Jump to content

Yeni Saldırı Helikopteri Hazır ! Atak

HalilYanar
 Share

Recommended Posts

[center][img]http://buyuyenturkiye.com/images/sized/images/content/atak-t129-savunma-600x200.jpg[/img][/center]

[center][img]http://buyuyenturkiye.com/images/sized/images/content/tusas-29bt-600x200.jpg[/img][/center]
[url="http://www.youtube.com/watch?v=iDBYK5YYneQ"][media]http://www.youtube.com/watch?v=iDBYK5YYneQ[/media][/url]

[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif][b]TÜRKİYE, SAVUNMA[/b] | [font=inherit]29 Eylül 2012 08:09[/font][/font][/color]

[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=inherit]Türkiye'nin savunma alanında yaptığı atılımların en büyük göstergelerinden olan saldırı helikopterleri, yıl sonuna kadar TSK ‘ya teslim edilecek.[/font][/font][/color]
[indent=1]
[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=inherit]Savunma alanında yapılan ar-ge çalışmaları ve yatırımlarla Türkiye, dışa bağımlılığını azaltıyor. Bu kapsamda ülkemizde saldırı helikopteri ihtiyacını Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile bir İtalyan firmasının ortak üretimi T-129 karşılayacak. Atak projesi kapsamında, T-129 tipi toplam 59 helikopter üretilecek. Bu yıl ve gelecek yıl teslim edilecek toplam 9 helikopter, terörle mücadelede kullanılacak.[/font][/font][/color][/indent]

[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=inherit]Üretimleri tamamlanan helikopterlerin test süreçleri devam ediyor. TAI’da hazır halde bekletilen helikopterlerden 4 tanesi yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edilecek.[/font][/font][/color]

[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif]| [/font][/color][color=#000000][font=inherit]29 Eylül 2012 15:09[/font][/color]

[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=inherit]1984'te F-16 uçaklarının Türkiye'de müşterek üretimi amacıyla kurulan ve 28. yılını kutlayan TUSAŞ başarısıyla göz dolduruyor.

Türk savunma sanayinin öncülerinden, sektöründe dünyanın en büyük 83. firması TUSAŞ, çalışmalarıyla gurur veriyor.
1984'te tek projeyle üretime başlayan firma artık 120'yi aşkın projede kendi mühendisliği, işçiliği ve tasarımı ile üretim yapıyor.

2005'de yaklaşık 2 bin çalışanı ve 80 milyon dolar cirosu olan TUSAŞ'ın bugün bin 600'ü mühendis, 4 bin 200 personel ile uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu sistemleriyle Türkiye'nin savunma ve havacılık alanındaki tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.
Birçok uluslararası projede birinci seviyede ortak olarak görev alan kurum, geçen yıl 550 milyon dolarlık ihracat yaparak, sektörde ihracat şampiyonu oldu.

Dünyanın ilk 100 savunma ve havacılık firması arasında 83. sıraya yükselen TUSAŞ'ın projeleri arasında insansız hava aracı ANKA, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı Awacs ile T 129 Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri bulunuyor.[/font][/font][/color]

[color=#000000][font=Arial, Helvetica, sans-serif][quote]buyuyenturkiye.com[/quote][/font][/color] Edited by HalilYanar

[quote name='xpower' timestamp='1348922481' post='1244334']
atak (attack) yabancı kökenlidir. yerli yapım ise bence, ATİK olmalı.....
[/quote]

Türkçe'de yabancı kökenli olmayan kelime neredeyse yok gibi. Farsça, Arapça, İngilizce, Fransızca... Bu mudur yani şimdi sorun?

Edited by helehoyni

[quote name='DeTrOiT' timestamp='1348925194' post='1244342']
%90 itlyan maalı ve muhendissliği....
[/quote]

Bu sadece bir iş birliği Türk Mühendisler ve İtalyan Mühendisler %90 oranını nerden çıkardın bilmiyorum. Bu işi genelde Türkiye'de Aselsan ve Tuşas Mühendisleri yapar. Aselsan ve Tuşas Bunlarda devletin kuruluşları halktan destek alanlar yani bizlerin verdiği vergi ile kalkınan kuruluşlardır. Bunu italyayla alakası yok geçen cümledede söylediği gibi bir firma italyaya para verilmiyor yapan firmaya ödeniyor. Ortak bir proje bu. İnşallah vatana millete terörün kökünü kurutma konusunda yardımcı olur.

