Jump to content

Casper Bios Update (Pegatron A15)

KadirCeyhan
 Share

Recommended Posts

Öncelikle Herkeze Merhabalar , Bayramınız Mübarek Olsun

Sorunum Şu ;

Casper Nirvana 15.6 INC "Ami Bios" , "Pegatron A15" Anakart'lı Bir Laptop Sahibiyim

Windows 8 Kurulum Yapabilmem İçin Güncelleme Yapmam Gerekmekte

Elimde "Pegatron A15 W8.303" Adlı Dosya Var , Dosya Uzantısı ".303"

Bunu Nasıl Flashlayabilirim

Sistemim Windows 7 x64 Ultimate (English)

Winflash Programını Denedim , 32 Bit Olarak Çalışıyor Programa Çift Tıklıyorum Karşıma Hiçbirşey Gelmiyor

Fakat Görev Yöneticisinde *32 Olarak İşlem Yapıyor

Forumlarda Okudum Aynı Bilgisayara Sahip Olduğum 7-8 Arkadaş da Aynı Sorun Var Fakat Güncelleme Yaparak Halletmişler

Şimdiden Teşekkürler , "Email Adresim" Kadir-Ceyhan[color="#ff0000"][b][At]Hotmail.[/b][/color]Com.Tr Edited by KadirCeyhan

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar Çoğu site Casper bios dosayasını vermiş. Lakin her bilgisayarda çalışmıyor mesela benim kartımda Pegatron A15 ama Casper in kendi verdiği programla Windows üzerinden bios update etmiyor. Çünkü Bilgisayarım 64 Bit. Program 64 Bitde çalışmıyor çalışsa Bile aptio biosu Windows üzerinden güncellerken yazma korumalı mesajı çıkıyor. Bende bu güncellemeyi dostan yaptım. Windows 8 kuruldu. Her bilgisayarda işe yarar mı bilmem sonuç olarak tek bilgisayarım var. Önce aşağıdaki dosyaları indirelim.

http://rapidshare.com/files/19754744/Bootable%20USB.rar
http://rapidshare.com/files/201821675/Usb%20Ye%20At%C4%B1lacaklar.zip
Bu dosyaların birinde bootable flash disk yapmak için program ve win98 boot dosyaları var. Flash diskimizi takıyoruz. Bu dosyalardan bootable usb.zip dosyasını bir klasöre çıkartıp HPUSBFW.EXE dosyasını çalıştırıyoruz. Device kısmına flashımızı gösteriyoruz. File System olarak FAT32 yi seçiyoruz. Voluma label kısmına İngilizce karakterler giriyoruz. Create a DOS startup disk kısmını işaretliyoruz. Daha sonra altta açılan kutunun yanındakı noktalı kısma basıyoruz.  Daha sonra zip dosyasından çıkardığımız. win98boot klasörünü gösterip tamam a tıklıyoruz. Daha sonrada start diyoruz işlem bitinceye kadar bekleyip işlem bittikten sonra usb ye atılacaklar zip dosyasından çıkarttıklarımızı usb ye atıyoruz. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıp biosdan önyükleme olarak usb yi seçip yeniden başlatıyoruz biraz sonra komut istemi gelecek oraya AFLASH3.EXE A15.303 yazıp enter'a basıyoruz soru gelirse Y basıp enter' a basıyoruz. En son Sistemi yeniden başlatın diye İngilizce bir yazı çıkacak. Zaten işlem 3 dk falan tutuyor başında beklemenizi tavsiye ederim. Bu yazıyı gördükmü. CTRL+ALT+DEL tuşuna basın restart atarken bi daha bios a girin ve güncellenme id sine bakın yeni bios u göreceksiniz. Daha sonra önyükleme diskini yeniden harddiskinize yönlendirin flashı çıkartın daha sonra win 8'i yğkleyebilirsiniz. Hadi geçmiş olsun bu faciayı da atlattınız

Bide arkadaşlardan ricam ben çok fazla Nete giren biri değilim belki bir daha hiç bu siteye uğrayamayabilirim. Eğer sizin uğrama durumunuz olursa rapid dosyaları silinirse indirdiğiniz dosyaları bir daha yükleyebilirmisiniz.

• 1 ay sonra...