şekildeki sorunlar malesef harici disklerde yaşanmakta. Tutuklu8'in video olarak verdiği yöntemlede düzeltilebilir ancak SeaTools programı Western Digital, Samsung gibi diğer şirketlere ait diskler ile tam uyum sağlamadığı için sıkıntılar yaşatabiliyor.

En güvenilir çözüm HDD Capacity Restore Tool ile sağlanmakta. Defalarca bu programı kullanarak kapasite sorunu yaşayan diskleri düzeltmek için kullandım.

Haydi kolay gele !