Edited by HalilYanar

[quote name='HalilYanar' timestamp='1348927301' post='1244352']
Bu sadece bir iş birliği Türk Mühendisler ve İtalyan Mühendisler %90 oranını nerden çıkardın bilmiyorum. Bu işi genelde Türkiye'de Aselsan ve Tuşas Mühendisleri yapar. Aselsan ve Tuşas Bunlarda devletin kuruluşları halktan destek alanlar yani bizlerin verdiği vergi ile kalkınan kuruluşlardır. Bunu italyayla alakası yok geçen cümledede söylediği gibi bir firma italyaya para verilmiyor yapan firmaya ödeniyor. Ortak bir proje bu. İnşallah vatana millete terörün kökünü kurutma konusunda yardımcı olur.
[/quote]

Kardeşim (Ya da Abim bilemiyorum)... TSK'ya canım fedadır; hamurum onunla yoğrulmuştur ama gerçekleri de görmezden gelmez olmaz. "Nereden çıkarttın" demeden önce biraz araştırma yaptın mı acaba? İtalyan A129 helikopterini bir incele istersen... Motorunu araştır bu helikopterin; Amerikan Comanche taarruz helikopterinin motorunun kullanıldığını göreceksin. 1-2 ufak tefek fark dışında motor dışında tamamen İtalyan mühendislerinin eserlerine rastlayacaksın... Bizim (!) T-129 Atak'ın İtalyan A-129'undan farkı mı nedir? Sadece burun kamerasındaki şekil modifiyesi; biraz daha yuvarlatılmış olması... Uyutulmaya devam; vay be milli helikopterimiz geliyor!!!

Edited by helehoyni

[quote name='helehoyni' timestamp='1348941255' post='1244389']
Kardeşim (Ya da Abim bilemiyorum)... TSK'ya canım fedadır; hamurum onunla yoğrulmuştur ama gerçekleri de görmezden gelmez olmaz. "Nereden çıkarttın" demeden önce biraz araştırma yaptın mı acaba? İtalyan A129 helikopterini bir incele istersen... Motorunu araştır bu helikopterin; Amerikan Comanche taarruz helikopterinin motorunun kullanıldığını göreceksin. 1-2 ufak tefek fark dışında motor dışında tamamen İtalyan mühendislerinin eserlerine rastlayacaksın... Bizim (!) T-129 Atak'ın İtalyan A-129'undan farkı mı nedir? Sadece burun kamerasındaki şekil modifiyesi; biraz daha yuvarlatılmış olması... Uyutulmaya devam; vay be milli helikopterimiz geliyor!!!
[/quote]

Bu iç acısı cevaplarınız insanları düşünmeye zorluyor sanırım. Bazı konularda tabikide dışardan yardım alıcaz. Biz 4-4'lük bir ülke değiliz ama olabilirdik şuan kendi arabamız kendi sahillerimizde adalarımız eğer 2. dünya savaşı olmasaydı. Eğitim almış olan insanlar mühendisler cephede başabaş can vermiş olmasalardı.

Şimdi senin insanları yanlış düşünmeye itmeni kınıyorum.

