Jump to content

Airties Rt-204 Modeme Switch Için Başka Modem Bağl

Bay_RC
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar. Elimde bir tane airties rt-204 modem var. Bu modemin 1 tane ethernet girişi var. Birde elimde Tenda 4 port kablolu modem var. Şimdi ben elimdeki tenda modemimi airties modem için swtich olarak kullansam sıkıntı olur mu? Şimdi ayrıyeten swtich almak istemiyorum. Şu anda test ettim ve internete giriyorum. Yalnız bu tür bağlantıyı switch yerine modem ile bağlanılması herhangi bir interne3t bağlantısı sorunu sıkıntısı yaratır mı? Bağlantı sağlıklı olur mu? Modemlere ek olarak bir ayar girilmesi gerekir mi? Aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler iyi bayramlar...

Öncelikle Tenda modemi switch olarak değil büyük bir ihtimal ile router olarak kullanıyorsundur. Switch ve Router birbirlerine benzeselerde birbirlerinden farklı amaçlar için kullanılır. Switch çoklu ağ katmanlı sistemlerde kullanılan çakışmaları önlemek için kullanılır. Router ise herhangi bir ağ bağlantısından birden fazla bilgisayar için yönlendirici olarak kullanılır. Senin yapmış olduğun bağlantı şekli aşağıdaki diyagramda olduğu gibi olması lazım.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1351250056__image001tm0.jpg[/img]

İnternete girebildiğine göre RT-204 ile Tenda modemin IP numaraları birbirleri ile çakışmıyor demektir. Yani IP yapılandırma örneği vermek gerekir ise ;

RT-204 192.168.1.1

Tenda : 192.168.1.2
Alt ağ maskesi 255.255.255.0
Varsayılan ağ geçidi : 192.168.1.1

PC : 192.168.1.3
Alt ağ maskesi : 255.255.255.0
Varsayılan ağ geçidi : 192.168.1.2

Eğer bu şekilde bir bağlantı yapmış isen, oluşabilecek sıkıntılar şunlardır;[list]
[*]RT-204 modem ile Tenda modemin IP'leri düzgün değil ise, internete giremezsin
[*]2. ve 3. bilgisayarlar bağlantılarında bilgisayarlara otomatik IP verilmesi durumunda, bağlantı sorunları, bağlantı kopmaları, ağda bilgisayarları görememe gibi sorunlar yaşanabilir.
[*]Bağlantı kablolarının uzunluğu, bağlantı konnektörlerinin yapılandırmasına bağlı olarak, internet veya ağ üzerinde hız düşmesi, bağlantı kopmaları gibi sorunlar yaşanabilir.
[*]Tenda üzerinde MAC şifreleme kullanıldı ise nadirde olsa bilgisayarın ağ ve internete erişiminde sıkıntılar yaşanabilir.
[/list]
Bunlar harici şimdilik aklıma gelen birşey yok. Tek bilgisayar kullanıyor isen, Tenda modemi router olarak kullanmanın pek bir avantajı olmaz, aksine sorunlar ile karşılaşman olası durumlar. Birden çok bilgisayar ile çalışıyor isen server ayarları ve sorun çözümleri ile ilgili bilgi sahibi olman gerekli.

Haydi kolay gele !

Yukarıdaki soylenenleri unut bu arkadaş cok yorum yapıyor ama cok bildiğindenmi yada az bildiğindenminden midir nedir cogu yarım yamalak yada yanlış!

Şimdi Tenda modemini soylediğin gibi switch ini kullanıyorsun ( Router kavramı karışık bir konudur. Özellikle modemlerde işin içine NAT da giriyor Router ı unut Tenda modemde )

Rt modemini tendaya bağlayıp kullandıgına göre şuan için iki modeminde ip adresleri farklı demektir sorun yok. Fakat tenda ve rt modemlerin ikisindede dhcp çalışıyor. Sen RT deki dhcp den ip almalısınki internete çıkabilesin. Zaten 2 dhcp çakışır bu yuzden tendaki dhcp server ı iptal etmen yeterli başka birşey yapmana gerek yok şuan için.

