Jump to content

Asus N61Jq-054V I7 720Q 1G Hd 5730 Ati Ekran Kartı

quadcore
 Share

Recommended Posts

sorun su benim ekran kartımı performance en yuksege getir yapınca ısı sıcaklıgı artıyor oyunlarda battlefiel 3 ultada 80 oluyor ekran kartı işlemci 82 oluyor oyundan cıkınca buz gibi oluyor asusa 2 kez gitti normal dediler benim bunun dısında bir sorunum olacak
bu ayarları yapınca performansı en yüksege getirde oyunda gram donma yok ama pil ömrünü arttır diyince oyunda fsb bir hayli dusuyor bakın ultrada oyunuyor herseyi full bu arada i7.720QM 1,60GHZ TURBO İLE 2.80GHZ OLUYOR

Bir sorunum daha var ekran kartının ayarlarını benim aklıma su geldi bu ekran kartının ayarları war dengeli yuksek performans kalite diye bu ayar hangisinden olursa laptapın omru uzar....

[img]http://a1209.hizliresim.com/11/4/cmtxu.jpg[/img]

[img]http://a1209.hizliresim.com/11/4/cmtrr.jpg[/img]

[quote name='quadcore' timestamp='1346746615' post='1237452']
cozum coook basit bira adet thermal take macun al 15 tl buzz gibi olacaktır emn ol[/quote]

Seninde dediğin gibi thermal macun al sür düzelecektir. :p

Laptoplarda ısınma sorunu ilk çıktığı günlerden beri var. Sıkışık şekilde yerleşime sahip olan laptoplarda her ne kadar soğutucu fanlara sahip olsalar dahi CPU ve GPU'ların ısınmaları gayet normal. Hatta masaüstü PC'ler için kritik seviye olan 70 derece bile laptoplar için normal sayılabilecek bir seviye olarak kabul etmek normal karşılanmakta. Heleki i7 720 QM işlemcinin TJunction (Masaüstü işlemciler için TCase değeri olarak bilinir) değerinin 100 derece olmasıda 80 derecelik sıcaklığın normal varsayıldığının kanıtıdır.

Soğutma çözümleri üretmek ister isen laptoplar için blok cooler'ler piyasada satılmakta, pek işe yaramasalarda 10 derece civarı laptop'u soğutmaya yarayacak kadar başarılıdırlar.

Ömür uzatmak'tan kastın Pil ömrünü uzatmak ise performanstan feragat edeceksin, yada pili boşver her şey performans diyor isen mecburen fişi takılı şekilde kullanacaksın laptop'unu. Bu konuda yapacak birşey yok malesef, AMD CCC üzerindeki ayarlar aktive edildiğinde oyun içerisindeki grafik ayarlarını yok sayarak GPU'nun senin ayarladığın ayarları kullanmak içindir. Fakat gereken ayarları tam olarak ayarlayamassan FSB düşecektir. O yüzden profesyonel değil isen o ayarlar yerine oyun içerisindeki grafik ayarlarını kullanmanı tavsiye ederim.

Haydi kolay gele !

pilin ömünü niye uzatim ki pil kac paraki hem ben laptap daha az nasıl ısınır ctalist cc ayarlarını iyi bilen varmı diye sormusdum biliyorum herkes performance diyecek ama ben genede sorim dedim zaten pili sok adaptoru tak demeniz tuaf bunca yorumun arasında bayat ekmek gibi durdu zaten pili cıkarsımsam anakart yanarsa pili nereme takacam :) pil sigorta görevini görür sarj aletini yakar hatta sehir sebekesinin sigortasını attırır opur turlu dc 19.5 iken oldumu 25v gum diye gitti sıf kondansator gorevini yapmadı diye 25krş 1000nf kondansator yuzunden laptapı yakamam ayrıca yorumların için tsk ederiyorm oyunlarda motionbluor ve [font="arial, sans-serif"][size="2"][color="#000000"][b]antialiasing of yaptım ısı fark etti :)[/b][/color][/size][/font]

macun süremem asusun ozel jilatini gpu ve cpu var kahverengi hiç gordunmu bilmiyorum o yapıskanlı sokuldumu gum ekran kartını yakıyor daha once basıma geldi 25 tl macun aldım 3 gr dı thermal take yaptım olmadı meger o band ısıyı karta vermiyormus arastırdm bunun sonuncuna vardım

@quadcore : [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]pil sigorta görevini görür sarj aletini yakar hatta sehir sebekesinin sigortasını attırır opur turlu dc 19.5 iken oldumu 25v gum diye gitti sıf kondansator gorevini yapmadı diye 25krş 1000nf kondansator yuzunden laptapı yakamam[/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Laptobuna ait elektrik giriş şemasını bul incele, hiçbir laptopta pil sigorta görevi üstlenmez. Laptop elektrik adaptörleri içerisinde zaten [/font][/color]voltaj stabilizatörü bulunur o yüzden merak etme laptopbun yanmaz. Yanacak tek şey adaptördür !

@quadcore : [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]macun süremem asusun ozel jilatini gpu ve cpu var kahverengi hiç gordunmu bilmiyorum o yapıskanlı sokuldumu gum ekran kartını yakıyor daha once basıma geldi [/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]25 tl macun aldım 3 gr dı thermal take yaptım olmadı meger o band ısıyı karta vermiyormus arastırdm bunun sonuncuna vardım [/font][/color]

O thermal macunu nereye sürdün çok merak ediyorum. Ha bide THERMAL TAKE YAPMAK ne demek ?

Haydi kolay gele !

Laptopta oyun oynayacaksan ısıya katlanacaksın. Ben görmedim öyle bir laptop hem oyun oynasın hem ısınmasın. Olsada fiyatı diğerleri ile aynı civarlarda değildir. Monster vs.. gibi makinalarda vardır. Senin yapabileceğin en iyi şey oyunun ayarlarını düşürmek olur bence. Eğer en düşük ayarlarda da ısı 80 lere geliyorsa bence o oyunu oynamayıver yazık etme güzelim laptop'a

thermal take macun :) yaw n61jq serisinde ozel bir jilatin var keske bakıp gorsek pilden kastım direk dc vermek tehlikeli adaptore 19.5 yerine 25 verirse yakar dedim pil orda sigorta gibi duruyor demek istemişdim hing 77 gecmiyor GPU sende amma kızdın haa:)