Vikipedia'dan alıntıdır ! :

[quote][color=#000000][font=sans-serif][size=3]ATAK programı azami ölçüde yerli teknolojileri ve üretimi içeren bir projedir. [/size][/font][/color][color=#ff0000][font=sans-serif][size=3]Bu proje ile geliştirilmekte olan T-129 %60 oranında yerli bir helikopter olacaktır.[/size][/font][/color][color=#000000][font=sans-serif][size=3] İhale sürecinde AgustaWestland firması Türkiye’nin istekleri lehine en çok taviz veren üretici olmuştur. Türk Kara Kuvvetleri için üretilecek olan T-129 helikopterleri doğal olarak 21. yüzyılın en gelişmiş aviyonik sistemleri ve silahları ile donatılacaktır. T-129 performans açısından Türkiye’nin mevcut AH-1 Süper Kobra helikopterlerinden daha ileridedir.[/size][/font][/color][color=#000000][font=sans-serif][size=3]Türkiye, T-129 helikopterlerinin tek üretici ülkesi konumunda olacak.[/size][/font][/color][color=#000000][font=sans-serif][size=3] Bu vesileyle helikopter sanayiinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır.[/size][/font][/color][/quote]

[url]http://tr.wikipedia.org/wiki/TAI/AgustaWestland_T-129[/url]

Edited by HalilYanar

[quote name='HalilYanar' timestamp='1348945133' post='1244404']
Bu iç acısı cevaplarınız insanları düşünmeye zorluyor sanırım. Bazı konularda tabikide dışardan yardım alıcaz. Biz 4-4'lük bir ülke değiliz ama olabilirdik şuan kendi arabamız kendi sahillerimizde adalarımız eğer 2. dünya savaşı olmasaydı. Eğitim almış olan insanlar mühendisler cephede başabaş can vermiş olmasalardı.

Şimdi senin insanları yanlış düşünmeye itmeni kınıyorum.

Vikipedia'dan alıntıdır ! :

[url][url][url][url]http://tr.wikipedia.org/wiki/TAI/AgustaWestland_T-129[/url][/url][/url][/url]
[/quote]

Herkes bir şeyleri knıyor, keşke kınamak bir işe yarasaydı; hakikatten suçluysam kınsaydınız da bir işe yarayacaksa ne olacaksa olsaydı... Cephede başabaş can vermekten bahsediyorsunuz; dedemin babası kurtuluş savaşı şehidi, dedem ve babam da gazidir. Yıllarca bu işin içinde bulunmaktan ve biraz da ilginin verdiği merak sonucu bir şeyleri araştırmadan konuşmuyorum bu konuda. Wikipedia'dan alıntı yapmışsınız; gayet güzel. Fakat bu helikopterin üretiminde Comanche motoru ve İtalyan mühendislerinin tasarımı, teknolojisinin kullanılmadığına dair bir şey göremedim. Yani tamamen farklı kulvarlardayız; aynı şeyden bahsetmiyoruz. Buyrunuz İtalyan A 129 Mangusta:

[spoiler][img]http://www.kaliteliresimler.com/data/media/1941/A-129_Mangusta.jpg[/img][/img]

Buyrunuz Türk (!) T 129 Atak: [spoiler][img]http://i267.photobucket.com/albums/ii292/cabatli_53/TAI/T129_02_0.png[/img][/spoiler]

Yıllarca F 16 montajı yaptık; kanat ve gövde kısımlarını ABD dahil tüm ülkelere sattık. Bu demek değil ki F-16 Türk ürünüydü; Türk uçağıydı. Gönül isterdi ki hakikatten kendi helikopterimiz, kendi ürünümüz olsun; gurur duyalım hep beraber. Ama gözün gördüğünü de inkar etmenin anlamı yok. Marka hakkını, teknolojiyi alıp da bir kameranın köşesini yuvarlatıp, iki civatayı değiştirmekle olmuyor bu iş. Olmuyor maalesef; kimseyi kandırmanın anlamı yok...

Edited by helehoyni

F16 Montajından bahsediyosun. Tamam işte montaj montajdır. F16 üretiminden bahsetmiyoruz burda. Sen içine girdindemi Italyan tasarımından bahsediyosun. Bilmeden bende sende konuşmayalım bence. Ama ben her zaman Vikipedia'daki kaynaklara güvenim vardır. Tartışmaya girmeye gerek yok maksat ülkemize yararı olsun terörün korkulu rüyası olsun.