Not: Ayrıca arkdaşın router ve switch tanımlamaları kesinlikle yanlış öğrenmek isteyen ggle yazabilir. ( Kullanıcılar yanlış bilgi edinmesin amaç bu ! )

Edited by tnc_tr

[quote name='tnc_tr' timestamp='1351253808' post='1250590']
Yukarıdaki soylenenleri unut bu arkadaş cok yorum yapıyor ama cok bildiğindenmi yada az bildiğindenminden midir nedir cogu yarım yamalak yada yanlış!

Şimdi Tenda modemini soylediğin gibi switch ini kullanıyorsun ( Router kavramı karışık bir konudur. Özellikle modemlerde işin içine NAT da giriyor Router ı unut Tenda modemde )

Rt modemini tendaya bağlayıp kullandıgına göre şuan için iki modeminde ip adresleri farklı demektir sorun yok. Fakat tenda ve rt modemlerin ikisindede dhcp çalışıyor. Sen RT deki dhcp den ip almalısınki internete çıkabilesin. Zaten 2 dhcp çakışır bu yuzden tendaki dhcp server ı iptal etmen yeterli başka birşey yapmana gerek yok şuan için.

Not: Ayrıca arkdaşın router ve switch tanımlamaları kesinlikle yanlış öğrenmek isteyen ggle yazabilir. ( Kullanıcılar yanlış bilgi edinmesin amaç bu ! )
[/quote]

Benim çok bildiğimdendir sanırım. Ancak Tenda şirketine ait modemler arasında maselef 4 portlu ve switch özellikli modem yok !

D840R 4Port ADSL2/2+ Modem Router
[code]http://www.tenda.cn/tendacn/downloads/show.aspx?productid=333[/code]

D830R 4Port ADSL2/2+ Modem Router
[code]http://www.tenda.cn/tendacn/downloads/show.aspx?productid=383[/code]

Kullanıcıları tam olarak bilgilendirmek amacında isen gereken açıklamaları yaparsın. Sadece imza kısmına [color=#A4A4A4][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]MCP | MCTS | MCITP | COMPTIA+ [/size][/font][/color]yazarak insanları yargılama şansına sahip değilsin. Hatam var ise düzeltme yapmaktan ve özür dilemekten çekinmem. Hatalı olduğum noktaları belirterek düzeltirsen herkes daha düzgün bilgilere ulaşacaktır. Ha unutmadan forum dili halen Türkçe. Aşağıdaki kelimenin halen anlamını çözemedim.
[code]bildiğindenminden[/code]

Neyse uzatmaya gerek yok. Yukarıda da dediğim gibi düzeltmelere açığım. Tabi makul yorum şartları ile. Kullanmasını bilen insan için bilgi bir nimettir, ancak insanı deli de eder, rezil de !

Haydi kolay gele !

1. MCP | MCTS | MCITP | COMPTIA+ yazısını hava olsun diye yazmadım çözümpark dahil bir cok forumda boyle yazılır bendede alışkanlık yapdı

2.Not: Ayrıca arkdaşın router ve switch tanımlamaları kesinlikle yanlış öğrenmek isteyen ggle yazabilir. [b]( Kullanıcılar yanlış bilgi edinmesin amaç bu ! ) [/b]

3.Modemlerde ki portlar aynı zamanda switch gorevini gorur markadan bagımsızdır. Kullanıcıya tam bilgileri verdim keske sende benim yazım hatalarımdan cok neyi yanlış yazmış olabilecegini ve dogrusunun ne oldugunu yazsaydında kullanıcılar bilgilenseydi.

4.
Core i7 920 4.0 GHz (200x20) - Gigabyte GA-EX58-UD5 - 6 Gb Kingston HyperX DDR3 2000 Mhz - Corsair H80 CPU Liquid Cooler Kit
Team Xtreme S2 SSD - Sapphire HD 6850 1 GB 256 Bit - Cooler Master CM 609 II - Creative Audigy Value - Creative Inspire 5200
Bu ne? dinime kufur eden musluman olsa bari :D

[b]biliyorsan konus ibret alsinlar bilmiyorsan sus adam sansinlar [/b]

Edited by tnc_tr