[quote name='HalilYanar' timestamp='1348948583' post='1244419']
F16 Montajından bahsediyosun. Tamam işte montaj montajdır. F16 üretiminden bahsetmiyoruz burda. Sen içine girdindemi Italyan tasarımından bahsediyosun. Bilmeden bende sende konuşmayalım bence. Ama ben her zaman Vikipedia'daki kaynaklara güvenim vardır. Tartışmaya girmeye gerek yok maksat ülkemize yararı olsun terörün korkulu rüyası olsun.
[/quote]

"Gururumuz" , "Yerli malı helikopter", vb. gibi haberleredir belki de patlamam. Sen de diyorsun ki "Türk mühendisleri yapar, çoğu İtalyan yapımı falan değildir. Montaj farklı şeydir, üretim farklı şeydir. bir ürünün tüm teknolojisini, kalıbını, vb. dışarıdan alıp da sadece monte etmenin adı üretim değildir. Bunları görebilmek için içine girmeye gerek yok; birazcık uyanık olmak ve ilgili olup araştırmak yetiyor sadece. Amacım bağcıyı dövmek değil; tabii ki bir gelişmedir yine de; hiç bir şey yapamayıp hazır monte edilmişini getirmekten, sadece ABD tekeline mahkum olmaktan yine de iyidir. İşin yanlış tarafı ürünün "Türk üretimi", "Türk mühendislerinin tasarımı", vb. olarak lanse edilmesidir.

"Devrim Arabaları" filmini seyrettin mi bilmem. Asla amacım işi siyasete çekmek deği; sağını da sevmem solunu da, ama orada bir söz vardı çok hoşuma giden "Türkiye'de hiç bir başarı cezasız kalmaz" diye... Millet bir şeyler üretirken o milletin yaptığı şeyi kopyalayıp kendi başarımız gibi göstermek yanlıştır. İşin gurur verici yanı ise üzerinde "YERLİ ÜRETİMİMİZ" olan cirit/umtas tipi füzelerin kullanılacak olmasıdır.

Bilmeden bende sende konuşmayalım bence.
[/quote]

Bence de bilmediğimiz zaman konuşmayalım tamamdır da, biliyorum be kardeşim... İçine giremesem de Wikipedia'dan çok 23 senelik ilkokul arkadaşıma, dadi ona olmadı kuzenimin eşine güvenim tamdır benim de. Onlar da olmasa gözüm var gözüm...

maksat ülkemize yararı olsun terörün korkulu rüyası olsun.
[/quote]

Bu konuda hemfikiriz işte. İnşallah, ben faydasının olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Elimizdeki Cobra ve Super Cobra'lar çok yetersizdi çünkü; Amerikalıların Longbow Apache ve Comanche'lerine imrenirdim hep, ah derdim bizde olsa şunlar neler yapardık. Şimdi daha iyisi olacak Allah'ın izniyle...

Edited by helehoyni

bu helikopterin bildiğim kadarıyla yazılım ve silah sistemleri türk mühendisleri tarafından yapıldı, gövde tasarımının büyük bir kısmı italyan şirketine ait ancak gövde üzerinde de türk mühendisler tarafından birkaç iyileştirme ve düzenleme yapıldı (sadece görsel olarak değil kullanım açısından kolaylık sağlaması amaçlanan düzenlemeler) tamamen sıfırdan yapmak yerine teknoloji ve bilgi aktarımı yapıldı bundan sonraki helikoper büyük bir kuvvetle tamamen yerli üretim olacaktır aynı şekilde bunu uydularda da görebilirsiniz ilk önce teknoloji aktarımı yapılır daha sonra yerli üretimin yüzdesi yükseltilir ve en sonunda tamamen yerli bir ürün sunulur

şöyle düşünün ihtiyaç duyulması gerekiyor ve ihtiyaç duyuldu şöyle bir örnek verelim biz tamamen yerli otomobil yapamayacak bir ülke değiliz ancak piyasanın şu anda buna ihtiyacı yok ama ileride neden olmasın, belki ötv'den muaf bir marka olarak karşımıza çıkabilir..